آذربایجان شرقیرئیس قوه قضائیه گفت: آمار و ارقام و فعالیت‌ها، نشانگر پیشرفت کشور بوده و امید به آینده در کشور بیش از همیشه وجود دارد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با فعالان اقتصادی و کارآفرینان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: کشورمان علی رغم تمامی تهدیدات دشمنان، سر پا بوده و مردم نشاط دارند. حوزه‌های اقتصادی نیز فعال هستند.

وی با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌ها موظف به اجرای قانون هستند، مطرح کرد: قانون، امری تشریفاتی نبوده و برای اجرا به تصویب رسیده است؛ از این‌رو قانون کسب و کار باید اجرا شود تا فضای کسب و کار برای تولید کنندگان و صنعت‌ گران امن و قابل قبول باشد.

به گزارش ایسنا، رئیس قوه قضائیه تاکید کرد:  قوانین و احکام مربوط به بهبود فضای کسب و کار باید بطور کامل اجرایی شده و حمایت از کشاورز، تولیدکننده و صنعت‌گر باید به جد مورد توجه قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید واردات بی‌رویه برای حمایت از تولید کاهش یابد، گفت: نباید به هیچ عنوان و با هیچ پوششی اجازه دهیم که واردات بی‌رویه، تولیدات داخلی را تهدید کند. قاچاق کالا و واردات بی‌رویه، تولید را تهدید می‌کند؛ از این‌رو دستگاه‌ها باید موانع تولید را با حساسیت دنبال کنند تا شاهد رونق تولید باشیم.

وی ادامه داد: موضوع مالیات جای بازنگری از سوی قانون گذار و دستگاه‌های مختلف دارد؛ بیمه، مالیات و سایر مسائل حقوقی که در جلسه مطرح شد؛ نیازمند بررسی کارشناسانه بوده و از استاندار آذربایجان شرقی خواستاریم که کارگروهی برای بررسی این موضوعات تشکیل دهد و دیدگاه‌ها به دستگاه‌های تصمیم‌ گیر و تصمیم ساز منتقل شود.

رئیسی در ادامه به مطالبه فعالان اقتصادی استان مبنی بر تشکیل دادگاه‌های تخصصی اقتصادی اشاره کرد و افزود: مجتمع تخصصی رسیدگی به مفاسد اقتصادی را در پایتخت ایجاد کرده‌ایم و در استان‌ها نیز پرونده‌های اقتصادی باید در شعب تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و قضات از کارشناسان اقتصادی در موضوعات مختلف کمک بگیرند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آن دسته از مسائلی که می‌تواند در برخی از نظامات صنفی تعیین شده توسط قانون (مثل بخش کشاورزی) مورد بررسی قرار گیرد استقبال می‌کنیم و اگر مسایل جزئی کشاورزان در مجمع یا کمیته‌ای به صورت صنفی حل شود و به دستگاه قضایی ارجاع نیابد، موجب کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا شده و از سیاست‌های ماست.

وی با تاکید بر اینکه ادارات و سازمان‌ها باید در راستای اجرای قانون پاسخگو باشند، گفت: برخی خوان‌ها در مسیر کار آفرینان و تولیدکنندگان ایجاد می‌شود و مشکلاتی برایشان ایجاد می‌کند، در برخی کارها تاخیر دو روزه اقتضا می‌کند؛ اما اگر جنس کار این است که سریع انجام شود، نباید تحت هیچ شرایطی به تاخیر بیفتد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هیچ صنعت‌گر، کارآفرین و کاسبی آمادگی رشوه دادن را ندارد، گفت: چه چیز موجب رشوه می‌شود؟ نظام بروکراسی پیچیده‌ای که کارها را به تعویق می‌اندازد، موجب رشوه می‌شود، از این‌رو شفاف سازی، سهل سازی، دسترسی به مجوزها به صورت قانونی و تسهیل امر تولید در این رابطه بسیار مهم بوده و تسهیل دسترسی به نظامات اداری روابط ناسالم را قطعاٌ کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: به سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده‌ایم تا بخشی را تحت عنوان حمایت از تولید کنندگان راه اندازی کنند تا چنانچه تولیدکننده و صنعتگری بعد از مراجعه به سازمان مربوطه با مشکل مواجه شد، بتواند مشکل خود از طریق دستگاه های نظارتی را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاش دستگاه قضا در راستای رونق تولید بوده و اجازه نمی‌دهد هیچ کارخانه یا حتی کارگاهی تعطیل شود، گفت: بیش از ۳۲ مورد از کارخانجات مشکل‌دار در آذربایجان شرقی با ورود دستگاه قضایی به کار افتاده و جلوی تعطیلی‌شان گرفته شده است، همچنین در سطح کشور نیز با اقدامات قضایی، مانع تعطیلی حدود ۵۰۰ مورد از کارگاه‌ها و مراکز تولیدی شده‌ایم.

