جهانگیری در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای اعلام کرد

استمرار برجام با تعادل در تعهدات طرفین

سیاسی /
شناسه خبر: 512819

ایران حفاظت از امنیت تنگه هرمز را جزو حقوق حاکمیتی خود می‌داند گروه سیاسی/ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری که به منظور شرکت در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای، به ازبکستان سفر کرده بود در این اجلاس، اعلام کرد که استمرار برجام تنها با تعادل در اجرای تعهدات از سوی تمامی طرف‌ها و برخورداری جمهوری اسلامی ایران از مزایای اقتصادی برجام مقدور خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، او، برجام را یک الگوی کارآمد و موفق دیپلماسی چندجانبه دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از خروج امریکا از برجام، همواره ضمن اعلام آمادگی خود برای ادامه گفت‌وگوها با طرف‌‌های دیگر برجام، پس از یکسال روند توقف اجرای تعهدات هسته‌ای را طبق برجام آغاز و اعلام داشته است، در صورت عمل طرف‌های مقابل به تعهدات خود، اجرای تعهدات هسته‌ای خود را وفق برجام مجدداً از سر خواهد گرفت.
جهانگیری همچنین سازمان همکاری شانگهای را پیشگام در پیشبرد رویکرد چندجانبه‌گرایانه در نظام بین‌الملل دانست و افزود: نظام جهانی ناگزیر است در مواجهه با مسائل نوظهور اقلیمی، بین‌المللی و منطقه‌ای برپایه چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های مشترک همه اعضای جامعه جهانی عمل کند. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای برای همکاری‌های منطقه‌ای قائل است.  معاون اول رئیس جمهوری، اقدامات زورمدارانه و یک جانبه امریکا در اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را مصداق بارز تروریسم اقتصادی و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد دانست و گفت که جامعه بین‌المللی در این زمینه مسئولیت دارد.  جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را برای مبارزه با تروریسم و تضمین صلح و امنیت بین‌المللی حائز اهمیت می‌داند و بر مقابله جمعی با این پدیده مجرمانه تأکید دارد و تعهد مبارزه با تروریسم و تلاش برای دستیابی به جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری را محصول خواست ملت خود می‌داند. دولت جمهوری اسلامی ایران متأسف است که تحت تأثیر سیاست‌های زورگویانه دولت امریکا برخی سازمان‌های رسمی و مؤثر در مبارزه با تروریسم در کشورهای مستقل در معرض اتهام ناروای تروریستی بودن قرار می‌گیرند و مشمول معیارهای دوگانه در سیاست‌های مبارزه با تروریسم می‌شوند.
طرح صلح هرمز فرصتی برای همکاری و تضمین امنیت جمعی است
وی ادامه داد: امنیت دریانوردی به عنوان اصل شناخته شده حقوق بین‌الملل، همواره مورد تأکید جمهوری اسلامی ایران بوده است. نظام دریانوردی در تنگه هرمز بر پایه «عبور بی ضرر» کلیه شناورها، بدون تبعیض بوده و جمهوری اسلامی ایران هرگونه اقدام لازم برای حفاظت از امنیت این تنگه و حراست از مرزهای آبی خود را جزو حقوق حاکمیتی خود می‌داند و هرگونه اقدام در جهت امنیتی ‌سازی دریانوردی آزاد را نمی‌پذیرد. طرح ابتکاری «صلح هرمز» که توسط رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه گردید، فرصت مناسبی برای دستیابی به صلح پایدار، همکاری و مشارکت جمعی کشورهای منطقه، تضمین امنیت انتقال انرژی و کشتیرانی و تبادلات تجاری جهان با منطقه است که انتظار حمایت جامعه بین‌المللی و سازمان‌های منطقه‌‌ای از این طرح را داریم. معاون اول رئیس جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که راه توسعه و رفاه کشورهای منطقه از مسیر همکاری‌های اقتصادی و تجاری می‌گذرد و ایران آماده است تا با ابتکارات منطقه‌ای در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
موقعیت جغرافیایی ایران امکان اتصال ترانزیتی کشورهای مختلف در غرب و شرق و شمال و جنوب را فراهم می‌سازد و ما علاقه‌مندیم از این موقعیت راهبردی برای کمک به توسعه پایدار و رشد کشورمان و همگرایی اقتصادی سایر کشورهای منطقه به بهترین نحو استفاده کنیم. در همین راستا با سرمایه‌گذاری‌های عظیم، کریدورهای مختلف حمل و نقل و ترانزیت جاده‌ای و ریلی نظیر کریدور شمال – جنوب، کریدور خلیج فارس – دریای سیاه، کریدور شرق ایران با محوریت توسعه بندر چابهار، کریدور‌های جاده‌ای و ریلی مصوب اکو و همچنین کریدورهای هوایی برای تسهیل حمل‌ونقل ترانزیتی ایجاد شده است. اخیراً موافقتنامه موقت ترتیبات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به امضا رسیده است که با اجرایی شدن مرحله اول آن، ترتیبات تجارت ترجیحی بین ایران و اعضای اتحادیه برقرار می‌شود و در آینده‌ای نزدیک به سمت تجارت آزاد منطقه‌ای حرکت خواهیم کرد. جهانگیری ادامه داد: به یقین تعامل و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سازمان همکاری شانگهای موجب تقویت این ائتلاف بین‌المللی برای ارتقای صلح و همزیستی پایدار و کسب و خلق فرصت‌های جدید توسعه و ارتقای سطح آسایش و رضایت مردم کشورهای عضو و جهان می‌شود. موقعیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک جمهوری اسلامی ایران و پتانسیل ممتاز آن در منابع انسانی و مادی بویژه انرژی عناصری مؤثر و اعتباربخش به هر گونه همکاری و ائتلاف بین‌المللی و تأمین منافع مشترک است.
فعالیت 1000 شرکت ایرانی در ازبکستان
جهانگیری در حاشیه این اجلاس، با «عبدالله عارف‌اف» نخست وزیر ازبکستان، به عنوان کشور میزبان و نیز «ابوالقاضی اف» نخست وزیر قرقیزستان دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای گفت و گو کرد. معاون اول رئیس جمهوری در دیدار نخست وزیر ازبکستان که در هتل محل اقامت وی برگزارشد، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با ازبکستان در بخش حمل و نقل و ترانزیت خبر داد و گفت: ایران علاقمند است برخی اقلام و کالاهای مورد نیاز خود را از کشور دوست و برادر ازبکستان تأمین کند که در این زمینه می‌توانیم با استفاده از ارز ملی دو کشور و تهاتر، همکاری و مبادلات تجاری خود را که در حال حاضر 300 میلیون دلار است به رقم‌های بالاتر افزایش دهیم.
جهانگیری یکی از پیش نیازهای همکاری تجاری و اقتصادی فیمابین را تسهیل در صدور روادید برای تجار و گردشگران دو کشور دانست.
نخست وزیر ازبکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه بیش از هزار شرکت و بخش خصوصی ایرانی در ازبکستان فعالیت دارند، اظهار کرد: تاشکند برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری خود با تهران، درها را به روی بخش خصوصی و تجار ایرانی باز کرده است و از حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان استقبال می‌کند.
حمایت قرقیزستان از عضویت کامل ایران در پیمان شانگهای
جهانگیری در دیدار نخست وزیر قرقیزستان نیز امضای توافق اخیر ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مبنای خوبی برای توسعه روابط با این اتحادیه دانست و با اعلام آمادگی ایران برای اتصال ترانزیتی قرقیزستان به بازارهای جهانی گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با توجه به موقعیت جغرافیایی و اتصال به خلیج فارس و دریای عمان و امکانات زیرساختی نظیر راه آهن در این زمینه به قرقیزستان کمک کند. نخست وزیر قرقیزستان نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور و تلاش کمیسیون مشترک برای افزایش مبادلات اقتصادی تصریح کرد: حجم روابط دو کشور
20 میلیون دلار است که رضایتبخش نیست و با توجه به ظرفیت‌های بسیار ایران در حوزه‌های مختلف بویژه نفت و گاز باید بیشتر شود. وی با قدردانی از عملکرد شرکت‌های بخش خصوصی ایران در اجرای طرح‌های عمرانی در قرقیزستان گفت: «از نظر کشورم هیچ مانعی برای عضویت ایران در پیمان شانگهای وجود ندارد و ما به عنوان عضو دائم این پیمان از عضویت ایران کاملاً حمایت می‌کنیم».

