بندر چابهار کلید توسعه محور جنوب شرق است

استانها /
شناسه خبر: 512978

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر راهبردی و بین المللی چابهار کلید توسعه محور جنوب شرق است و نقش مهمی در آبادانی و توسعه استان‌های شرقی و شمال شرقی ایران دارد.

بهروز آقایی روز یکشنبه اظهار داشت: بندر چابهار به دلیل اقیانوسی بودن پس از تکمیل زیرساخت‌ها و دوبانده شدن راه‌های ارتباطی سهم زیادی در تجارت دریایی ایران با کشورهای مختلف خواهد داشت.

وی بیان کرد: چابهار بندری نزدیک به مسیرهای اصلی تجارت است و زمان و هزینه کمتری نسبت به سایر بنادر کشور را برای تجارت دریایی دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندرچابهار نقش پررنگی در عرصه حمل و نقل و ترانزیت کشورهای شمال شرقی ایران و آسیای میانه دارد و باید ارتباط با پسکرانه این بندر از طریق راه آهن و جاده به خوبی ایجاد شود تا از این طریق بتوانیم از ظرفیت‌های بالای اقتصادی، ترانزیتی و جغرافیایی بندر شهید بهشتی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت توسعه متوازن زیرساخت‌های ارتباطی بندر چابهار گفت: با ایجاد زیرساخت‌های دریایی، بندری، ریلی، جاده‌ای و گردشگری بویژه در زمینه حمل و نقل دریایی و ترافیک بار و کالا، سواحل مکران به یک قطب جهانی در حوزه‌های اقتصاد و گردشگری دریایی تبدیل خواهد شد.

آقایی با اشاره به توانمندی بندر چابهار در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و پذیرش کشتی‌های اقیانوس پیما خواستار تسریع در ساخت پروژه راه آهن چابهار – زاهدان شد.

وی گفت:  بندر چابهار به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی کشور با موقعیت راهبردی و دستیابی به آبهای آزاد بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد و لنگرگاه بخش خصوصی داخلی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این بندر به عنوان دروازه تجارت با کشورهای عضو IORA، CIS، افغانستان، آسیای میانه و نزدیکی به بنادر حوزه دریای عمان و اقیانوس هند از منظر تجارت دریایی، خشکی و امنیتی بهترین مسیر ترانزیتی برای کشورهای منطقه است.

وی با تاکید بر جایگاه ویژه بندر چابهار در نگاه صاحبان سرمایه افزود: گرایش بخش خصوصی داخلی و خارجی به حضور در بندر شهید بهشتی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ایران و دیگر کشورها به این بندر به عنوان بندری مطمئن برای سرمایه‌گذاری توجه دارند. / ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.