سفیر انگلیس در تهران:

خروج امریکا از برجام ضربه بزرگی به این تفاهم نامه وارد کرده است

سیاسی /
شناسه خبر: 512804

سفیر انگلیس با انتشار پیام صوتی در صفحه اینستاگرامی‌اش، خروج امریکا از برجام را ضربه بزرگی به این تفاهم‌نامه دانست و خاطر نشان کرد: نمی‌توان تاثیر تحریم‌ها را برطرف کرد اما ما با حسن نیت در حال همکاری با ایران هستیم تا راه‌هایی را پیدا کنیم که بتوان وضعیت را بهتر کرد.

راب مک ایر افزود: من به عنوان سفیر بریتانیا زمان زیادی را صرف می‌کنم تا تعهدات کشورم را نسبت به برجام توضیح دهم این تعهد ما حقیقی است ما به همراه فرانسه، چین و روسیه تلاش‌های بسیاری می‌کنیم تا ایران از مزایای برجام برخوردار باشد.

مک ایر اظهار داشت: در هفته های آینده تصمیم های مهمی درباره آینده برجام پیش روی ایران خواهد بود ما می خواهیم این تفاهم نامه باقی بماند بنابراین امروز در نظر دارم اشتباه بودن دو برداشت راجع به برجام را توضیح دهم این که اروپا تعهدات خود را نسبت به برجام انجام نمی دهد و این که ایران از تفاهم نامه هیچ نفعی نبرده است و در چارچوب برجام طرف اروپایی چهار تعهد را قبول کرد.

وی خاطر نشان کرد: نخست، برداشت تحریم های اتحادیه اروپا مربوط به برنامه هسته ای ایران، ما این کار را انجام دادیم و تحریم ها علیه قسمت های بزرگی از اقتصاد ایران را لغو کردیم. دوم، برداشتن تحریم های سازمان ملل - تحریم های چند جانبه ای که علیه تعدادی از سازمان ها بود را برداشتیم.

سفیر انگلیس در تهران تاکید کرد: سوم کمک ما به ایران برای پیشبرد به برنامه هسته ای غیر نظامی است که در حال انجام آن هستیم همان طور که سفر هفته پیش متخصصان هسته ای ما نشان داد. چهارم، ارتقای سطح تجارت بین ایران و اروپا، این هم کاری است که برای انجام آن نهایت تلاش مان را می‌کنیم.

مک ایر تصریح کرد: برای مثال سفارت بریتانیا ماه گذشته از بیش از ۱۰۰ شرکت برای انجام تجارت با ایران حمایت کرد البته ما می دانیم خروج آمریکا از برجام ضربه بزرگی به این تفاهم نامه وارد کرده است و نمی‌توان تاثیر تحریم ها را بر طرف کرد اما ما با حسن نیت در حال همکاری با ایران هستیم تا راه هایی را پیدا کنیم تا بتوان وضعیت را بهتر کرد.

وی ادامه داد: ما معتقد هستیم پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک بسیار ضروری و ممکن است اما در عین حال این بسیار نامطلوب خواهد بود اگر ایران قدم‌هایی بردارد و باعث فروپاشی برجام شود. تفاهم‌نامه‌ای که پیش ازاین برای این کشور بی نظیر و مزایای بسیار مهمی به همراه خواهد داشت./ ایرنا 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.