برش
بازدید جهانگیری از مراکز تاریخی سمرقند

اسحاق جهانگیری عصردیروز (شنبه) در جریان سفر به ازبکستان، پس از شرکت درهجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد، به منظور بازدید از برخی مراکز تاریخی وارد شهر سمرقند شد و از سوی مقامات استانی سمرقند مورد استقبال قرار گرفت.معاون اول رئیس جمهوری به همراه وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت از بخش‌های مختلف مرکز تاریخی ریگستان، مسجد بی بی خانم و مرکز تاریخی شاه زنده در شهر سمرقند بازدید کرد و از اطلاعات مرتبط با این مراکز تاریخی مطلع شد. ریگستان نام مجموعه‌ای تاریخی در ازبکستان است که در بخش مرکزی شهر سمرقند قدیم (پایتخت تیموریان) قرار دارد.   مدرسه الغ بیگ، مدرسه شیردار و مسجد-مدرسه طلاکاری سه بنای مهمی هستند که در ریگستان قرار گرفته‌اند. مرکز تاریخی شاه زنده نیز نام آرامگاهی است که می گویند قثم بن عباس پسرعموی پیامبر که اسلام را به این منطقه آورد در این آرامگاه دفن شده است. مسجد بی‌بی خانم یا مسجد بی‌بی خاتون یکی از بناهای بنام سمرقند است. بی‌بی خانم نام همسر تیمور بود. تیمور پس از لشکرکشی به هندوستان، تصمیم گرفت مسجدی بزرگ را در پایتخت کشور بزرگ خود، سمرقند بسازد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.