رئیسی به بازدید خود از شرکت ماشین سازی تبریز اشاره کرد و افزود: ماشین‌سازی یکی از جلوه‌های صنعت و شاید مهم‌ترین جلوه صنعتی در سطح منطقه باشد که یک خصوصی‌سازی غلط، این مجموعه را با مشکل مواجه کرد و فردی که اهلیت فردی، صنعتی و مدیریتی و آورده‌ای نداشت، با سود حاصل از فروش ۳۰۰ میلیون "دلار و ارز" در بازار آزاد، کارخانه را با مشکل روبه رو کرد که با ورود و برخورد دستگاه قضایی امروز شاهد رونق این مجموعه هستیم. طبق اعلام متولیان امر حقوق کارگران مجموعه پرداخت شده و در صورت احیای ظرفیت کامل این مجموعه، ماشین سازی درخشش بیشتری خواهد داشت.

وی در ادامه به مشکلات فعالان اقتصادی در رابطه با چند نرخی بودن ارز اشاره کرد و افزود: برخی پرونده‌ها در دستگاه قضا در نتیجه چند نرخی بودن ارز تولید شده‌اند و اگر قیمت ارز تک نرخی بود شاهد تولید این پرونده ها نبودیم، از این‌رو سیاست ها باید به سمت تک نرخی شدن قیمت ارز برود.

وی در ادامه با بیان اینکه خرید تضمینی گندم نقطه مهمی است و با تلاش کشاورزان به استقلال در تولید گندم در کشور اعلام شده است، افزود: باید سیاستگذاری‌های خرید تضمینی گندم به نحوی پیگیری شود که تهدیدی برای استقلال در حوزه گندم، امنیت غذایی و خودکفایی‌مان ایجاد نشود. در این رابطه دستور پیگیری این موضوع را در استان داده‌ایم و از سازمان بازرسی کل کشور نیز خواستاریم که موضوع را در سراسر کشور پیگیری کنند تا گزارشی قطعی در ارتباط با تهدیداتی که نسبت به نرخ گندم وجود دارد داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه توسعه در حوزه‌های نیرو، راه و ساختمان حتماً لازم است اما حقوق مردم و حقوق عامه به هیچ عنوان نباید با این توسعه‌یافتگی پایمال شود، افزود: اگر وزارت راه و نیرو در راستای توسعه به زمینی نیاز دارد، حتما باید با رعایت حقوق صاحبان زمین در این رابطه عمل کنند. جایگاه و قدرت سازمان‌ها باید برای انجام وظیفه و احیای حقوق مردم باشد و اجازه نداریم حقوق مردم را مورد تهدید قرار دهیم.

تبریزی ها مردمی پیشتاز، شجاع و زمان شناس هستند

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید‌ابراهیم رئیسی در بدو ورود به آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران، مردم تبریز را مردمی پیشتاز، دلیر و شجاع و زمان‌شناس دانست و اظهار داشت: مردم این خطه در عرصه‌های مبارزات تاریخی پیشتاز بوده‌اند و به روح مطهر شهدای این منطقه درود می‌فرستیم.

وی با اشاره به اینکه سفر به آذربایجان شرقی در ادامه سفرهای استانی برای بررسی و رفع مشکلات حقوقی و قضایی استان است، افزود: 17 گروه برای بررسی مشکلات استان اعزام شده‌اند که فقط 4 گروه برای بررسی مشکلات حقوقی و قضایی و اقتصادی تبریز مستقر شده است.

رئیس قوه قضائیه، برگزاری نشستی با علما و فرهیختگان و خانواده شهدا را از جمله برنامه‌های این سفر برای بهره مندی از نظرات آنها عنوان کرد و گفت: نشستی هم با کارآفرینان و تولیدکنندگان و کارگران خواهیم داشت تا موانع تولید و آنچه که در سال رونق تولید اهمیت دارد مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در نشست شورای اداری با مدیران خدمتگزار استان تبادل نظر خواهیم داشت، ابراز داشت: مشکلات موجود در دادگاه‌ها و دادسراهای استان نیز در قالب نشست شورای قضایی کشور که در تبریز برگزار می‌شود، بررسی خواهد شد.

‌رئیسی خاطر نشان کرد: شورای عالی قوه قضائیه که در پایان امروز برگزار می‌شود، تمام گزارشات استان توسط 17 تیم اعزامی به شهرستان‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برای گره‌گشایی از مشکلات مردم استان تصمیم‌گیری خواهیم داشت.

نباید میدان مبارزه با فساد را با "دو قطبی‌سازی و ایجاد فضای سیاسی و جناحی" خالی کرد

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که نباید به هیچ عنوان با دو قطبی سازی، اتهام زدن و ملامت کردن میدان مبارزه با فساد را خالی کرد، گفت: هرگز نباید میدان مبارزه با فساد را با ملامت و با ایجاد فضای سیاسی و جناحی خالی کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی در دیدار با خانواده شهدا، علما و نخبگان آذربایجان شرقی اظهار کرد: جریان مبارزه با فساد را خواسته مردم، دلسوزان نظام و خواسته همه دلدادگان به نظام می دانیم و این خواسته به هیچ عنوان نه به تاخیر افتاده و نه تعطیل خواهد شد.

