اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
حجت‌الله ایوبی و ارسلان کامکار در گفت‌وگو با «ایران» از این انتخاب می‌گویند

ثبت جهانی سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی

ثبت جهانی سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی
نداسیجانی خبرنگار

با اعلام یونسکو اسامی شهرهایی که به شبکه خلاق ملحق شدند اعلام و در این میان شهر سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. به‌گفته حشمت‌الله صیدی شهردار سنندج، پیوستن این شهر به شبکه شهر‌های خلاق موسیقی می‌تواند در توسعه پایدار صنعت گردشگری و جذب گردشگر و همچنین در توسعه تولیدات محصولات فرهنگی و هنری و به تبع آن رشد وشکوفایی اقتصاد این شهر تأثیر بسزایی داشته باشد.

موسیقی کردستان از غنی‌ترین و پربارتربن موسیقی‌های محلـــــی ایران به شمار می‌رود و مردم کردستان موسیقی را جزئی از زندگی خود می‌دانند و در بیشتر مراسم و آیین‌ها، سوارکاری، سوگواری و سوگواری‌های سنتی و... از آن استفاده می‌کنند، چنانکه موسیقی در زندگی آنها ریشـــــه‌ای محکـــــم و ناگسستنی دارد.
حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران در مورد انتخاب سنندج به‌عنوان شهرخلاق موسیقی در گفت‌و‌گو با «ایران» چنین توضیح داد: «پروژه شبکه شهرهای خلاق دریونسکو هر دو سال یک بار و درهفت حوزه خلاق صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی است و پیش از این نیز شهرهای اصفهان و رشت به ترتیب در زمینه‌های صنایع دستی و غذا به‌عنوان شهرهای خلاق جهان از سوی یونسکو انتخاب شده‌اند و امسال نیز از بین کاندیداهای مختلف چهار شهر بندرعباس، شیراز، مشهد و سنندج داوطلب بودند و آمادگی خود را اعلام کردند اما تنها دو پرونده می‌تواند پذیرفته شود و خوشبختانه توانستیم از هر دو سهمیه خود استفاده کنیم و دراین بین ازنگاه کارشناسان، سنندج درعرصه موسیقی و بندرعباس در عرصه صنایع دستی انتخاب شدند.» ایوبی در توضیح دلیل این انتخاب معتقد است: «انتخاب شهرسنندج به این سبب بوده که موسیقی درکردستان و شهرسنندج یک آیین وسنت است و بسیاری ازخوانندگان ونوازنده‌های برجسته کشورما اهل این منطقه هستند. همچنین از آنجایی که درطول سال برنامه‌های متعدد موسیقی‌های اصیل وسنتی دراین شهربرگزار می‌شود پرونده موسیقایی بسیار خوبی تهیه و معرفی شده بود. به‌همین منظور سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسید.»
به‌گفته دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران، این امکان برای دیگر شهرهای ایران نیز وجود دارد و دیگر شهرهای ایران که در عرصه موسیقی فعالیت‌های خوبی دارند قابل طرح هستند و دو سال دیگر چهار پرونده معرفی خواهیم کرد و اگر شهری درعرصه موسیقی پرونده‌اش از دید کارشناسان ما در کمیسیون ملی قابل قبول باشد معرفی خواهد شد. بنابراین شهرهایی که داوطلب هستند نگران نباشند. ایوبی، شاخصه این انتخاب را این‌گونه تعریف می‌کند: «وجود زیر ساخت‌ها چون سالن‌های موسیقی، حضور چهره‌های شاخص و برجسته موسیقی و دیگر اینکه موسیقی در آن منطقه یک آیین و سنت باشد و در طول سال برنامه‌هایی که اجرا می‌شود قابل قبول باشد.»
ارسلان کامکارنوازنده برجسته شهرسنندج نیز در گفت‌وگو با ما انتخاب این شهر را یک اتفاق مبارک می‌داند: «از این اتفاق مهم بسیار خوشحال هستم و شهر سنندج لیاقت این انتخاب را دارد. البته نمی‌دانم بر اساس چه پارامترهایی این صورت گرفته است. سنندج مانند دیگر شهرهای ایران زادگاه موزیسین‌های بسیار ارزنده ای است که برای موسیقی محلی و موسیقی ایران زحمات بسیاری کشیده‌اند.» این آهنگساز ادامه می‌دهد: «موسیقی کردی، ریتم و ملودی خاصی دارد و بر همین اساس افراد بسیاری علاقه‌مند به این موسیقی هستند بویژه شنونده‌های خارج از کشور که مجذوب این موسیقی شده‌اند.»

کپی