در پی سفر پادشاه اسپانیا به همراه همسر و فرزندانش به شهر بارسلون، هزاران تن از تظاهرکنندگان در این منطقه با برپایی تجمع و با کوبیدن به قابلمه و سر دادن شعار "کاتالونیا پادشاه ندارد" به این سفر اعتراض کردند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا به همراه همسرش ملکه لتیزیا و دو دخترشان در یک مراسم اهدای جوایز به استعدادهای برتر جوان که از سوی شاهزاده جیرونا و تحت تدابیر محافظتی شدید نیروهای پلیس در شهر بارسلون برگزار شد حضور پیدا کردند

پادشاه اسپانیا در سخنرانی در این مراسم با اشاره به منطقه کاتالونیا گفت: امروز دیگر نمی‌توانیم فضایی برای بروز خشونت، بی تحملی و یا بی اعتنایی به حقوق و آزادی‌های دیگران قائل باشیم.

در اعتراضات کاتالونیا گروهی از معترضان مخالف حاکمیت دولت مرکزی اسپانیا، اقدام به آتش زدن تصاویر پادشاه و پاشیدن رنگ به سمت نیروهای پلیس ضدشورش کردند.

گروه‌هایی از تظاهرکنندگان پرچمهای استقلال‌طلبان کاتالونیا را حمل می‌کردند و برخی از آنها در حین تلاش برای رساندن خود به یک ایست‌بازرسی پلیس در اطراف محل برگزاری مراسم مذکور، شروع به سر دادن شعارهای خشمگینانه علیه شرکت‌کنندگان در این مراسم کردند و در یک موقعیت نیز یکی از این شرکت‌کنندگان را هل دادند و تعدادی دیگر از آنها را مجبور به برگشتن و پیدا کردن یک ورودی دیگر کردند.

جدایی‌طلبان کاتالونیا خواستار استقلال پیدا کردن از اسپانیا و تشکیل یک جمهوری مستقل کاتالونیا هستند.

یکی از تظاهرکنندگان به نام دولورس آگویلرا، 70 ساله،  می‌گوید، حضور پادشاه اسپانیا در بارسلون یک اقدام تحریک‌آمیز است. او ادامه داد: ما زندانی‌های سیاسی در زندانهای اسپانیا داریم. ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم.

دور جدید تظاهرات در کاتالونیا به دنبال احکام محکومیت دادگاه عالی اسپانیا علیه 9 تن از رهبران جدایی‌طلبان این منطقه در تاریخ 14 اکتبر اتفاق افتاد.

بحران اخیر در کاتالونیا همچنین باعث پیچیدگی‌های بیشتر در فضای سیاسی همراه با چنددستگی در اسپانیا همزمان با تدارک این منطقه برای برگزاری چهارمین انتخاباتش در چهارسال اخیر است؛ کشوری که چندین ماه است دولت مناسب و درستی نداشته است./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

ناآرمی های شیلی اجلاس تغییرات اقلیمی را به اسپانیا کشاند

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.