اعتراض به حضور نظامی ها در تحریریه

حوادث /
شناسه خبر: 512384

روز نوزدهم مهر سال 57 با ورود 2 سرهنگ نظامی به تحریریه روزنامه کیهان اعتصاب خبرنگاران آغاز شد و همگی دست از کار کشیدیم...

محمد بلوری -روزنامه نگار پیشکسوت

قسمت بیست و پنجم/
ضمن پرس‌وجو فهمیدیم این دو سرهنگ به‌دستور ارتشبد اویسی فرماندار نظامی تهران به روزنامه کیهان و اطلاعات اعزام شده‌اند تا خبرها و گزارش‌های مربوط به تظاهرات و جنگ‌های خیابانی نظامیان با مردم را به‌دقت بخوانند و سانسور کنند. اعضای تحریریه که چنین سانسور بی‌سابقه‌ای را توهین به خبرنگاران می‌دانستند یکباره قلم‌ها را روی میز گذاشتند و به نشانه اعتراض به حضور نظامی‌ها در تحریریه روزنامه، دست به اعتصاب زدند.در آن لحظات شمس جانشین سردبیر روزنامه اطلاعات تلفنی با من تماس گرفت و خبرداد اعضای تحریریه اطلاعات به نشانه اعتراض نسبت به حضور یک سرهنگ از فرمانداری نظامی در این روزنامه دست از کار کشیده‌اند و از نوشتن خودداری می‌کنند. به شمس گفتم: بچه‌های روزنامه کیهان هم به‌خاطر حضور سرهنگ در تحریریه قلم‌ها را بر زمین گذاشته‌اند و اعتصابی را شروع کرده‌اند. این دو سرهنگ تا از روزنامه بیرون نروند، حاضر به ادامه کار نخواهند شد، اعتصاب خبرنگاران روزنامه اطلاعات خیالم را آسوده کرد چرا که این هماهنگی آنها در اعتصاب می‌توانست ما را در ادامه اعتراضمان ثابت‌قدم‌تر کند. همان روز در حالی که اعتصاب خبرنگاران در کیهان و اطلاعات ادامه داشت، گروه خبرنگاران دعوت شده به کاخ نخست‌وزیری بی‌خبر از این ماجرا دور یک میز در برابر مهندس شریف‌امامی نخست‌وزیر، دکتر آزمون وزیر مشاور و دکتر عاملی تهرانی وزیر اطلاعات و جهانگردی نشسته بودند تا به یک توافق برسند. در حالی که نمی‌دانستند روزنامه‌نگاران در کیهان و اطلاعات به‌خاطر حضور سرهنگ‌های فرمانداری نظامی، دست به اعتصاب زده‌اند. دبیر اتحادیه نویسندگان و خبرنگاران که در این نشست شرکت داشت، تعریف می‌کند:
- گفت‌وگوی ما با اعضای دولت مدت یک‌ساعت طول کشید، نخست‌وزیر وعده‌هایی داد و توافق لازم صورت گرفت و قرار شد از طرف دولت طی اعلامیه‌ای مسائل مورد نظر اعلام شود و چون در جریان این نشست رئیس دولت را برای دیدار با شاه به دربار خواسته بودند، تصمیم‌ گرفته‌ شد یک جلسه نهایی دیگر برای اجرای کامل تصمیمات اتخاذ شده داشته باشیم. در جریان این مذاکرات بود که مهندس شریف‌امامی از طرف شاه به دربار احضار شد. بنابر این قرار شد نشست نهایی بین نمایندگان مطبوعات و هیأت دولت برای رسیدن به یک توافق قطعی تا چند روز دیگر برگزار شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.