شخصیت های دولتی، مقامات و نهادها و احزاب در پیام هایی درگذشت اعظم طالقانی را تسلیت گفتند.

در پیام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه آمده است: درگذشت سرکار خانم اعظم طالقانی از مجاهدان و مبارزان نسل اول انقلاب را به بیت مرحوم آیت الله طالقانی، خانواده، دوستان و عموم ملت شریف ایران تسلیت عرض می کنم و برای آن مرحومه شادی روح و علو درجات از خداوند متعال مسئلت می نمایم. 

روایت توئیتری علی ربیعی از آخرین دیدارش با اعظم طالقانی و نگرانی‌های او

سخنگوی دولت به درگذشت فرزند آیت الله طالقانی واکنش نشان داد و این ضایعه را به خانواده و دوستاران آیت الله طالقانی و فرزندش تسلیت گفت.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در رشته توئیتی نوشت: «چندی پیش در بیمارستان شهید رجایی به عیادت زنده یاد اعظم طالقانی رفتم. با وجود بیماری، همچنان بیم مردم را داشت اما امیدوارانه صحبت می کرد.

نام اعظم طالقانی برای چند نسل ایرانی پر از خاطرات نوستالژیک است. خاطراتی که با یاد آیت الله طالقانی، روزهای انقلاب، حضور زن در مشارکت‌های سیاسی - اجتماعی، پاکی، صداقت، ساده زیستی، جسارت، آرمان خواهی، ایستادگی در پای اعتقادات و خستگی ناپذیری درهم آمیخته است. به خانواده، همراهان و دوستارانش تسلیت می گویم. یادش گرامی باد.»

 

پیام ابتکار

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز پیامی توییتری نوشت: انا لله و انا الیه راجعون چه سخت است در فراق یاران سخن گفتن. اعظم طالقانی زن مبارز همیشه با مردم، خستگی ناپذیر وصبور به لقای خداوند شتافت. اسطوره مقاومت و پرهیزگاری از میان ما رفت.

پیام تسلیت انجمن روزنامه نگاران زن 
انجمن روزنامه نگاران زن نیز درگذشت اعظم طالقانی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: اعظم طالقانی هم به دیار باقی شتافت. زنی که عمر گرانمایه خود را همواره صرف مبارزه علیه ظلم و بی عدالتی کرد. چرا که روح آزاده او هرگز جور و ستم نسبت به مردم سرزمینش ایران را برنمی تافت. اعظم طالقانی در راه عقیده خود سختی ها و مرارتهای بسیاری متحمل شد اما هیچگاه حاضر به سازش نشد. او که در زمان رژیم پهلوی جزء معدود زنان مبارز زندانی سیاسی بود، پس از پیروزی انقلاب همه تلاش خود را به طور خاص معطوف فعالیت فرهنگی و اجتماعی زنان کرد.  
پیگیری و دفاع از حقوق زنان پای اعظم طالقانی را به عرصه مطبوعات نیز کشاند. انتشار نشریه پیام هاجر طی سالهای متمادی تا زمان توقیف و سپس در ادامه انتشار نشریه پیام ابراهیم تاکنون از جمله فعالیت مطبوعاتی این زن توانمند و مبارز بود.  
انجمن روزنامه نگاران زن ایران (رزا) درگذشت مرحومه اعظم طالقانی را به همه همکاران مطبوعاتی و زنان فعال سیاسی - اجتماعی کشور تسلیت می گوید و آرزوی محشور شدن ایشان با پدر بزرگوارشان مجاهد نستوه آیت الله طالقانی را دارد.

پیام شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان

شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان نیز درگذشت طالقانی را تسلیت گفت. در پیام این شورا آمده است: اعظم طالقانی، دبیرکل جامعه زنان انقلاب اسلامی، از مبارزین انقلاب اسلامی، فرزند خلف آیت الله سید محمود طالقانی و از زنان آزادیخواه  درگذشت.

شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان این ضایعه را به  بیت معزز طالقانی و دوستداران ایشان تسلیت عرض می کند.
مرحومه اعظم طالقانی که در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری بود، شامگاه چهارشنبه ۸ آبان دارفانی را وداع گفت.