وی با بیان این‌که تمامی دستگاه‌های اجرایی و مدیران باید درد مبارزه با فساد را داشته باشند، افزود: مدیریت بدون نظارت و مبارزه با فساد معنی نمی‌شود و مبارزه با فساد بر عهده تمامی بخش‌های جامعه، رسانه‌ها و قوای سه گانه است و ما رسانه ها، دولت، مجلس و مسئولان را در مبارزه با فساد در کنار خود می‌بینیم.

رییسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که شهدا، پرچم رشادت، شجاعت، ایستادگی در راه خدا هستند، افزود: دروصیت نامه همه شهدا این نکته وجود دارد که جهادشان در راه خدا و برای حفظ دین و ارزش های الهی بوده و همواره تاکید کرده‌اند که نگذاریم انقلاب و پیشوای انقلاب تنها بمانند.

وی با بیان این‌که حضرت سیدالشهدا خون خود را نثار کرد تا جامعه قدرت تفکر و تعقل پیدا کند و امروز به برکت خون شهدا در جامعه جهل زدایی شده است، گفت: امروز با جاهلیت مدرن مواجهیم که اولین خصوصیت آن داشتن ایسم در عنوان بوده و همچنین مجهز به علم و فناوری، قدرت و امپراطوری رسانه‌ای بوده و قدرت‌های بزرگ او را حمایت می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که امروز نظام اسلامی در یک دوره چهل ساله اقدامات و گام‌های بلندی برداشته و تجربیات و اندوخته بسیاری دارد، گفت: در گام دوم انقلاب، آینده را بسیار روشن و امیدوارکننده می‌بینیم.

وی افزود: فساد اداری، تبعیض و بی عدالتی جریانی است که دلسوزان نظام و مردم را رنج می‌دهد و ما یقین داریم با دست توانای رهبری و پرچمی که برافراشته‌اند و همچنین با مجاهدت مسئولان و دلسوزان نظام و به لطف خداوند به این موضوع خاتمه داده خواهد شد.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که جریان انقلاب، عدالتخواهی، حق خواهی و حفظ ارزش های انقلاب راه خود را با قوت تمام طی خواهد کرد، افزود: دانشمندان و فرهیختگان ما در دانشگاه ها تلاش کنند. امروز حرکت‌های دانش بنیان ماندگاری در کشور انجام شده که در راستای توسعه بسیار موثر بوده است.

رییسی با اشاره به سخنان مطرح شده در خصوص لزوم وجود دانشگاه‌های خصوصی در کشور، گفت: بیش از ۲۵۰ دانشگاه خصوصی در کشور داریم و جوانان با قوت کار خود را پیش ببرند و کار آنان قطعا مورد حمایت همگان خواهد بود.

وی افزود: مراکز تولیدی نیز باید کار خود را با قوت ادامه دهند، به گونه‌ای که کوچکترین وقفه‌ای در تولید کشور به وجود نیاید و چنانچه مسایلی چون خصوصی سازی مشکلاتی را ایجاد کرده باشد ما ورود کرده و با کوچکترین وقفه در جریان تولید، برخورد خواهیم کرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که دشمن در مقابل جوانان مصمم و مومن ایران اسلامی نمی‌تواند کاری از پیش ببرند، گفت: امروز نیاز به یک تفکر انقلابی در تمامی بخش‌ها، ادارات‌ و مجموعه‌ها داریم، تفکری که با "نه" شروع نمی‌کند، بلکه با "می توانیم" آغاز می‌کند. البته برخی مشکلات وجود دارد که باید با همت و مجاهدت حل کنیم و توانمندی رفع مشکلات را نیز داریم و راهکار در دستان توانای مردان و زنان این کشور است. نگاه اینکه بیگانگان گره از مشکلات ما بگشایند نگاه غلطی است و طبق منویات مقام معظم رهبری گره گشایی از مشکلات در دست توانای ملت بزرگ ایران است.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که فضای مقاومت و ایستادگی در کشور حاکم است، افزود: راهبرد جمهوری اسلامی ایران تعامل با تمامی ملت‌های جهان بوده و همچنین ایستادگی فعال و مقاومت نیز راهبرد ما در مقابل کسانی است که با مردم ما دشمنی کنند.

وی با تاکید بر این‌که جلوگیری از لانه کردن فساد در نقاط مختلف نظام، راهبرد ایران اسلامی است، افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران پاکی و طهارت برای مسئولان امری مسلم بوده و اجازه سو استفاده و فساد به کسی نباید داده شود؛ هرکس به هر دلیل دچار لغزش شد باید با قوت، عدالت و انصاف با او برخوردی عبرت‌آموز شود تا بدانند هزینه فساد، روابط ناسالم و درآمدهای نامشروع و دست اندازی به بیت المال هزینه سنگینی است.


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.