پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 513134

 

حافظ جنگل‌های آمازون کشته شد

پائولو پائولینو گوجاجارا، جوان بومی حافظ جنگل‌های آمازون به‌دست چوب‌بُرهای غیرقانونی به ضرب گلوله کشته شد. او که عضو گروه «محافظان جنگل» بود و با باندهای چوب‌بری غیرقانونی مبارزه می‌کرد، روز جمعه در منطقه مارانهائو برزیل از ناحیه سر هدف گلوله چوب‌برهای غیرقانونی قرار گرفت. علاوه بر او، یک نفر دیگر از حافظان جنگل‌های آمازون در این حادثه زخمی شد. کشته شدن این جوان نگرانی‌ها را درباره تشدید خشونت‌ها علیه محافظان جنگل‌های آمازون افزایش داده است.
 
 
ابتکار ایتالیایی
شماری از شهرداری‌های ایتالیا به قصد احیای شهرهای زیبا اما خالی شده از سکنه خود، اقدام به تبلیغ برای فروش خانه‌‌ها با قیمت کمی بیش از یک دلار کردند. شهرهای تزونگولی در نزدیکی ناپل و سامبوکا دی سیچیلیا آخرین نمونه از شهرهای ایتالیا برای احیای مجدد بودند. این شهرها خانه‌های خود را با قیمت کمی بیش از یک دلار می‌فروختند. گرچه شرط‌هایی در پی این فروش نیز وجود داشت.
اکنون، وینچنسو جامبرونه، شهردار شهر کاماراتای سیسیل، یک قدم فراتر رفته است و پس از اینکه نتوانست مالکانی که سال‌ها پیش خانه پدری خود در این شهر را ترک کرده و رفته بودند متقاعد کند خانه‌های خالی از سکنه خود را به تازه واردها به‌طور رایگان واگذار کنند، اعلام کرد، تصمیم گرفته خانه‌های خالی از سکنه را کاملاً رایگان عرضه کند.
 
---
نفس تنگ دهلی
این روزها همزمان با سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به‌دهلی، هوای پایتخت هند طوری آلوده شده که دولت خبر داده، به‌طور رایگان پنج میلیون ماسک در اختیار مردم گذاشته است. اما این 5 میلیون ماسک دردی از مردم دهلی دوا نمی‎کند. زیرا آمار نشان می‎دهد حداقل 20 میلیون نفر در معرض صدمات ناشی از آلودگی هوا هستند.
---
مرگ دختران در جنینی
در ارمنستان سالانه بیش از ۱۴۰۰ سقط جنین صورت می‌گیرد که اکثر آنان را جنین‎های دختر تشکیل می‎دهند. در ارمنستان پسران محبوب هستند و دختران ارزش ناچیزی دارند. معمولاً خانواده شوهر به‌عروس فشار وارد می‌آورد تا جنین دختر را نابود کند و مادر از ناچاری به این فشار تن می‌دهد و عواقب روانی آن را تحمل می‌کند.
 
---
اخراج از زادگاه به خاطر معلولیت
پسر 5 ساله متولد استرالیا و خانواده‌اش قرار است از استرالیا اخراج و به بنگلادش دیپورت شوند فقط به این خاطر که این پسر «معلولیت خفیف» دارد و اگر در استرالیا بماند برای سیستم بهداشت و درمان این کشور هزینه خواهد داشت.
دکتر ماهدی حسن بهویان، پدر پسر 5 ساله با ویزای دانشجویی در سال 2011 به استرالیا آمد و یک سال بعد او در بنگلادش با ربکا سلطانا ازدواج کرد و هر دو در سال 2012 به استرالیا آمدند. در سال 2013 آدیان متولد شد اما چند ماه بعد از تولدش، پدر و مادر متوجه شدند که او معلولیت دارد و نمی‌تواند سرش را بلند کند. آزمایش‌ها نشان داد که او به خاطر ضربه‌ای که در زمان تولد خورده، دچار فلج خفیف مغزی شده است. دولت استرالیا حالا معلولیت این کودک 5 ساله را دستاویز قرار داده و قصد دارد او خانواده‌اش را از این کشور اخراج کند.
 

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.