معاون علمی‌و فناوری رییس جمهور:

ایران آماده همکاری علمی‌و فناورانه با ونزوئلا است

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 513536

معاون علمی‌و فناوری رییس‌جمهوری ایران در دیدار با وزیر علوم و فناوری ونزوئلا از آمادگی کامل ایران برای پیاده‌سازی و اجرای زیست بوم علم و فناوری در ونزوئلا خبرداد.

سورنا ستاری و "گابریلا سرویلیا خیمنس" به گفت‌وگو درباره گسترش همکاری‌های علمی‌ و فناوری دو کشور پرداختند و در این زمینه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 
 ستاری با بیان این‌که ایران و ونزوئلا روابطی استراتژیک دارند، گفت: اقتصاد ایران همچون ونزوئلا در گذشته وابسته به فروش نفت بود؛ اما برنامه‌ریزی برای رهایی از اقتصاد نفتی در دولت دکتر روحانی رییس‌جمهوری کشور آغاز و مباحث اقتصاد دانش‌بنیان مطرح شد. در صد سال گذشته وابستگی به نفت ما را از داشته‌های اصلی‌مان که همان نیروی انسانی مستعد و خلاق بود، دور کرد و یادمان رفت که آینده کشور با اتکا به این منابع ساخته می‌شود و نه نفت.
 
رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه به سابقه تاریخی ایران اشاره و اظهار کرد: کشور ما تاریخی بیش از ۶ هزار سال دارد، اما باید دید چگونه شد این کشور با این تاریخ غنی در تجارت، علم و فناوری به اینجا رسید که اقتصادش وابسته به نفت شد. اگر اقتصاد هر کشوری وابسته به نفت باشد، پس احتیاجی به مراکز علمی‌و متخصص نیست. زیرا با فروش نفت و واردات محصولات نیازهای آن کشور تامین می‌شود و این همان چیزی است که دولت‌های غربی و آمریکا می‌خواهند یعنی وابسته بودن. در این محیط جایی برای افراد متخصص وجود ندارد. پس آن‌ها کشورشان را در این شرایط ترک می‌کنند. زیرا جامعه این افراد را نمی‌خواهد.

ایجاد زیست‌بوم علم و فناوری، پول نمی‌خواهد

 
معاون علمی‌و فناوری رییس جمهور ادامه داد: این تغییر نگرش در اقتصاد نیاز به ایجاد زیست بوم دارد؛ زیست بومی‌که پول در آن مطرح نیست و در آن ارزش اصلی نیروی انسانی نوآوری و خلاق است. در این صورت اجزای این زیست بوم همچون مراکز علمی‌و پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و صنایع هر یک در تعامل و همکاری رشد و ارتقا را ایجاد می‌کنند. 
 
ستاری آمادگی کامل ایران برای پیاده‌سازی و اجرای این زیست بوم در ونزوئلا را اعلام کرد و گفت: پس نیاز این زیست بوم پول نیست، اگر اینطور بود که دبی ۳۰ سال است به دنبال ایجاد "سیلیکون ولی" است؛ اما عملا تمام پروژه‌های آنها در این زمینه به بازاری برای کشورهای غربی تبدیل شده‌ است. 
 
ستاری در بخش بعدی به زیست بوم ایجاد شده در بخش داروسازی در ایران اشاره کرد و گفت: زیست بومی‌ که در این حوزه ایجاد شده، نیازی به کمک‌های دولت ندارد و به گونه ای است که خروج ارز از کشور در این حوزه تقریبا صفر است. با نوعی بلوغ توانایی ساخت هر نوع دارویی در کشورمان وجود دارد و زمانی که درخواست برای ساخت دارویی در داخل می‌شود، دو سال بعد آن را داریم.

 

ایران آماده همکاری علمی‌و فناورانه با ونزوئلا است

 
معاون علمی‌و فناوری رییس جمهور از آمادگی ایران برای ارسال تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارو به ونزوئلا گفت و افزود: این محصولات دانش‌بنیان با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر با کیفیتی هم‌پای محصولات غربی‌ها عرضه می‌شود. همچنین در حوزه‌های بهداشت و آب نیز فناوری‌های خوبی در ایران وجود دارد که می‌توانیم در این حوزه‌ها نیز با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشیم. 
 
 ستاری، به ظرفیت‌های موجود کشور در حوزه نیروی انسانی اشاره و اظهار کرد: با فعالیت این نیروی انسانی ایران رتبه نخست منطقه در حوزه‌های علمی‌ همچون فناوری نانو، هوا و فضا و فناوری زیستی دارد. همچنین در حال حاضر حدود ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند که سهم آنها در اقتصاد هر سال افزایش می‌یابد.
 
معاون علمی‌و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به اینکه این نسل کارآفرینی که در ایران شکل گرفته است، پایه‌های اقتصاد را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: پس با این روند اقتصاد آینده ایران از نفت رها می‌شود. همانطور که اکنون این سهم ۱۵ درصد کاهش داشته است و برنامه آینده دولت نیز همین است تا نفت از بودجه دولت خارج و هزینه‌های آن تنها صرف فعالیت‌های عمرانی شود./ایسنا 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.