استیضاح ترامپ با 232 رأی موافق دموکرات‌ها و 196 رأی مخالف جمهوریخواهان رسمیت یافت

سونامی «دوقطبی» در کنگره امریکا

بین الملل /
شناسه خبر: 512500

روند استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا پس از کش و قوس های فراوان، سرانجام با 232 رأی موافق و 196 رأی مخالف در مجلس نمایندگان رسمیت یافت؛ اتفاقی که برای آقای رئیس جمهور، کاخ سفید و حامیانش خوشایند نبود و همان‌طور که انتظار می‌رفت واکنش‌های تند آنان را در پی داشت؛ اما مهم‌تر از آن امریکایی‌ها بشدت نگران دوقطبی شدن شدید مجلس نمایندگان و واشنگتن هستند

 زیرا در اتفاقی تاریخی در مورد استیضاح یک رئیس جمهوری تقریباً تمام نمایندگان دموکرات به روند استیضاح «آری» گفته و تمام نمایندگان جمهوریخواه به آن «نه» گفتند.
به‌گزارش سایت روزنامه امریکایی نیویورک تایمز، در سال 1998 هنگامی که مجلس نمایندگان وقت با اکثریت جمهوریخواه تحقیقات برای استیضاح بیل کلینتون، رئیس جمهوری دموکرات وقت را آغاز کرد، 31 دموکرات به جبهه جمهوریخواهان پیوستند و از استیضاح حمایت کردند اما روز پنجشنبه چنین اتفاقی رخ نداد و در حالی که برخی نمایندگان جمهوریخواه پیشتر از عملکرد ترامپ ابراز نارضایتی کرده بودند، در جلسه رأی‌گیری هیچ‌کدامشان از رسمی شدن استیضاح حمایت نکردند. در جبهه دموکرات هم بجز دو نماینده، همگی از استیضاح حمایت کردند. البته دو نماینده دموکراتی که به رسمی شدن استیضاح رأی منفی دادند، در مصاحبه با رسانه‌ها گفتند، به خاطر نگرانی از شکاف بیش از پیش کشور این کار را کردند. جف وان درو، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی در گفت‌و‌گو با سی‌ان‌ان گفت: به عقیده من این تحقیقات، کشور را بیش از پیش دچار شکاف خواهد کرد و در نهایت هم در سنا استیضاح شکست خواهد خورد. کولین پترسون، دیگر نماینده دموکرات از ایالت مینه سوتا هم به سی‌ان‌ان گفت: به عینه می‌بینم چگونه تمام اتفاق‌هایی که تاکنون رخ داده کشورمان را دچار شکاف شدید کرده است.
برخلاف این دو نماینده دموکرات که به‌خاطر نگرانی هایشان از عمیق شدن شکاف‌ها در امریکا به استیضاح رأی منفی دادند، جمهوریخواهان علی‌رغم نارضایتی‌هایشان از عملکرد ترامپ به‌خاطر منافع حزبی به استیضاح «نه» گفتند. کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان گفت، دموکرات‌ها برای این به‌دنبال استیضاح رئیس جمهوری هستند که می‌دانند در صندوق‌های رأی پیروز نخواهند شد.
واکنش‌ها به رأی‌گیری در مجلس نمایندگان
در پی اعلام نتیجه رأی‌گیری در مجلس نمایندگان امریکا، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهوری هیچ خطایی نکرده است و دموکرات‌ها این را می‌دانند. هوس بی‌پایان نانسی پلوسی و دموکرات‌ها برای این استیضاح غیرقانونی آسیبی به رئیس جمهوری نمی‌رساند، بلکه به مردم امریکا صدمه می‌زند. ترامپ هم در پیام توئیتری تصویب قطعنامه علیه خود در مجلس نمایندگان را «بزرگ‌ترین ساحره‌گیری در تاریخ امریکا» دانست. ساحره‌گیری اصطلاحی است که در فرهنگ امریکا در قرن‌های 15 تا 17 به‌کار می‌رفت و در ادبیات امروزی به تعقیب و مجازات فرد به اتهام‌های مختلف بدون داشتن دلیل و مدرک کافی گفته می‌شود.
این واکنش‌های تند جمهوریخواهان، کاخ سفید و ترامپ در حالی است که 232 نماینده دموکرات از روند استیضاح حمایت کردند و جیم مک گاورن، رئیس کمیته مقررات مجلس نمایندگان گفت: روند استیضاح بر اساس وظایف مجلس انجام می‌شود زیرا ما باید بر اقدامات رئیس جمهوری نظارت داشته باشیم. کاخ سفید به جای احترام به اختیارات مجلس نمایندگان، مانع انجام تحقیقات می‌شود. ایلهان عمر، نماینده مسلمان و دموکرات هم رأی‌گیری روز پنجشنبه در مجلس نمایندگان را «حاکمیت قانون، قانون اساسی و دموکراسی» توصیف کرد و گفت: امروز در مجلس می‌گوییم که هیچ کسی بالاتر از قانون نیست و هیچ رئیس جمهوری نمی‌تواند امنیت ملی ما را برای منافع سیاسی خود تهدید کند. هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌تواند یکپارچگی انتخاباتمان را تضعیف کند. رشیده طالب دیگر نماینده مسلمان هم گفت: این رئیس جمهوری فاسد، بالاتر از قانون نیست و کنگره هر راهی را که بتواند دنبال می‌کند تا او را برای بی‌قانونی‌ها و اقدامات خلاف قانون اساسی پاسخگو نگه دارد. الیوت انگل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا هم گفت: کاخ سفید سیاست خارجی در سایه را آغاز کرد و کمک‌های حیاتی نظامی برای اوکراین مسدود شد. این کار برای تحت فشار قرار دادن دولت خارجی برای مداخله در انتخابات سال ۲۰۲۰ ما انجام شد. این چیزی است که بنیانگذاران ما از آن می‌ترسیدند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.