اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
چند روز مانده به انتشار، ماکت اولیه یکی از قطعات آلبوم «محسن چاوشی» لو رفت

حاشیه‌سازی برای بی‌حاشیه‌ها

حاشیه‌سازی برای بی‌حاشیه‌ها
محسن بوالحسنی خبرنگار

هادی حسینی: آلبوم اواخر آبان یا اوایل آذرماه منتشر خواهد شد محسن چاوشی هیچ‌وقت بیکار ننشست و امروز که شما این گزارش را می‌خوانید بیش از سه‌چهار آلبوم آماده در پوشه کاری خود دارد و چندین قطعه که برای هر کدامشان برنامه‌های خاصی دارد که اگر روز و روزگار و حاشیه‌های بی‌پایه و اساس و این‌طرف و آن‌طرفی مجال و امان دهند، به‌فراخور آنها را منتشر می‌کند.

اما حاشیه گویا، دست از سر این خواننده کم حرف برنمی‌دارد و در حوزه موسیقی انگار هر چه کم‌حرف‌تر باشی دیگران را بیشتر جری می‌کنی تا هر روز با یک حرف و حدیث تازه اوقات دیگری یا دیگرانی را تلخ کنند.
یکی از این آلبوم‌ها که چاوشی سال گذشته از نامش رونمایی کرد مصداق همین گزاره اخیر است که خواندید. کافی بود او تصویری منتشر کند و حرفی قطعی از نام آلبومش بیاورد تا همزمان، ماشین حاشیه‌ها و گمانه‌زنی‌ها و شلوغ‌کاری‌ها هم به‌کار بیفتد. همین‌طور هم شد؛ آلبوم در شورای شعر و ترانه به مشکل برخورد و دوستان ناظر، ممیزی‌ها و نقطه‌نظراتی روی شعر مولانا داشتند که برای برطرف کردن آن تهیه‌کنندگان آلبوم یا باید کل شعر را حذف می‌کردند یا دست توی شعر مولانا می‌بردند و کلمه‌ای را به جای کلمه‌ای دیگر می‌گذاشتند. نهایتاً بعد از کش ‌وقوس‌های بسیار مجوز آلبوم به‌شرطی صادر شد که نام آلبوم یعنی «قمارباز» باز تغییر کند. چاوشی و تهیه‌کننده‌اش هادی حسینی هم به این پیشنهاد رضایت دادند تا در نهایت آلبوم با نام «بی‌نام» اواخر آبان یا اوایل آذر منتشر شود. اما این پایان ماجرا نبود و حاشیه‌ دیگری که برخی همکاران رسانه‌ای به آن دامن زدند، آلبوم را وارد فاز تازه‌ای از حاشیه‌هایی کرد که به نفع هیچ‌کس نیست و فقط بدخواهان یک خواننده‌ای که می‌خواهد به‌دور از هرگونه جنجالی نوزدهمین آلبومش را منتشر کند از آن لبخند رضایتی به لب می‌آورند.
 ‌بحر بی‌اخلاقی
ماجرا از لو رفتن ماکت یکی از قطعه‌های آلبوم به‌نام «بحر تفکر» شروع شد و واکنش هادی حسینی به این ماجرا. بعد از واکنش تهیه‌کننده آلبوم، یکی از خبرنگاران حوزه موسیقی با توئیتی به‌نقل از حسینی نوشت که تهیه‌کننده آلبوم گفته: به خاطر تنبیه هواداران این قطعه از آلبوم حذف می‌شود.
هادی حسینی تهیه‌کننده آلبوم «بی‌نام» در گفت‌و‌گو با «ایران»؛ ضمن رد چنین جمله توهین‌آمیزی آن را زائیده سفیدخوانی برخی عنوان کرد و گفت: «قطعه‌ای که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود ماکت اولیه اثر است و آنچه من گفتم یک نظر شخصی نیست بلکه یک بحث حقوقی است. طبق قانون و قراردادهای حرفه‌ای اگر اثری پیش از انتشار در آلبوم لو برود، تهیه‌کننده باید به شرکت طرف قرارداد جریمه و خسارت پرداخت کند و طبیعتاً، برای آنکه چنین اتفاقی نیفتد ترجیح می‌دهیم که این قطعه از آلبوم حذف شود. البته هنوز تصمیم قطعی درباره این مسأله گرفته نشده اما حالا که ماکت کاملاً خام و اولیه یک اثر به‌دست مردم رسیده، انتشار نسخه باکیفیت آن در آلبوم نه‌آنچنان توجیهی دارد و نه منطق حقوقی.» خود محسن چاوشی تا این‌لحظه واکنشی به هیچ‌کدام از این موضوعات، حتی چالش‌های اخذ مجوز آلبوم نشان نداده که البته با شناختی که از او وجود دارد این مسأله خیلی هم دور از ذهن نیست که عادت دارد تا حد ممکن خود را از حواشی دور نگه‌دارد و گوشه استودیو کار خودش را انجام دهد و درگیر شیطنت‌های رسانه‌ای نشود.
 ‌احترام به گوش و هوش مخاطب
تهیه‌کننده آلبوم «بی‌نام» یا همان «قمارباز» در پایان گفت‌وگویش با «ایران» خطاب به هواداران محسن چاوشی گفت: «همه می‌دانند تهیه‌ و تولید هر آلبوم چه به لحاظ مادی و چه به‌لحاظ معنوی، چه عرق‌ریزی‌ها، زحمت‌ها و باید و نباید‌هایی دارد و وقتی یک قطعه به هردلیلی، لو می‌رود، برای تیم تهیه‌کننده هم به‌لحاظ مادی و هم به‌لحاظ معنوی خسارت‌های بسیاری به‌دنبال دارد. همراهان محسن همیشه حرفه‌ای بوده و هستند و اسیر حواشی‌ نشده‌ و نمی‌شوند.
هیچ‌ آلبومی بی‌مخاطب معنی ندارد و من و محسن چاوشی هم مثل همیشه تا هر وقت که باشیم و کار کنیم، برای شما می‌جنگیم و کار می‌کنیم تا به گوش شما برسانیم.» حسینی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود به‌حساسیت‌های چاوشی و تیم‌سازنده آلبوم اشاره و اضافه کرد: «باز هم مثل همیشه، توجهی به حرف‌ها و نقل‌قول‌های بی‌اساس که برای بازارگرمی‌ زده می‌شود، نکنید و دلسوز قطعاتی باشید که با زحمت‌ فراوان و وسواس‌های بسیار محسن، بعد از طی کردن راهی طولانی، قرار است با کیفیتی بالا به گوش شما برسد. ما برای گوش و هوش شما همیشه ارزش و احترام قائل بوده‌ایم و روی آن حساب کرده‌ایم.»

کپی