همزمان با عقب‌نشینی دولت، زنان معترض شیلی در سوگ کشته شدگان به خیابان رفتند

سکوت سپید و سیاه

بین الملل /
شناسه خبر: 512809

بالاخره پس از دو هفته ناآرام و کشته شدن دست کم 20 نفر و زخمی شدن هزاران نفر دیگر، سباستین پینه را، رئیس جمهوری شیلی روز جمعه به وقت محلی از طرح مالیاتی جنجالی خود که به نفع ثروتمندان بود، عقب نشینی کرد. این عقب نشینی در حالی اتفاق افتاد که همزمان (روز جمعه) هزاران زن شیلیایی سیاه پوش با در دست داشتن شاخه‌های گل سفید یا شال سفید در خیابان‌های سانتیاگو، پایتخت شیلی در سوگ جان باختگان ناآرامی‌های اخیر «راهپیمایی سکوت» برگزار کردند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی روز جمعه تحت فشار فزاینده مردم کشورش اعلام کرد، از اجرای طرح مالیاتی «قطع مالیات بر ثروتمندان و مشاغل» صرف نظر می‌کند اما معترضان شیلیایی خواستار تغییرات اساسی و بنیادین در اقتصاد و مسائل اجتماعی و مدنی کشورشان هستند و بعید به‌ نظر می‌رسد با عقب نشینی دولت از طرح مالیاتی، به خانه‌هایشان برگردند. آنها از اینکه بخش بهداشت و درمان کاملاً خصوصی است و دولت هیچ حمایتی از این بخش نمی‌کند، بشدت ناراضی و از پایین بودن دستمزدها خشمگین هستند و از اینکه کشورشان یکی از «نابرابرترین» کشورهای امریکای لاتین است، ناراحتند. آنان همچنین از کشته شدن 20 تن از مردم کشورشان در ا‌عتراض های دو هفته اخیر به خشم آمده‌اند. از همین رو، روز جمعه همزمان با عقب نشینی دولت شیلی به خیابان‌های سانتیاگو آمدند.
این در حالی است که رهبران اپوزیسیون شیلی هم اعلام کردند، عقب نشینی دولت از یک طرح مالیاتی کافی نیست و معترضان از نابرابری در کشور رنج می‌برند و خواستار تغییر قانون اساسی کشورشان هستند. قانون اساسی فعلی مربوط به سال 1980 و دوره حکومت آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی است. یک زن 29 ساله شیلیایی هم که در راهپیمایی روز سکوت جمعه شرکت کرده بود به خبرنگاران گفت: «قرار نیست راهپیمایی‌ها و تظاهرات‌ها متوقف شود. من تقریباً هر روز در تظاهرات‌ها شرکت می‌کنم و تا زمانی که قانون اساسی جدید نداشته باشیم به این کار ادامه خواهم داد.»
مکلد گارسیا، یک سخنران ارشد علوم سیاسی شاغل در دانشگاه لندن هم درباره تظاهرات‌های شیلی می‌گوید، این تظاهرات‌ها نشان می‌دهد که مردم «ناگهان نسبت به‌ شرایط زندگی‌شان و این واقعیت که صاحبان قدرت هیچ کاری در این باره نمی‌کنند، هوشیار شده‌اند. اگرچه شیلی در میان بقیه کشورهای منطقه توسعه یافته‌تر است و اقتصاد قدرتمندی دارد اما استانداردهای زندگی در این کشور پایین است و این توسعه یافتگی و اقتصاد قدرتمند را نشان نمی‌دهد. هیچ شبکه اجتماعی اصولی برای حمایت از مردم شیلی وجود ندارد و هزینه‌های معیشت هر روز افزایش می‌یابد. آنها در لبه پرتگاه زندگی می‌کنند. مردم سانتیاگو دو هفته قبل در اعتراض به افزایش قیمت بلیت مترو به‌ خیابان‌ها آمدند اما رفته‌رفته مطالبات معترضان بیشتر و اعتراضات به شهرهای دیگر کشیده شد، طوری که در یکی از روزها بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌های پایتخت بودند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.