اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
در گیشه سینماهای دنیا چه خبر است

وقتی آرنولد همچنان قدرت‌نمایی می‌کند

وقتی آرنولد همچنان قدرت‌نمایی می‌کند
وصال روحانی خبرنگار

قسمت ششم سری فیلم‌های پرطرفدار علمی-‌خیالی و پرحادثه «ترمیناتور» که آن را «سرنوشت تاریک» نامیده‌اند، مطابق انتظارهای قبلی در همان بدو نمایش خود به صدر جدول پرفروش‌های امریکای شمالی صعود و در بسیاری از کشورهای دیگر هم پیشتازی کرد. اما 29 میلیون دلاری که در چهار روز پایانی هفته در امریکا و کانادا کسب کرد، بسیار کمتر از چیزی بود که در دسترس این فیلم به‌نظر می‌رسید.

«سرنوشت تاریک» که مثل پنج فیلم قبلی «فرنچایز» ترمیناتور متعلق به شرکت پارامونت است و بسیاری از شخصیت‌های دو قسمت اولیه فیلم شامل لیندا همیلتون و ادوارد فرلانگ را پس از غیبت در قسمت‌های سوم یا پنجم به صحنه بازگردانده، از امتیاز نمایش همزمان در 4086 سالن در امریکا و کانادا برخوردار شده و همین عوامل سبب شده در شروع اکران حداقل 65 میلیون دلاری برای این اثر پرشتاب سینمایی پیش‌بینی شود؛ اما حتی حضور مجدد آرنولد شوارتزنگر هنرپیشه معروف و اتریشی‌تبار تبعه امریکا در نقش محوری این نسخه فیلم را به رقم فوق نزدیک هم نکرد.
خودنمایی نسبی تازه واردها
این صدرنشینی متکی بر ارقام متوسط سبب شد دو فیلم تازه‌ اکران شده دیگر این هفته و بویژه «هری‌یت» که ساخته استودیوی فوکاس است، هویت خویش را به رخ بکشند و زیر سایه یک غول جدید باکس‌آفیس محو نشوند. «هری‌یت» که شروعی 3.9 میلیون دلاری در روز جمعه در امریکا و کانادا داشت این رقم را تا پایان یکشنبه به 13 میلیون دلار رساند و با همین اندوخته چهارمین فیلم سودساز این هفته امریکای شمالی شد. در سطح جهان نیز در رتبه 23 قرار گرفت. در هفته‌ای که با حواشی هالووین آغاز شد و فیلم‌های از قبل اکران شده «ژوکر» و «مالیفیسنت 2» در جابه‌جایی‌هایی تازه در رده‌های دوم و سوم جدول پرفروش‌ها نشستند، «بروکلین بی‌مادر» هم هرچند از رده نهم فراتر نرفت اما برخلاف نسخه جدید ترمیناتور امکاناتی کمتر داشت و بیشتر از 1342 سالن را در سطح امریکا، کانادا و مکزیک در اختیار نگرفت.
جایگاه نازل سگ‌های باستانی
هرسال فیلم‌هایی در ایام هالووین صدرنشین گیشه می‌شوند که داستان و مضمون ترسناکی دارند. اما امسال «ترمیناتور6» این سنت را شکست و «ژوکر» با کسب مجدد رتبه دوم این سنت شکنی را محکم‌تر کرد. با این حال «هری‌یت»، نسخه کارتونی «خانواده آدامز» و «سرزمین زامبی‌های 3» با مضامین کم و بیش ترسناک خود سهم آثار ژانر وحشت را در میان درآمدسازان برتر این ایام حفظ کردند، در چنین حال و اوضاعی «ژوکر» فاتح شیرطلایی جشنواره امسال ونیز فروش خود در امریکای شمالی را از رقم 300 میلیون و کل جهان از 895 میلیون دلار عبور داد. چون بحث فیلم‌های هفته هالووین در میان است، باید متذکر شویم که اثر دیگری با این مضمون و با نام «سگ‌های باستانی» با فروشی 3.1 میلیون دلاری در رده دهم جدول فروش سینماهای امریکای شمالی نشست ولی در سطح جهان حتی به جمع 30‌ فیلم نخست سودآفرین نیز راه نیافت.
هیجان ناب
«شمارش معکوس» و «سیاه و آبی» هم که هفته پیش اکران شده و چهارم و ششم شده بودند، این بار در رده‌های هفتم و هشتم قرار گرفتند تا حواس‌ها بیش از پیش روی ترمیناتور در سی‌وپنجمین سالگرد اکران فیلم نخست متمرکز شود. روی فیلمی که یک بار دیگر آرنولد در آن ششلول‌های پیشرفته لیزری‌اش را به‌دست می‌گیرد تا جان را که با بازی ادوارد فرلانگ مرد میانسالی شده است از گزند مسافران زمان و بدخواهان دور نگه دارد. او با قیافه پیر و ریش سفید خود جذابیت مضاعفی به این مجموعه سینمایی پرطرفدار اضافه کرده است.

کپی