مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد از ثبت تصویر پلنگ ایرانی برای اولین بار در منطقه پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان خبر داد.

«نیره پورملائی» در این خصوص گفت: پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان یکی از بهترین زیستگاه‌های حیات وحش است که علاوه بر دارا بودن جمعیت‌های مطلوبی از علف‌خواران شاخص ایران مرکزی، زیستگاه مناسبی برای گونه های گوشتخوار راس هرم غذایی نیز هست.

وی افزود: تاکنون موارد متعددی از حضور یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، گرگ، کفتار و انواع روباه‌ها در این منطقه به ثبت رسیده و خوشبختانه اخیراً ردپای پلنگ در این منطقه رویت شد که با پیگیریهای به عمل آمده، تصویر پلنگ ایرانی بر این موضوع صحه گذاشت و حضور قطعی این گونه چتر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر مستند شد.

گونه‌های راس هرم‌های غذایی نقش اکولوژیکی مهمی را در طبیعت بازی می‌کنند و کــاهش فراوانــی و گســتره پراکنــدگی آنهــا بــه دلیــل فعالیت‌هــای توسعه‌ای انسان منجر به کاهش و تغییرات ساختاری تنوع زیستی و تاثیر بر عملکرد اکوسیستم می‌شود، به عبارتی نابودی گوشتخواران بزرگ به عنوان گونه‌های چتر و سـنگ سـرطاق اکوسیسـتم‌هـا، بدون تردید پیامـدهای نـاگواری را بـرای کـل اکوسیسـتم به همراه خواهد داشت./ ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.