مخالفان متحد شده بودند تا اسباب استعفای نخست وزیر را فراهم کنند، اما نشانه‎ها حاکی از بروز اختلاف بین آنها است

عمران‌خان در بزنگاه «استعفا»

بین الملل /
شناسه خبر: 513466

در حالی که مولانا فضل الرحمن، رئیس حزب جمعیت علمای اسلام و رهبر مخالفان که جنبشی برای برکنار کردن نخست‎وزیر پاکستان به راه انداخته، همزمان با «راهپیمایی آزادی» ضرب الاجل برای استعفای عمران خان را 24 ساعت دیگر یعنی تا دوشنبه شب (دیشب) تمدید کرده اما برخی نشانه ها خبر از بروز اختلافاتی بین وی و سران دو حزب اصلی و بزرگ پاکستان یعنی حزب مردم و حزب مسلم لیگ شاخه نواز می دهد.

این احزاب با وجود حمایت اولیه از اقدام مولانا فضل الرحمن، اعلام کرده اند، حاضر به مشارکت در اعتصاباتی که مورد نظر وی است، نخواهند بود. مشارکت نکردن آنها در این اعتصاب می‌تواند کار را برای رهبر مخالفان سخت کند.
به گزارش دویچه وله انگلیسی، صدها هزار معترض مخالف دولت عمران‌خان دیروز دوشنبه در مجاورت اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان اردو زده و برای ورود به پایتخت و عزیمت به منطقه قرمز (محل قرار گرفتن ساختمان های نخست وزیری و ریاست جمهوری) برای برکنار کردن نخست وزیر منتظر فرمان مولانا فضل الرحمن، رئیس حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل بودند که مولانا فضل الرحمن دیگر بار 24 ساعت به عمران خان فرصت داد تا خودش استعفا دهد. مولانا فضل الرحمن همچنین دیروز دوشنبه از رهبران تمام احزاب پاکستانی دعوت کرد که در یک نشست مهم شرکت کنند تا درباره گام‌های بعدی شان که گام‌های عملی از جمله اعتصاب خواهد بود، تبادل نظر کنند. منظور او از رهبران تمام احزاب حزب مسلم لیگ نواز، حزب خلق پاکستان، حزب پختونخواه ملی عوامی، حزب قوم وطن، حزب ملی و حزب عوامی ملی بودند که همگی از «راهپیمایی آزادی» حمایت کرده بودند. اما دو حزب مسلم لیگ شاخه نواز و خلق پاکستان دیروز اعلام کردند، در نشست دوشنبه شرکت نمی‌کنند. این مسأله به تردیدها درباره به وجود آمدن اختلاف نظر بین رهبران این دو حزب با مولانا فضل الرحمن دامن زد. رهبران حزب مسلم لیگ شاخه نواز و حزب خلق پاکستان از لحن و ادبیات تند و افراطی مولانا فضل الرحمن رضایت ندارند و همچنین بر این باورند گام های بعدی «راهپیمایی آزادی» نباید تعطیل کردن پایتخت و کشور با اعتصاب‌های گسترده باشد بلکه باید با راهکارهای دموکراتیک‌تر مانند گفت‌وگو و مذاکره نخست وزیر را برکنار کرد. بیلاول بوتو، رهبر حزب مردم پاکستان روز یکشنبه گفت، حزبش هرگز مایل نیست در اعتراض‌ها به شیوه اعتصاب شرکت کند. اما مولانا فضل الرحمن در سخنرانی یکشنبه شب خود تهدید کرد: ما طرح‌های‌ A و B و C داریم و اگر لازم باشد نه فقط پایتخت بلکه کل کشور را تعطیل می‌کنیم. او قرار بود شب گذشته پس از پایان نشست با رهبران احزاب مخالف بیانیه مهمی صادر کند.
معترضان به قدرت رسیدن عمران خان در انتخابات ماه آگوست سال گذشته میلادی را غیرقانونی می‌دانند و می‌گویند او باید کنار برود تا راه برای برگزاری یک انتخابات جدید قانونی هموار شود. اما عمران‌خان اعلام کرده قصد کناره‌گیری ندارد. او روز یکشنبه با صدور فرمانی وزارت کشور پاکستان را ملزم کرد برای مقابله با هر شرایطی آماده باشد و در صورت تلاش معترضان برای ورود به منطقه قرمز وارد عمل شود. عمران‌خان در عین حال اعلام کرد، آماده مذاکره با مخالفان است. سخنگوی ارتش پاکستان هم روز شنبه اعلام کرد نیروهای مسلح کشور از دولت عمران‌خان حمایت می‌کنند و اجازه داده نمی‌شود هیچ چیز و هیچ کس باعث بی ثباتی کشور شود.
راهپیمایی آزادی در پاکستان با ابتکار مولانا فضل الرحمن از 27 اکتبر و از شهر کراچی آغاز شد و مخالفان دولت عمران‌خان از شهرهای گوناگون در سراسر پاکستان به آن پیوستند و در روز 31 اکتبر جمعیت معترضان به نزدیکی اسلام‌آباد رسیدند. آنها گفته‌اند اگر لازم باشد، روزها و حتی هفته‌ها در اسلام‌آباد می‌مانند تا عمران‌خان استعفا دهد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.