سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه تهران در آستانه برگزاری ست

به حداقل‌ها اکتفا نکنیم

فرهنگی /
شناسه خبر: 512169

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه تهران قرار است از 11 آبان ماه تا 4 آذر ماه در منطقه گردشگری عباس‌آباد با حضور هنرمندان ایرانی و خارجی برگزار ‌شود. همچنین 5 آذرماه هم درمراسم پایانی این رویداد اسامی برگزیدگان اعلام و از آنان تقدیر می‌شود.

سمپوزیوم مجسمه در ایران جایگاهش با سمپوزیوم‌های خارجی بسیار متفاوت است. این اتفاق در کشور ما خیلی روال و معمول نیست. در ایران بهترین سمپوزیوم مجسمه همین است که می‌خواهد 11 آبان‌ماه در تهران برگزار شود. در شهرهای دیگر شاید به تعداد انگشتان دست هم نباشد. سمپوزیوم تهران اما در ایران آنقدر شناخته شده هست که هنرمندان مجسمه ساز هر سال منتظر فراخوان این اتفاق هنری هستند. اما در مقایسه با سمپوزیوم‌های خارجی واقعاً ایران قابل قیاس نیست. چرا که قدمت سمپوزیوم‌های خارجی خیلی بیشتر است و سیاستگذاری‌هایی که برای برگزاری آنها می‌شود بسیار با ایران متفاوت است. البته با اینکه درایران برای نهمین بار این رویداد هنری برگزار می‌شود کشور ما موفق عمل کرده است. همین که هر ساله دوستداران آن انتظارش را می‌کشند یعنی نشانه خوبی است.
آنچه سمپوزیوم‌های خارجی را با ما متفاوت کرده است، مبلغ جایزه است. مثلاً در کشور چین سمپوزیوم‌هایی برگزار می‌شود که هنرمند را از نظر مالی بخوبی تأمین می‌کند. آنقدر مبلغ جایزه بالاست که هنرمندان رقابت زیادی برای حضور در چنین سمپوزیوم‌هایی از خود نشان می‌دهند.کمترین رقم جایزه آن 60 هزار یوآن معادل 100 میلیون تومان ایران است. اما در ایران ما با این شکل از سمپوزیوم که رقابت در آن بسیار باشد مواجه نیستیم. نهایت رقم جایزه در ایران 20 میلیون تومان است.
با اینکه رقم جایزه در ایران کم است اما از کشورهای دیگر هم در این سمپوزیوم شرکت می‌کنند. چرا که امکان معاشرت با هنرمندان دیگر برایشان مهیا است. از طرفی برایشان یک جاذبه توریستی، تفریحی هم دارد. من بیشتر کارم را دوست دارم انجام دهم صرف‌نظر از مبلغ جایزه کارم برایم از اهمیت بالایی برخوردار است.
البته سمپوزیوم‌ها با هم متفاوتند.بعضی سمپوزیوم‌های خارجی مبلغ ورودی به هنرمند نمی‌دهند در عوض سیاستشان بر این است که کار هنرمند را با مبلغ بالایی بفروشند و 70 تا 80 درصد سود حاصل از فروش اثر را به هنرمند می‌دهند.
در سمپوزیوم تهران که 5 هنرمند از ایران هستیم و 10 نفر هم از کشورهای دیگر، قرار است به اتفاق سنگ‌هایی که از پیش تعیین شده‌اند و اندازه آن را هم به ما گفته‌اند در مدت 20 روز در سمپوزیوم بسازیم. کاری فی البداهه که از صفر تا صد آن در این سمپوزیوم انجام می‌شود و مردم می‌توانند از نزدیک شاهد کار دست هنرمندان باشند.کاری که از قبل ماکتش را طراحی و برای سمپوزیوم فرستادیم و انتخاب شدیم. در انتها قرار است که مجسمه‌ها در یک باغ مجسمه که از قبل طراحی شده است در کنار هم قرار بگیرند. چرا که اینها در کنار هم تکمیل‌کننده هم هستند.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.