رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در میان همسایگان‌مان، روابط نزدیک و استراتژیکی با ترکیه داریم، گفت: هدف‌گذاری روابط دو کشور رساندن همکاری اقتصادی به ۳۰ میلیارد دلار است.

محمود واعظی عصر روز چهارشنبه در مراسم نود و ششمین روز ملی ترکیه اظهارداشت: روز ملی ترکیه را از جانب دولت و ملت ایران به دولت و ملت این کشور تبریک می‌گویم؛ ترکیه دوست و همسایه خوب ما است. 

وی ادامه داد: ایران و ترکیه دو کشوری هستند که در ۴۰۰ سال گذشته کنار هم بوده و مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی کردند، در حالی که حدود ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. 

 

تهران و آنکارا مشترکات بسیاری با یکدیگر دارند

سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه دو کشور ایران و ترکیه دارای مشترکات بسیاری با یکدیگر در زمینه‌های فرهنگی و تاریخی هستند، اظهار داشت: تقریبا بخش‌هایی را مشاهده نمی‌کنید که دو کشور با یکدیگر پیوندهای مشترک نداسته و با یکدیگر کار نکرده باشند. این مشترکات بهترین سرمایه برای دو دولت و مردم‌های دو کشور برای داشتن روابط عالی است. 

واعظی با تاکید بر اینکه سیاست ایران همکاری نزدیک و روابط عمیق با همه همسایگان است، تصریح کرد: در میان همسایگان‌مان، روابط نزدیک و استراتژیکی با ترکیه داریم. روابط دو رئیس‌جمهوری روابط نزدیک و برادرانه‌ای است و در 6سال گذشته ۱۲ بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند. 

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری روابط دو کشور رساندن همکاری اقتصادی به ۳۰ میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: چند هفته گذشته بیست و هفتمین کمیسیون مشترک دو کشور را در آنکارا بسیار موفق برگزار کردیم و در هفته‌های آتی ششمین جلسه شورای عالی کابینه‌های دو کشور برگزار می‌شود. 

رییس دفتر ریاست‌جمهوری با بیان اینکه همکاری دو کشور تنها دوجانبه نیست بلکه همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر دارند، ابراز داشت: دیدگاه‌های ما درخصوص تحولات بین‌المللی بهم نزدیک است. هر دو کشور مخالف استفاده آمریکا و غرب از حربه تحریم هستند. با یکجانبه‌گرایی مخالفیم و تلاش می‌کنیم مشکلات از طریق دیپلماسی حل شود. 

واعظی با اشاره به روند آستانه و نقش آن در منطقه نیز یادآورشد: الگوی موفقی که در عرصه بین‌المللی ارایه کردیم روند آستانه میان ایران، روسیه و ترکیه است که سه کشور توانستند بحران سوریه را مدیریت کنند. با توجه به شرایط منطقه‌ای و وجود تروریست‌ها آنچه مورد توجه ماس، امنیت ترکیه و ایران و امنیت مرزها است و این مساله از جمله مسایل گفت‌وگوهای دو کشور است. خوشحالیم امروز مشکل ترکیه با سوریه حل شده است. 

وی افزود: با تبریک مجدد روز ملی ترکیه از رییس‌جمهور ترکیه بابت انتخاب آقای دریا اورس برای سفارت این کشور در تهران تشکر می‌کنم چراکه ایشان فردی ایرانشناس است که با زبان و فرهنگ ایران آشنا است و این مساله می‌تواند سرمایه‌ای برای روابط دو کشور باشد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.