تدوین قانون اساسی سوریه فردا آغاز می‎شود

بین الملل /
شناسه خبر: 512811

گروه جهان/ «گی‎یر پدرسن»، فرستاده سازمان ملل به سوریه، خبر داد، نشست کمیته قانون اساسی سوریه که روز چهارشنبه هفته قبل آغاز شد، موفقیت‌آمیز بوده‎است و طرفین بر سر تشکیل هیأتی 45 نفره برای تدوین قانون اساسی به توافق رسیدند. این هیأت کار خود را از فردا 4 نوامبر (13 آبان) آغاز می‎کند.

به‌گزارش وب سایت «سازمان ملل»، «گی‎یر پدرسن» جمعه شب در بیانیه‎ای مطبوعاتی با تأکید بر اینکه نشست روز چهارشنبه کمیته قانون اساسی، برای اولین بار موفق شد، شمار زیادی از طرفین درگیر در بحران سوریه را کنار هم بنشاند و فرصتی تاریخی را به آنها بدهد تا بحران را پایان بخشند، اعلام کرد: «نشست چهارشنبه به‌عنوان اولین نشست کمیته قانون اساسی که همراه بود با بیانیه‎هایی از سوی احمد کزبری، رئیس هیأت دولت سوریه و هادی البحره، رئیس هیأت مخالفان سوری، نشستی عزتمند و آینده‎نگر بود. البته همان‎طور که همه ما می‎دانیم، بعد از 8 سال بحران، تفاوت عمیق دیدگاه، بدبینی‎های فراوان و بی‎اعتمادی بین طرفین وجود دارد. اما در نهایت 150 شرکت‌کننده در این نشست هر کدام با احترام به طرف مقابل با یکدیگر مذاکره کردند.» «پدرسن» همچنین خبر داد که کمیته قانون اساسی بعد از دو روز مذاکره، در نهایت به نتایج مفیدی دست یافت و موفق به توافق روی سندی مدون درباره مسائل مربوط به کار نگارش قانون اساسی شد. از جمله بنا شد هیأتی 45 نفره متشکل از نسبتی مساوی بین سه لیست نمایندگان دولت سوریه، مخالفان و جامعه مدنی تحت عنوان «هیأت تدوین قانون اساسی»، از فردا 4 نوامبر (13 آبان) کار نگارش متن قانون اساسی را آغاز کنند. نشست‎های مربوط به نگارش متن قانون اساسی سوریه در ژنو انجام خواهد شد. در همین خصوص گزارش‎های منتشر شده، حاکی است سه هیأت شرکت‌کننده در نشست کمیته قانون اساسی، اسامی مورد نظر گروه‎های خود را برای حضور در «هیأت تدوین» ارائه کرده‎اند. بر اساس توافق‎های به دست آمده هیأت تدوین یک هفته مذاکره و مباحثه خواهند کرد. تصمیم‎هایی که در این هیأت گرفته می‎شود باید به تأیید دست‎کم 75 درصد شرکت‌کنندگان برسد تا نظر هیچ گروهی بر دیگری غالب نشود.
به‌گزارش «یورونیوز»، اپوزیسیون سوریه خواهان تدوین یک قانون اساسی جدید مبتنی بر اصل استقلال قوا و سهم مساوی گروه‎ها در آن است. هیأت جامعه مدنی سوریه نیز اولویت اصلی خود را پاسخگویی به خواسته‌ها و نیازهای مردم عنوان کرده است. دولت سوریه هم هرچند معتقد است، این کشور هم‌اکنون نیز از یک قانون اساسی مدرن بهره می‌برد اما در عین حال گفته، آماده اعمال اصلاحات است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.