سناتور دموکرات و رهبر اقلیت سنای آمریکا، نسبت به احتمال اقدام «دونالد ترامپ» برای تعطیلی دولت فدرال با هدف سلب توجه از روند استیضاح خود از سوی مجلس نمایندگان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز گذشته (سه شنبه) شبکه خبری «سی ان بی سی»، «چاک شومر» به خبرنگاران در کنگره گفت نگران آن هستم که دولت ترامپ به دنبال تعطیلی دوباره دولت به دلیل موضوع استیضاح و تحقیقات استیضاح باشد زیرا او همیشه می خواهد توجهات را از مسائل اصلی سلب کند.

دسامبر گذشته تعطیلی دولت آمریکا ۳۵ روز به طول انجامید و رکود زد.

این تعطیلی به دنبال خودداری ترامپ از امضای طرح تخصیص بودجه بود زیرا در این طرح، بودجه ساخت دیوار مرزی مورد مطالبه دولت ترامپ لحاظ نشده بود.

تامین اعتبار دولت آمریکا در صورتی که کنگره نتواند قانون بودجه را به تصویب و به امضای ترامپ برساند تا ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به پایان می رسد.

شومر گفت: مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات ها است و سنای تحت کنترل جمهوریخواهان می توانند به توافقی برای ادامه کار دولت دست یابند اما ترامپ این توافق را نابودخواهد کرد.

نمایندگان دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید از پاسخگویی به پرسش «سی ان بی سی» در این زمینه خودداری کرده اند.

تعطیلی دولت آمریکا در دسامبر و ژانویه گذشته باعث شد صدها هزار نفر از کارمندان در آمریکا بدون حقوق بمانند.

از زمان اعلام تحقیقات استیضاح ترامپ درباره از سوی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه گذشته و فشار بر دموکرات ها برای شهادت دادن مقام های کلیدی دولت آمریکا، دونالد ترامپ با انتقاد از این تحقیقات عنوان کرد که این تحقیقات ساختگی و برای از اعتبار انداختن انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده است.

مجلس نمایندگان  آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا ترامپ با فشاربر اوکراین برای تحقیقات درباره رقیب سیاسی اش «جو بایدن»  و پسرش «هانتر» از قدرت خود برای نفوذ در انتخابات سال ۲۰۲۰ سوءاستفاده کرده یا نه.

در صورت استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، سنا جلسه محاکمه ای را برگزار خواهد کرد تا درباره برکناری رئیس جمهور از قدرت تصمیم  گیری کند.

اینکه آیا مجلس نمایندگان آمریکا چنین اقدامی را بکار خواهد بست یا نه و زمان آن، محاکمه سنا ممکن است کار بر روی تامین بودجه دولت را از مسیر اصلی خودخارج کند./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.