پیام تسلیت عارف

محمدرضا عارف نیز در پیامی به مناسبت درگذشت اعظم طالقانی نوشت: با روشی مصلحانه در دفاع از حقوق زنان تلاش فراوان کرد.
در متن پیام عارف آمده است: خبر درگذشت بانوی گرانقدر، قرآن پژوه و از شخصیتهای برجسته سیاسی کشورمان ،سرکار خانم سیده اعظم طالقانی، برای اینجانب تلخ و اندوهبار بود.
در بخش دیگر این پیام آمده است: خانم اعظم طالقانی، میراث دار ارزشمند پدر بزرگوارشان، آیت الله سید محمود طالقانی بودند.ایشان در قبل از انقلاب به عنوانی یک چهره مبارز و انقلابی و به تبعیت از پدرشان که پدر همه امت مبارز و آزادیخواه بود مدتها در زندان رژیم ستمشاهی رنجهای فراوان متحمل شدند و در بعد از انقلاب اسلامی تلاش کرد روش و منش آیت الله طالقانی را با انتشار آثار ایشان در جامعه نشر دهد که الحق در این راه موفق بودند.
خانم اعظم طالقانی با تاسیس تشکلی سیاسی  و انتشار نشریه ای وزین و با روشی مصلحانه فعالیت سیاسی خود را با دفاع از حقوق زنان ادامه دادند و در راه توانمندسازی زنان و کار آفرینی برای آنان بویژه در نقاط محروم کشور تلاش فراوانی کردند.
فقدان این بانوی آزادیخواه مطمئنا ثلمه ای جبران ناپذیر برای ما که دوستدار آیت الله طالقانی و خانواده ایشان هستیم است.
صمیمانه درگذشت سرکار خانم اعظم طالقانی را به فرزندان،اخوان گرامی و خواهران ارجمند ایشان تسلیت عرض می کنم و از خداوند قادر متعال برای آن بانوی والامقام علو درجات و همنشینی با حضرت فاطمه زهرا(س) مسالت دارم.

پیام تسلیت جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب

جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب نیز در پیامی ضمن تسلیت درگذشت اعظم طالقانی نوشتند: او مانند پدر بزرگوارش مجاهد عظیم‌الشان آیت‌الله طالقانی یک‌دم از کوشش در راه سرافرازی ایران و اسلام و تحقق آزادی و عدالت بازنایستاد و فشارها و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها هرگز نتوانست نه امید را از او بستاند و نه مانع پیشبرد اهدافش شود.

جمعی از فعالان سیاسی روز پنجشنبه در پیامی ضمن تسلیت درگذشت اعظم طالقانی نوشتند: مبارز خستگی‌ناپذیر اعظم‌السادات طالقانی دبیرکل جامعه زنان انقلاب اسلامی پس از عمری تلاش در دو عرصه عمل و نظر در راه حق و عدالت، به دیدار یار شتافت.

در بخش دیگر این پیام آمده است: او مانند پدر بزرگوارش مجاهد عظیم‌الشان آیت‌الله طالقانی یک‌دم از کوشش در راه سرافرازی ایران و اسلام و تحقق آزادی و عدالت بازنایستاد و فشارها و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها هرگز نتوانست نه امید را از او بستاند و نه مانع پیشبرد اهدافش شود.

این فعالان سیاسی رحلت اندوهبار این تلاشگر نستوه را به خاندان گرامی طالقانیو همه آزادیخواهان و عدالت‌طلبان تسلیت  گفتند و ابراز امیدواری کردند که  خداوند روح بزرگ آن بانوی پرهیزگار را قرین رحمت بی‌پایان خود گرداند.

«اعظم طالقانی» فرزند آیت الله طالقانی و از بانوان مبارز انقلاب که در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری بود، شامگاه چهارشنبه ۸ آبان، دار فانی را وداع گفت.

