میراث کمونیسم در شرق اروپا

بین الملل /
شناسه خبر: 512810

هلموت کهل صدراعظم آلمان غربی در سال 1989 و زمان فروپاشی دیوار برلین و تشکیل آلمان واحد به اهالی شرق این کشور که سال‌ها زیر چتر کمونیسم زیسته بودند، وعده آزادی، رفاه و ثروتی را داد که لابد تشنه آن بودند؛ مشابه این وعده‌ها از سوی سران جدید سایر کشورهای کمونیستی تعدیل شده مثل رومانی، اوکراین، بلغارستان و لهستان هم به مردم آنها داده شد.

چکسلواکی و یوگسلاوی دستخوش تغییراتی عظیم‌تر شدند و اولی به دو کشور و دومی به شش کشور تقسیم شدند و تغییر آرایش دادند و وارد وادی‌های تازه‌ای از سپهر فرهنگ و تجارت آزاد شدند. 30 سال بعداز آن رویدادها گرچه اکثر آن وعده‌ها ظاهراً جامه عمل پوشیده است اما سؤال این است که زرق و برق‌های حاصله و صنایع تازه ایجاد شده به درد چه کسی می‌خورد و این تجملات را کدام افراد و با کدام پول می‌خرند. سری به پراگ، کی‌یف، زاگرب، بخارست و البته شهرهای آلمان شرقی سابق که به آلمان واحد ضمیمه شده‌اند، بزنید. نئون‌های رنگارنگ، مغازه‌های لاکچری، اشیای زیبا و بسیار گرانقیمت و محصولاتی به‌ غایت چشمگیر که در تضاد 180 درجه‌ای با فضا و آیین‌های سوسیالیسم قرار دارند، چشم‌هایتان را خیره می‌کنند اما اینها برای چه کسانی عرضه شده‌اند. مردمی که باید آنها را خریداری کنند، براثر ریشه نداشتن و عمیق نبودن ترمیم‌های اجتماعی همان مردم فرو دست 3 دهه پیش هستند. افرادی که ترجیح می‌دهند اندک در آمد مشاغل پیش پا افتاده خود را صرف خرید وسایل ضروری‌تر و نیازهای اولیه خود کنند و توانایی خریدی فراتر از این را ندارند.
قوه مطلقه و حکومت‌های دیکتاتوری در لوای نظام‌های کمونیستی سابق‌ جای خود را به مدل‌های ملایم‌تری از همان ایده‌ها داده‌اند که قرار است پیوندی بین سوسیالیسم مردمی و امپریالیسم خفیف باشد و سردمداران این تغییرات فقط جیب‌های خود و وابستگان‌شان را پر می کنند و با اینکه جوان‌ترها در براتیسلاوا و بلگراد برای دیدن جدید‌ترین محصولات کمیک استریپی هالیوود سرودست می‌شکنند پول توجیبی‌شان حتی برای خرید تنقلات هنگام تماشای این فیلم‌ها هم کفاف نمی‌دهد. نمادی از ثروت مدل غربی در این شهرها جاری شده اما روند زندگی همان حیات کمونیستی مبتنی بر حداقل‌ها است. بله، اقتصاد این کشورهای «بسته و خموده» شرق اروپایی بالنسبه باز و به‌روی سرمایه‌گذاران غربی بازشده اما پولی در جیب مصرف‌کنندگان نیست و شرق، «شرق» مانده است، بدون اینکه جانشینان کهل و سران کشورهای اروپای شرقی بتوانند نظام‌هایی را استوار کنند که به‌فراخور ملت تحت اختیارشان باشد و به آنها قدرت خرید اشیای بسیار لوکس را بدهد که مقابل چشم‌هایشان افسونگری می‌کند.
منبع:  Project-Syndicate

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.