مرکز آمار:

افزایش تورم تولید بخش خدمات

اقتصادی /
شناسه خبر: 513014

مرکز آمار کشور اعلام کرد: براساس نرخ تورم تولید در بخش خدمات در چهار فصل منتهی به تابستان امسال به ۳۰.۱ درصد رسید که در مقایسه با فصل گذشته ۲.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی‌های جداول آماری نشان می‌دهد که در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های خدمات در کشور، کمترین تورم سالیانه مربوط به بخش «خدمات مستغلات، اجاره و فعالیت های کسب و کار» با ١٨.٢ درصد و بیش­ترین آن مربوط به بخش «خدمات هتل و رستوران» با ۴۸.۵ درصد است.

همچنین نرخ تورم تولید بخش خدمات کل کشور نسبت به تابستان (تورم فصلی) به ۷.۳ درصد رسید که در مقایسه با تورم فصل در بهار ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

کمترین تورم فصلی به ترتیب مربوط به بخش­های «خدمات واسطه گری‌های مالی (بیمه)» با ۰.۸ درصد ، «خدمات آموزش» با ۱.۴ درصد و «خدمات مستغلات، اجاره و فعالیت‌های کسب و کار» با ۵.۲ درصد است. بیشترین تورم فصلی تولید نیز مربوط به «خدمات بهداشت و مددکاری اجتماعی» با ۱۰.۵ درصد است.

نرخ تورم تولیدکننده بخش‌های خدمات کل کشور  نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در تابستان ١٣٩٨ به ۳۰.۹ درصد رسید که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه در بهار  امسال، ١.٧ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط ارایه‌دهندگان خدمات به

ازای تولید خدماتشان در داخل کشور، در فصل تابستان١٣٩٨ نسبت به فصل تابستان١٣٩٧، ٣٠.٩ درصد افزایش دارد.

همچنین در  بخش‌های خدمات کمترین نرخ مربوط به بخش «خدمات آموزش» با ۱۸.۴ درصد و بیش­ترین نرخ مربوط به بخش «خدمات هتل و رستوران» با ۵۷.۳  درصد است.

/ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.