پیام تسلیت رئیس خانه احزاب
در متن پیام رییس خانه احزاب آمده است: درگذشت بانوی مومنه و با فضیلت عرصه مبارزه و مقاومت اعظم طالقانی که به عنوان یک زن ایرانی مسلمان در عرصه مبارزه و ایثار، همراه و سفیری گرانقدر برای انقلاب اسلامی بود همه ما را اندوهگین ساخت.
در بخش دیگر این پیام آمده است: بانوی مکرمه ای که در دوران قبل از انقلاب مبارزات و فعالیت های سیاسی و انقلابی چشمگیری در جهت دفاع از ارزش های اسلامی و انقلابی به‌همراه پدر فقید خود داشتند و در این مسیر در برابر سختی های بی شمار ایستادگی و در همراهی با نهضت اسلامی تلاش‌های شایانی کردند. پس از انقلاب نیز فعالیت های ارزشمند این بانوی محترم در عرصه های حزبی و سیاسی مختلف الگویی از کارآمدی و باورپذیری برای بانوان ایران عزیز بودند. 
خانه احزاب ایران این فقدان بزرگ را تسلیت عرض کرده و از درگاه ربوبی برای آن فقیده سعیده غفران الهی و حشر با اهل بیت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت دارد.

پیام تسلیت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی 
در پیام این حزب آمدهاست: او تحت تربیت پدری روحانی و آزادی‌خواه رشد یافته بود و در همراهی با پدر زندان طاغوت را کشید و طعم شکنجه جلادان را چشید و صبورانه تحمل کرد. او به عنوان یک زن مبارز در قبل و بعد از انقلاب نقش بی بدیلی در ترسیم چهره زن در جایگاه اصیل آن در جامعه ایران داشت و الگوی برجسته‌ای برجای گذاشت.
در بخش دیگر این پیام آمده است: او در تلاشی مکرر و خستگی ناپذیر حتی اگر مجبور بود با واکر در صحنه حاضر شود، این پیام را به زنان و مردان ایران می‌رساند که دین رحمانی اسلام و آموزه‌های آن در ایفای مسئولیت انسانی، دینی و اجتماعی هیچ تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست و به همین دلیل هم مکرر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کرد که بگوید : « در اسلامی که من به آن باور دارم زن هم رجل سیاسی است.» و گفته بود؛  تا زنده است این راه را ادامه خواهد داد. 
اعظم طالقانی سعی داشت که بگوید ؛«هیچ جامعه‌ای با خانه‌نشین کردن زنان به رشد و تعالی نخواهد رسید.»
در پیام حزب اتحاد ملت تاکید شده است: او هم راه پدر را زنده نگاه داشت و هم تصویری از زن مسلمان که پدر به آن باور داشت را به جامعه امروز ایران ارائه کرد.


پیام تسلیت حزب اسلامی کار
در پیام این حزب آمده است: خبر درگذشت یکی از مجاهدان فی سبیل الله سرکار خانم مرحومه سیده اعظم طالقانی که از سلاله نجیب و پاک حضرت زهرای مرضیه(س)و فرزند خلف عالم مجاهد و فقیه گرانقدر مرحوم آیت الله طالقانی بود؛ موجب تاثر و تالم فراوان شد.
در بخش دیگر این پیام آمده است: بدون شک مبارزات سرسختانه آن مرحومه در قبل ازانقلاب با ظلم و جور و تکیه وابرام ایشان برآرمان های انقلاب درچهار دهه گذشته همواره در تاریخ سترگ ایران به یادگار خواهد ماند.
حزب اسلامی کار در پیام خود یادآور شده است: ایشان همچون پدر گرانقدرشان در طول دوران استقرار و رشد و اعتلای جمهوری اسلامی براجرای تام و تمام قانون اساسی تاکید ورزیدند که این خود نشانه روشن اندیشی و ژرف نگری او بود.

پیام تسلیت انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها 
در پیام انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها آمده است: این بزرگ بانوی بزرگ یادگار صلابت، استواری، ثابت قدمی، حقیقت طلبی و مجاهدت های پدر نستوه خویش حضرت آیت الله طالقانی (ره) و امید به آینده بود. شکل‌دهی و فعال‌سازی تشکل‌های مدنی از دغدغه‌های همیشگی او بود و درگذشتش ضایعه بزرگی برای جامعه مدنی ایران است. در بخش دیگر این پیام آمده است: بی‌تردید نام او برای همیشه در تاریخ این مرز و بوم در کنار نام درخشان بزرگ مردی چون آیت الله طالقانی زنده خواهد ماند.
 انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها از اقشار مختلف ملت حق‌شناس ایران به ویژه بانوان فرهیخته این مرز و بوم دعوت می‌کند تا در مراسم تشییع پیکر این آزاده زن که جمعه ساعت ۹ صبح از محل دفتر ایشان به عمل می آید شرکت کنند.  

