کمیته قانون اساسی سوریه سرانجام تشکیل شد

بین الملل /
شناسه خبر: 512154

گروه جهان/ پس از مدت‌ها انتظار و یک روز پس از دیدار نمایندگان کشورهای ضامن آستانه، کمیته قانون اساسی سوریه با حضور اعضای این کمیته در ژنو تحت نظارت سازمان ملل آغاز به کار کرد. این نشست در حالی برگزار شد که پیش از آن آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از تمامی طرف‌های سوری خواسته بود، با این کمیته همکاری کنند و در جهت اعتماد‌سازی متقابل گام بردارند.

به‌گزارش «رویترز»، گوترش گفته بود: «این نخستین بار است که همه طرفین درگیری از دولت گرفته تا مخالفان، کنار یکدیگر می‎نشینند تا برای خروج از درگیری تلاش کنند. بنابراین مشارکت هدفمند در این نشست اهمیت بسیاری دارد.» گوترش همچنین از اینکه ۳۰ درصد اعضای کمیته را زنان تشکیل می‌دهند ابراز شادمانی کرده بود. دیروز نیز در افتتاحیه این نشست «گی‌یر پدرسن»، فرستاده سازمان ملل به سوریه برپایی چنین نشستی را امیدبخش خواند و تأکید کرد: «این نشست می‎تواند زمینه حل و فصل سیاسی بحران سوریه را فراهم کند.» وی با تأکید بر تداوم خطر تروریسم در سوریه، تدوین قانون اساسی را که به زعم وی با مشکلات و سختی‌هایی همراه خواهد بود، گامی مهم برای حل بحران سیاسی این کشور دانست.
احمد الکزبری، رئیس هیأت دولت سوریه نیز که دومین سخنران این نشست بود، با اشاره به اینکه سوری‌ها تاکنون هشت قانون اساسی داشته‎اند که آخرین آن سال ۲۰۱۲ تهیه شد، تأکید کرد: «این مذاکرات باید سوری - سوری و بدون مداخله خارجی باشد.» هادی البحره، رئیس هیأت مخالفان نیز در سخنانی اولویت این هیأت را پرونده مفقودالاثرها خواند و تأکید کرد، این جناح تلاش می‌کند راهکاری سیاسی طبق قطعنامه‌های شورای امنیت بیابد.
پیشتر ایسنا به‌نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) خبر داده بود، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه روز سه‌شنبه دیدارهایی را با اعضای این کمیته و نمایندگان روسیه و سفرای اروپایی برگزار کرد که در جریان آنها به ساز و کار عملکرد کمیته پرداخت. کمیته قانون اساسی سوریه رأس ساعت ۱۲ ظهر دیروز (چهارشنبه) به وقت دمشق، فعالیت‌های خود را به‌ شکل رسمی در شهر ژنو سوئیس با حضور سه هیأت‌ از نمایندگان دولت سوریه، مخالفان سوری و جامعه مدنی که در مجموع 150 نفر هستند، آغاز کرد. جلسات بحث و گفت‌و‌گو جمعه آغاز می‌شود و کمیته‌ای کوچک متشکل از ۴۵ عضو- ۱۵ عضو مورد حمایت دولت سوریه، ۱۵ عضو از سایر احزاب و ۱۵ عضو از جامعه مدنی- در این جلسات شرکت خواهند کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.