کیفیت هوای اصفهان ناسالم شد

استانها /
شناسه خبر: 512603

وضعیت کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان صبح شنبه برای دومین مرتبه در آبان سال جاری برای گروه‌های حساس ناسالم شد.

بر اساس اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان وضعیت کیفی هوای این خطه تا ساعت ۱۰صبح  شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ طبق نرم‌افزار آنلاین کیفیت هوای کشور با شاخص ۱۱۹ (AQI) در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس شامل کودکان، بیماران و سالخوردگان قرار دارد.

برپایه این گزارش کیفیت هوا در میدان احمد آباد هم اکنون با ۱۶۵، خیابان استانداری اصفهان ۱۵۲، خیابان دانشگاه ۱۲۰، خیابان پروین  ۱۱۸ ناسالم برای گروه‌های حساس و  بزرگراه خرازی ۷۷، رودکی ۸۴ سالم گزارش شده است.

وضعیت کیفی هوای شهرستان‌های کاشان و نجف آباد به ترتیب با شاخص ۱۱۸ و ۱۱۶در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و سایر شهرستان‌ها نیز سالم ثبت شده است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

اصفهان در شمار شهرهای آلوده ایران از نظر هواست و آلودگی هوای این خطه هر ساله به خصوص در فصول سرد و بروز پدیده اینورژن یا وارونگی دما افزایش می‌یابد.

تردد انبوه وسایل نقلیه موتوری، تراکم واحدهای صنعتی بزرگ و پراکنش غیر اصولی صنایع خرد از دلایل آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان است، علاوه بر این در سال‌های اخیر ریزگردهای برخاسته از کانون‌های فرسایش بادی  درون و برون استانی نیز به این پدیده دامن زده و  آلودگی هوا را حتی در فصول گرم افزایش داده است./ ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.