                
پیام تسلیت جمعی از فعالان سیاسی و مدنی 
در این پیام آمده است: بانو اعظم طالقانی زنی آزاده و عدالتجو ایستاده بر بلندای اراده و عزم سترگ خویش با کوله باری از عشق و ایمان و خیرخواهی چشم بر این جهان فرو بست و راهی دیارباقی شد و در صفحات تاریخ درخشان نام آوران ایران زمین و بهشت خدا آرام و قرار گرفت. 
در بخش دیگر این پیام آمده است: اعظم طالقانی پیرو صدیق الهیات رهایی بخش و ایمانی از جنس عدالت داشت. آرامش خاطر و صفای باطن خانم طالقانی در زندگی و در جریان مبارزه گویای باور عمیق او به آموزه های قرانی بود که تمام عمر در پرتو آنها زیست و در نهایت  بسویشان پرکشید.

پیام تسلیت حزب همبستگی ایران اسلامی 
در پیام تسلیت حزب همبستگی ایران اسلامی آمده است: خبر اندوهبار درگذشت سرکار خانم سیده اعظم طالقانی، دخت گرانمایه آیت الله فقید، سید محمود طالقانی، موجب تالم و تاثر همه کسانی شد که آزادیخواهی و استقامتِ در نیل به آرمان های انقلابی را در دهه های گذشته در فعالیت های خستگی ناپذیر این بانوی متعهد متجلی می دیدند و به تکریمِ صبوری و استقامت ارث برده از پدر گرانقدرشان لب به تحسین می گشودند.
در بخش دیگر این پیام آمده است: این بانوی مبارز و فعال سیاسی و تلاشگر عرصه های اجتماعی که تحمل رنج زندان و شکنجه دوران مبارزه در زمان رژیم ستمشاهی و نامهربانی های پس از آن، وی را به نمادی از آزادیخواهی و عدالت طلبی تبدیل کرده بود، بی تردید الگویی ماندگار و ارزشمند نه تنها برای زنان مسلمان بلکه برای همه تحول خواهان و آزاد اندیشان خواهد بود.

 پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی ایران
در پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی آمده است: اعظم طالقانی مبارزه اجتماعی را محدود به فعالیت سیاسی نمی‌دانست و بر اساس سنت خیریه و خدمات اجتماعی، به توانمندسازی زنان می‌پرداخت تا نشان دهد هرگز راه اصلاح‌طلبی بسته نیست. صبر و اصرار  اعظم طالقانی برای تفسیر درست قانون اساسی در فهم شرط رجلیت سیاسی و مذهبی در تصدی مقام ریاست جمهوری یکی از تلاش‌های مشکور و نمادین او بود.
در بخش دیگری از پیام این حزب آمده است: اعظم طالقانی به سنت صحیح نویسندگان و پدران قانون اساسی مانند آیت‌الله طالقانی و آیت‌الله دکتر بهشتی باور داشت زنان هم می‌توانند نامزد ریاست جمهوری شوند و مصداق رجل سیاسی و مذهبی باشند و به همین علت همواره نامزد ریاست جمهوری می‌شد تا این تفسیر را به اثبات  برساند.
حزب کارگزاران سازندگی ایران در پیام خود یادآور شده است: اینک همه ما از زن و مرد باید زنی را بدرقه کنیم که یکی از راهبران جریان بزرگ اصلاح در ایران بود. بانو اعظم طالقانی مهر مادری را در تضاد با قوه زنانگی نمی‌دانست و  مادر مقتدر و انسانی منعطف بود. زنی که از مردسالاری و زن‌سالاری

پیام تسلیت حزب ندای ایرانیان
در پیام تسلیت حزب ندای ایرانیان آمده است: امروز ما، زنی مسلمان، وفادار به انقلاب اسلامی، دین‌باور، مبارز، آزاده، صبور و دوستدار وطن را از دست دادیم، بانویی که حیات خویش را با فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه زنان، وقف احیای هویت اجتماعی زنان کرد و هیچ‌گاه در این راه دشوار از پای ننشست.
در بخش دیگر این پیام آمده است: بانوی نام آشنای انقلاب با مبارزات کم‌نظیر در سال‌های شکل‌گیری نهضت اسلامی و مقاومت حماسی خود در برابر زندان و شکنجه‌های شدید و طاقت‌فرسای دژخیمان رژیم شاه و همچنین مجاهدت و حضور در عرصه‌های خطیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون مجلس شورای اسلامی و دبیر کلی جامعه زنان انقلاب اسلامی، الگویی درخشان از یک زن مسلمان انقلابی را به نمایش گذاشت و به عنوان یک بانوی مبارز، شجاع و صبور نشان داد که زنان همگام با مردان می‌توانند در تحولات جامعه تأثیرگذار باشند. 
بدون شک درگذشت او ضایعه جبران‌ناپذیر و خلاء پرنشدنی برای جامعه مدنی ما خواهد بود.

