پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون شد

اجتماعی /
شناسه خبر: 512098

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی، پیمان عشقی را به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران منصوب کرد.

سعید نمکی روز چهارشنبه در حکم خود خطاب به پیمان عشقی نوشت: بنا به پیشنهاد شورای عالی سازمان انتقال خون و با عنایت به سوابق علمی و تخصصی جناب عالی، به موجب این ابلاغ به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران منصوب می‌شوید تا با استعانت از پروردگار و استفاده از تجارب ارزنده و همچنین بهره گیری از مشارکت کلیه صاحب نظران کشور در اعتلای روزافزون آن مجموعه بکوشید.

وی در این حکم نوشت: یکی از اصلی‌ترین انتظارات از آن سازمان پشتیبانی به موقع خون و فرآورده‌های مورد نیاز مراکز درمانی کشورست که امیدوارم با دقت پیگیری و از هرگونه وقفه در این امر مهم پرهیز شود.

نمکی ادامه داد: سازمان انتقال خون از بدو تاسیس محلی برای حضور و همکاری صاحب نظران و دانشمندان این عرصه بوده است. ضروری‌ است جناب عالی شرایطی فراهم نمایید تا چراغ علم و پژوهش آن مجموعه با جلب همکاری دانشمندان و مراکز آموزشی و پژوهشی داخل و خارج کشور فروزان‌تر شود. آن مرکز علاوه بر جایگاهی برای تربیت دانشجو و متخصصان مورد نیاز کشور، می‌تواند به عنوان محلی مناسب برای همکاری‌های بین المللی و منطقه‌ای و همچنین تحقیقات گسترده در عرصه‌های گوناگون علوم پایه و بالینی توسعه یابد. شایسته است در سطح ملی قابلیت‌های درون دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی و همچنین مراکز پژوهشی کشور جمع آوری و سازمان به عنوان مرکز هماهنگی ملی آموزش و پژوهش در این عرصه مهم عمل نماید.

وزیر بهداشت نوشت: بی تردید نقش دانشمندان و دانش پژوهان خارج از کشور به خصوص ایرانیان علاقه مند و صاحب نام در دانشگاه‌های معروف جهان می‌تواند به پیشرفت در این گام اساسی کمک کند. ایجاد چتری جهت جمع آوری و حمایت شاغلان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان و محققان جوان که از سلول تا پروتئین‌ها و فرآورده‌های مرتبط در عرصه‌های تشخیص، درمان و ترکیبات دارویی تلاش می‌کنند به شدت جایگاه آن سازمان را متعالی‌تر خواهد ساخت.

نمکی اظهار داشت: حضور کارشناسان و اساتید مجرب آن مجموعه در دانشگاه‌ها و همچنین گذراندن دوره‌های مختلف دانشجویان رشته‌های مرتبط از دانشگاه های کشور در آن سازمان بسیار کمرنگ است که انتظار می رود با تدوین برنامه ها، این تبادل علمی و تجربی روان تر و آن مجموعه به عنوان یک پایگاه ملی انتقال دانش و تجربه انتقال خون و علوم مرتبط تلقی شود.

وی در این حکم ادامه داد: پس از سال ها دانش حرفه ای در این حوزه و بهره برداری از جمعیت جوان و سالم در هرم جمعیتی کشور به عنوان یک فرصت بی بدیل، متاسفانه هنوز تا سطح جمع کردن پلاسما و  ارسال آن به بیرون از کشور و نهایتا دریافت فرآورده های محدود پیش رفته ایم. شایسته است جناب عالی هر چه زودتر با ترغیب بخش خصوصی و هموارکردن راه‌های اجرایی در مورد ایجاد یک پالایشگاه مناسب که بتواند علاوه بر برطرف کردن نیاز کشور به عنوان یک مرکز تولید منطقه‌ای نیز عمل کند، اقدام فرمایید. یقینا این حرکت خداپسندانه در تاریخ کشور و خودکفایی ملی ثبت خواهد شد.

نمکی نوشت: تلاش شد در آرایش شورای عالی از صاحب‌نظران و افراد مجرب بهره مند شویم. ضروری‌ست هرچه زودتر با مشورت شورای عالی و دیگر افراد ذیصلاح برنامه توسعه کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت آن مجموعه در کلیه عرصه‌های آموزش، پژوهش و تولید تهیه و پس از تصویب در شورای عالی به اینجانب ارائه گردد.

وزیر بهداشت همچنین در پیامی از تلاش‌ها و خدمات علی اکبر پورفتح اله در مدت تصدی مسئولیت سازمان انتقال خون ایران قدردانی کرد.

نمکی همچنین در حکم دیگری، احمد قره باغیان استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حسن ابوالقاسمی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، پیمان عشقی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حمید پوراصغری معاون سازمان برنامه و بودجه و محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو را برای ۳ سال به عنوان اعضای شورای عالی سازمان انتقال خون منصوب کرد.

پیش از این علی اکبر پورفتح اله عهده دار سمت مدیرعاملی سازمان انتقال خون بود./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.