ساخت روباتی نرم با الهام از زبان وزغ و سمندر

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 513085

مهندسان پزشکی زیستی با الهام از زبان جانداران دوزیستی مانند آفتاب پرست، وزغ و سمندر نوعی نرم روبات انعطاف پذیر ابداع کرده اند که می تواند در ۱۲۰ میلی ثانیه یک سوسک پرنده را شکار کند.

مهندسان پزشکی زیستی دانشگاه پرودو پس از مطالعه حیوانات دوزیست روباتی ابداع کرده اند که بسیار سریع حرکت می کند و حتی می تواند با زبان خود یک حشره را شکار کند.

 آفتاب پرست، وزن و سمندرها الهام بخش طیف جدیدی از نرم روبات ها هستند که می توانند فعالیت های اتوماتیکی مختلفی را انجام دهند.

مهندسان پزشکی زیستی و صنعتی با مطالعه انرژی ارتجاعی ذخیره شده در زبان این حیوانات که برای شکار به کار می رود را مطالعه کردند. هدف این مطالعه شبیه سازی حرکت زبان این حیوان به طور سریع و غیر روباتیک بود.

 روبات ابداعی آنان با استفاده از پلیمرهای انعطاف پذیر و کشسانی ساخته شده که شبیه کش های لاستیکی هستند. داخل این پلیمر کانال های پنوماتیکی وجود دارد که تحت فشار منبسط می شود.

هنگام ساخت روبات،  با کشیده شدن بدنه آن در یک یا چند جهت انرژی ارتجاعی ذخیره شد.

 این نرم روبات  مانند زبان آفتاب پرست می تواند ۵ برابر طول خود کشیده شود و یک سوسک پرنده زنده را در۱۲۰ میلی ثانیه شکار کند.

 رامسس مارتینز استاد دانشکده مهندسی پزشکی زیستی در دانشگاه پرودو می گوید: ما معتقدیم ساخت چنین روبات هایی  با قابلیت حرکات مختلف و سرعت بالا به انجام سریع تر بسیاری از فعالیت های  اتوماتیک منجر می شود.

این نرم روبات های انعطاف پذیر نسبت به نمونه های معمولی چند مزیت دارند. نخست آنکه آنها می توانند اشیا را با دقت و سرعت بالاتری کنترل کنند.

آنها می توانند از انرژی ارتجاعی ذخیره شده در لایه الاستومری خود استفاده کنند تا بدون مصرف هیچگونه نیروی خارجی ، اشیا را تا ۱۰۰ برابر وزن خود نگه دارند. /مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.