 

---

توییت متفاوت کواکبیان درباره اعظم طالقانی/  مصداق رجل سیاسی بود...


مصطفی کواکبیان در توییتی نوشت: ‏امیدواریم بتوانیم به سفارش خانم اعظم طالقانی درباره مصداق «رجل سیاسی» عمل کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، مصطفی کواکبیان در واکنش به درگذشت اعظم طالقانی  در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

‏درهمایش خانه احزاب در ۹۸/۷/۱۱ نزد سیده اعظم طالقانی رفتم و از سخنرانی پرشور و عالمانه وی به عنوان پیشکسوت «تحزب زنان» تشکر کردم.

‏ایشان نیز خواستار اقدام جدی نمایندگان مجلس دهم برای اصلاح قانون انتخابات و احزاب بود.

‏امیدواریم ما بتوانیم به سفارش این مصداق «رجل سیاسی» عمل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت اعظم طالقانی را تسلیت گفت.

در پیام علی لاریجانی آمده است: درگذشت سرکارخانم‌ اعظم‌ طالقانی، نماینده دوره اول  مجلس شورای اسلامی و از مبارزان دوران ستمشاهی  را به بیت مرحوم‌ آیت الله طالقانی ، خانواده گرامی ایشان و سایر بستگان  تسلیت عرض کرده از درگاه خداوند متعال برای آن مرحومه مغفوره رحمت و آمرزش و  برای بازماندگان صبر  و اجر طلب می کنم.

«اعظم طالقانی» فرزند آیت الله طالقانی و از بانوان مبارز انقلاب که در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری بود، شامگاه چهارشنبه ۸ آبان، دار فانی را وداع گفت.

پیام تسلیت خانواده آیت الله شهید بهشتی

متن پیام بدین شرح است:

انا للله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت مرحومه مغفوره، سرکار خانم اعظم طالقانی، تألم و تأثر همه کسانی که او و خاندان معزز آیت الله طالقانی را از دور و نزدیک می شناختند برانگیخت. بانویی که پیش و پس از انقلاب اسلامی لحظه‌ای از کوشش برای اعتلای زیست مسلمانی باز نماند و صبورانه، بی‌مهری‌ها را از همه سو به جان خرید. نام اعظم طالقانی با سیاست‌ورزی جامعه محور، آزادگی، مدارا و رسیدگی به محرومان و نیازمندان و تلاش برای توانمندسازی آنان و حضور پررنگ زنان در عرصه اجتماع عجین شده و نامیراست. درگذشت آن بانوی گرانقدر را به خانواده محترم ایشان و همه بازماندگان تسلیت عرض می کنیم و از خدای مهربان برای روح بلندش آرامش و برای بازماندگان شکیبایی خواهانیم.

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی

پیام تسلیت محمدرضا عارف به مناسبت درگذشت اعظم طالقانی

الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر درگذشت بانوی گرانقدر،قرآن پژوه و از شخصیتهای برجسته سیاسی کشورمان ،سرکار خانم سیده اعظم طالقانی، برای اینجانب تلخ و اندوهبار بود.

خانم اعظم طالقانی ،میراث دار ارزشمند پدر بزرگوارشان ،آیت الله سید محمود طالقانی بودند.ایشان در قبل از انقلاب به عنوانی یک چهره مبارز و انقلابی و به تبعیت از پدرشان که پدر همه امت مبارز و آزادیخواه بود مدتها در زندان رژیم ستمشاهی رنجهای فراوان متحمل شدند و در بعد از انقلاب اسلامی تلاش کرد روش و منش آیت الله طالقانی را با انتشار آثار ایشان در جامعه نشر دهد که الحق در این راه موفق بودند.

