گروه اجتماعی/ دو روز پیش در فضای مجازی پوستری در باره ترویج چندهمسری منتشر شد که با مخالفت‌ها و واکنش‌های شدیدی از سوی مردم بویژه بانوان مواجه شد دیروزهم برخی از مسئولان دولت و نمایندگان مجلس در اظهار نظرهایی، مخالفت خود را با طرح چنین مباحثی درباره خانواده با انتشار آگهی مذکور اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در حال حاضر اولویت کشور ازدواج جوانان است، بیان کرد: از کسانی که می‌خواهند درخصوص ترویج ازدواج دوم فرهنگ‌سازی یا کمک کنند، خواهش می‌کنم که این هزینه را به خیرین ازدواج بدهند تا جوانان کشور که دچار موانع اساسی در امر ازدواج هستند، مشکلات‌شان حل شود. محمدمهدی تندگویان افزود: آمار ازدواج اول برای جوانان نیز نه‌تنها در حال کاهش است بلکه به دنبال مشکلات موجود شاهد افزایش سن ازدواج آنها نیز هستیم. او با اشاره به گسترش برخی از تبلیغات در فضای مجازی برای ترویج ازدواج دوم گفت: بنابراین وقتی با مشکل اساسی‌تری روبه‌رو هستیم، مطرح کردن این موضوع نمی‌تواند جزو اولویت‌های ما قرار بگیرد. از سوی دیگر کشور ما کشوری نیست که از لحاظ ساختار جنسیتی دچار مشکل باشد و نیاز داشته باشیم تا موضوع ازدواج دختران یا زنان دچار تجرد قطعی را مطرح کنیم. تندگویان  ادامه داد: شرایط فعلی فرهنگ ما چنین موضوعاتی را نمی‌پذیرد و ترویج چنین موضوعاتی نیز جوابگو نیست.

لزوم بررسی دقیق برگزاری کارگاه آموزشی چندهمسری
یک عضو فراکسیون زنان در نامه‌ای به وزرای کشور و اطلاعات و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، خواستار بررسی دقیق و کارشناسانه برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع مهارت های ارتباطی خانواده‌های چند همسری شد. سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در نامه‌ای به سید محمود علوی وزیر اطلاعات، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس سؤالاتی پیرامون دادن مجوز برگزاری این کارگاه را مطرح کرد. در این نامه به  سه معضل اصلی اشتغال، اقتصاد و ازدواج اشاره شده که گریبانگیر درصد بالایی از جوانان این سرزمین است و هر سه این مقوله‌ها رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند.  وی با تأکید بر فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های حداکثری اعمال شده بر مردم و بیان اینکه حفظ آرامش در جامعه در دستور کار وزارتخانه‌های اطلاعاتی و امنیتی قرار گرفته است، این سؤال را مطرح کرده که آیا ترویج فرهنگ چند همسری منتج به افزایش نارضایتی بیش از نیمی از جامعه بالاخص زنان و در نتیجه ایجاد التهاب در کشور نخواهد شد؟

 ترویج چندهمسری بنیان خانواده را سست می‌کند
محمدرضا بادامچی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز ترویج چندهمسری را باعث سست شدن بنیان خانواده‌ها دانست و تأکید کرد که به جای ترویج چندهمسری مشکلات اشتغال جوانان را حل کنید تا آنها بتوانند ازدواج کنند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به ترویج چندهمسری در برنامه‌ای در صدا و سیما و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی با همین موضوع گفت: چندهمسری در فرهنگ و عرف جامعه ما وجود ندارد، اگر کسی دو همسر هم داشته باشد احتمالاً به دلیل شرایط اضطراری همچون مریضی و یا بچه‌ دار نشدن رخ داده که این اتفاقات هم به ندرت مشاهده می‌شود. وی افزود: برگزاری کارگاه آموزشی با هدف ترویج چند همسری تنها باعث از بین رفتن قبح موضوع در جامعه و ناپایدار کردن سلامت خانواده می‌شود. حتی امکان دارد که برخی از افراد با این گونه تبلیغات به این موضوع روی آورده که نتیجه آن از هم پاشیدن خانواده خواهد شد. او افزود:‌  به جای برگزاری این کارگاه‌ها و ترویج چند همسری وضعیت اقتصادی را بهبود بخشیده و شرایط ازدواج را برای جوانان تسهیل کنیم تا ما شاهد وجود افراد ۴۰ ساله با تحصیلات عالیه نباشیم که به دلیل نداشتن شغل امکان ازدواج ندارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.