بازی عربستان با کارت «چشمه صلح»

بین الملل /
شناسه خبر: 513155

تعدادی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همسو با مصر بر این باورند که سیاست‌ها و اختلاف ترکیه در جهان عرب عاملی خسران‌ساز و فاکتوری بشدت خطرناک است. دولت‌های ریاض و ابوظبی رسماً رفتارهای دولت آنکارا را احیای ایده‌های عثمانی نامیده‌اند و بر این باورند که اگر عرب‌ها دست وحدت به یکدیگر ندهند و دخالت‌های فرهنگی، نظامی دولت ترکیه در کشورهای عرب منطقه را متوقف نکنند،

تاوان سختی برای آن خواهند پرداخت. موضوع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که درنظر بگیریم دولت قطر سال‌هاست با ترکیه دوستی و همراهی می‌کند و همین عامل است که تنش‌های ایام اخیر بین دولت‌های عرب خاورمیانه و قطررا موجب شده و عربستان و امارات را به‌دشمنان آشکار دولت دوحه تبدیل کرده است.
از سال 2011 به این‌سو به‌دفعات دولت‌های عرب منطقه به‌سرکردگی سعودی‌ها و اماراتی‌ها با ائتلاف ترکیه - قطر بر سر مباحث اساسی منطقه به ستیز پرداخته‌اند. نمونه‌ها و محصولات روشن این تقابل عقیدتی را می‌توان کم و بیش در کودتای منجر به برکناری محمد مرسی در مصر به‌سال 2013، جنگ داخلی پایان‌ناپذیر در لیبی و همچنین حملات سبعانه هواپیماهای بمب‌افکن متعلق به سعودی‌ها در خاک یمن دانست. قضایا در سال 2017 به نقطه جوش خود رسید و آن زمانی بود که مربع عربستان، امارات، بحرین و مصر به دولت قطر تأکید کرد که یا روابط سیاسی - نظامی ویژه‌اش با ترکیه را قطع کند یا در انتظار پیامدهای تلخ این ماجرا باشد. با این حال قطر تغییر روال محسوس و سیاستگذاری تازه و متفاوتی در قبال روابطش با حکومت رجب طیب اردوغان نداشته و همچنان دست راست ترکیه در دست‌اندازی‌هایش به‌سمت این و آن کشور عربی به شمار می‌رود. بر اثر این روند دولت‌های قطر و ترکیه مانورهای نظامی مشترک پرتعدادی در منطقه خاورمیانه داشته و سران سیاسی و نظامی‌شان هم بارها جلسه داشته و تصمیم‌های مشترکی را اتخاذ کرده‌اند. این یک قوت قلب برای دولتمردان دوحه در مواجهه پایان‌ناپذیرشان با عرب‌های ناراضی منطقه به ریاست خاندان سعودی بوده است.
در همین ارتباط اشپیگل هم گزارش داده که تعداد سربازان ترکیه‌ای مستقر در مقر نظامی طارق ابن زیاد در قطر بزودی از مرز پنج هزار نفر هم عبور خواهد کرد. با این اوصاف و مقدمات جای تعجب ندارد که طی یک ماهی که از لشکرکشی ترکیه در شمال سوریه به بهانه سرکوب کردهای استقلال‌طلب آنجا (و حامی کردهای ترکیه) می‌گذرد. قطر باز تنها کشور عرب منطقه بوده که بر این حرکت مهر تأیید زده است. عملیات مذکور که از سوی ترک‌ها «چشمه صلح» نامگذاری شده، از دیدگاه وزارت خارجه قطر ادامه‌ای بر روند «داعش‌زدایی» در منطقه بوده زیرا به‌گونه‌ای بحران‌ها و تنش‌ها و عوامل آن را در یکی از نا‌آرام‌ترین کشورهای منطقه سرکوب و محدود خواهد کرد. در همین ارتباط شیخ محمدبن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر گفته است: «حمله ترکیه به‌شمال سوریه بدون مقدمه و یک چیز دلبخواهی نبوده بلکه بعد از اخطارهای مکرر دولت آنکارا به طرف‌های سوری صورت پذیرفته است. ترکیه مطمئن است که نیروهای دموکراتیک سوریه که همان کردهای شمال سوریه هستند با حزب کارگران کردستان (PKK) در ارتباط هستند و از آن خط فکری می‌گیرند و به‌همین سبب دولت آنکارا چاره‌ای ندارد جز اینکه کردهای تحریک‌کننده مستقر در شمال سوریه را تأدیب و متواری کند.» این مقام قطری افزود: «شکی وجود ندارد که خطر اصلی استقلال‌طلبی کردها از سوی کردهای مستقر در سوریه و بویژه PKK می‌آید و آنها حرکات تروریستی کردهای ترکیه را نیز هدایت و مدیریت می‌کنند. با این توضیحات هدف ترکیه نه استقرار دائمی در گوشه‌ای از خاک سوریه بلکه برچیدن ارتباط فوق و محو خطرات مرتبط با آن است.»
بدیهی است که بیان حمایت رسمی قطر از تحرک تند و صریح نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه خشم سایر دولت‌های عرب منطقه را برانگیخته باشد. اینکه دولت ریاض می‌گوید که قطری‌ها دیگر هیچ راه و وسیله‌ای برای توجیه روابط خود با ترکیه ندارند و سیاست‌های قبلی «اتحادیه عرب» برای منزوی کردن قطر کاملاً بجا بوده است. دولت ریاض نیک می‌داند که قدرت تقابل با ارتش کارآزموده ترکیه را ندارد اما با حمله تبلیغاتی هرچه بیشتر قطری‌ها قصد چیدن بال‌های عربی دولت آنکارا را دارد؛ چیزی که به تخریب هرچه بیشتر دولت قطر در منطقه نیز منجر خواهد شد.
* منبع: Lobelog 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.