خانم اعظم طالقانی با تاسیس تشکلی سیاسی  و انتشار نشریه ای وزین و با روشی مصلحانه فعالیت سیاسی خود را با دفاع از حقوق زنان ادامه دادند و در راه توانمندسازی زنان و کار آفرینی برای آنان بویژه در نقاط محروم کشور تلاش فراوانی کردند.

فقدان این بانوی آزادیخواه مطمئنا ثلمه ای جبران ناپذیر برای ما که دوست دار آیت الله طالقانی و خانواده ایشان هستیم می باشد.

صمیمانه درگذشت سرکار خانم اعظم طالقانی را به فرزندان،اخوان گرامی و خواهران ارجمند ایشان تسلیت عرض می کنم و از خداوند قادر متعال برای آن بانوی والامقام علو درجات و همنشینی با حضرت فاطمه زهرا(س) مسالت دارم.

پیام تسلیت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پی درگذشت سرکارخانم اعظم طالقانی

به نام خدا

انالله و انا الیه راجعون

یا ایتها النفس الطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی

روح پاک‌ مبارز خستگی ناپذیر، پاره‌تن مرحوم آیت‌الله طالقانی، سرکار خانم اعظم طالقانی به دیدار حق شتافت و در جنةالمأوا سکنی گزید.

مصیبت درگذشت آن بانوی پرتلاش را به خانواده و علاقمندان او و نیز ملت شریف ایران تسلیت می‌گوییم.

برای اعظم طالقانی نباید و نمی‌توان به یک پیام تسلیت کوتاه و معمول بسنده کرد. از او باید بسیار گفت و بسیار شنید.

او تحت تربیت پدری روحانی و آزادی‌خواه رشد یافته بود و در همراهی با پدر زندان طاغوت را کشید و طعم شکنجه جلادان را چشید و صبورانه تحمل کرد. او به عنوان یک زن مبارز در قبل و بعد از انقلاب نقش بی بدیلی در ترسیم چهره زن در جایگاه اصیل آن در جامعه ایران داشت و الگوی برجسته‌ای برجای گذاشت.

او نه تنها راه پدر را ادامه داد، بلکه در منش سیاسی و مبارزاتی خود به گونه‌ای رفتار کرد که چهره‌ای مستقل از خود به عنوان یک زن مسلمان آزاده و دوستدار وطن ارائه کرد و با وجود بیماری و مشکلاتی که در خانواده برای نگهداری از فرزند بیمارش داشت، هیچگاه از پای ننشست.

او چه در زمانه‌ای که پیامش را در صفحات «پیام هاجر»به جامعه و زنان ایران می‌رساند و چه در روزهایی که با همه سختی‌ها و کم‌فروغی‌های مطبوعات در ایران، سخنش را در «پیام ابراهیم» می‌گفت و چه در تلاشی که برای تداوم فعالیت تشکل مطبوعش «جامعه زنان انقلاب اسلامی »داشت، همه و همه گویای مشئ امیدوارانه، مؤمنانه و مداوم او برای پاسداری از ارزش‌های ملی و مذهبی بود که به آن باور عمیق داشت.

اما همه نستوهی اعظم طالقانی به اینها خلاصه نمی‌شد، او یک ویژگی برجسته دیگر نیز داشت که او را به عنوان یک نماد برای زنان مسلمان آزادیخواه، عدالت‌طلب و اصلاح‌جو تبدیل کرده است.

او در تلاشی مکرر و خستگی ناپذیر حتی اگر مجبور بود با واکر در صحنه حاضر شود، این پیام را به زنان و مردان ایران می‌رساند که دین رحمانی اسلام و آموزه‌های آن در ایفای مسئولیت انسانی، دینی و اجتماعی هیچ تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست و به همین دلیل هم مکرر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کرد که بگوید : « در اسلامی که من به آن باور دارم زن هم رجل سیاسی است.» و گفته بود؛  تا زنده است این راه را ادامه خواهد داد.

اعظم طالقانی سعی داشت که بگوید ؛«هیچ جامعه‌ای با خانه‌نشین کردن زنان به رشد و تعالی نخواهد رسید.»

او هم راه پدر را زنده نگاه داشت و هم تصویری از زن مسلمان که پدر به آن باور داشت را به جامعه امروز ایران ارائه کرد.

روحش شاد، نامش ماندگار و راهش پر رهرو باد.

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.