اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

# خانه_ پدری

# خانه_  پدری
یگانه خدامی

توقیف فیلم «خانه پدری» یکی از مهم‌ترین خبرهایی بود که در این چند روز تعطیلی مردم را به واکنش واداشت. این خبر خیلی‌ها را متعجب کرد، خیلی‌ها را ناراحت کرد و البته بعضی‌ها هم بابتش خوشحال شدند و از روزی که خانه پدری توقیف شد تا دیروز یکی از مهم‌ترین هشتگ‌هایی بود که از سوی کاربران ایرانی استفاده می‌شد.

سؤال برانگیز بودن اقدام دادستانی، واقعیتی که در فیلم به تصویر کشیده شده، نحوه اعلام خبر و دخالت تعدادی از چهره‌های رسانه‌ای در این مسأله نکاتی است که در نوشته‌های کاربران به آن اشاره می‌شود. قسمتی از سریال «ستایش» که دوشنبه شب پخش شد هم این بحث را داغ‌تر کرد. در این سریال کشته شدن یکی از شخصیت‌های زن سریال توسط دخترش براحتی و بدون هشدار پخش شد و کاربرانی به این مسأله اشاره می‌کردند که اگر دلیل توقیف «خانه پدری» نمایش خشونت بوده چرا چنین تصاویری بدون هیچ هشداری از رسانه ملی با تعداد زیادی مخاطب پخش می‌شود؟
واکنش کاربران را به اتفاقاتی که برای «خانه پدری» افتاد بخوانید: «ایران ما گوشه‌های تاریک هم دارد. کیانوش عیاری آینه‌ای برابر یکی از این تاریکی‌ها گرفته. گروهی خود را در آن دیدند و آینه را شکستند. دلا خود را در آیینه چو کژ بینی هر آیینه / تو کژ باشی نه آیینه، تو خود را راست کن اول»، «یه چیزی ته گلوم گیر کرده نمی‌تونم نگم:همه کشته نمیشن ولی دخترهایی رو می‌شناسم که بارها و بارها از طرف مردان خانواده تهدید جدی شدن. «اگه تو فلان کار رو می‌کردی سرت رو می‌بریدم»، «اگه فلانی خواهر من بود زنده‌اش نمی‌ذاشتم». چه می‌دونید از این لایه‌های مختلف خشونت مردها.»، «مسئول نگران؛ دیشب وقتی شما خواب بودی در سریال ستایش که افتخار این شبهای صداوسیما میلی، دختری به دست پدرش کشته شد! آیاشما نباید به‌طور مستقیم ورود کنید و جلوی ترویج خشونت رو بگیرید؟ یااینکه شمشیر شما برای امثال عیاری و خانه_پدری از رو بسته شده!»، «خانه پدری بعد از گذشت نزدیک به 10 سال از زمان ساختش، همچنان تازه و زنده است... همچنان هولناک، آزاردهنده، رنج آور اما آگاهی بخش است... خانه پدری فقط بخشی از تاریخ این سرزمین را که بر زنان و دخترانش رفته است روایت می‌کند بدون اینکه به دام افراطی گری و شعارزدگی بیفتد»، «خانه پدری نه برای محتوای آن بلکه به‌خاطر اشاعه صحنه‌های خشونت بار فعلاً امکان اکران ندارد و دلیل آن اهمال عوامل فیلم در توافق حذف این صحنه‌هاست. انحراف افکار وحاشیه‌سازی در این خصوص جهت فرار ازمشکلات و عدم پاسخگویی دولت است که از مأموریت اصلی سمت بگیران بازداشت شدگان تلگرامی است»، «موفق شدیم توآخرین سانس و اکران خانه پدری روببینیم و چیزی جز واقعیت و ظلم ناحقی که علیه دختران و زنها می‌شد ندیدیم. این ظلم هنوزهم هست ولی به شکل مدرن‌تر و امروزی‌تر و آهسته تر.... چون از بچگی توگوشمون خوندن هیس!دخترها فریاد نمی‌زنند!».

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.