کپی‌برداری ترامپ از روی دست اوباما

بین الملل /
شناسه خبر: 511818

دونالد ترامپ در حرکتی اوباماوار خبر مرگ یک تروریست بزرگ را اعلام کرده، با این امید که این حرکت باعث پیروزی‌اش در انتخابات سال 2020 امریکا شود. در ماه مه 2011 باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت امریکا اعلام کرد که ا‌سامه بن لادن به قتل رسیده‌است و یک سال و‌اندی بعد همان عامل کمک کرد وی در قامت صوری یک مرد حافظ صلح برای دومین بار متوالی در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا پیروز شود.

اینک ترامپ امیدوار است قتل ابوبکر البغدادی (در صورت اثبات و تأیید آن توسط سازمان ملل) همان وضعیت را به‌وی در انتخاباتی بدهد که یک سال بعد او را دوباره روبه‌روی سرکرده دموکرات‌ها در انتخابات نهایی امریکا قرار خواهد داد. این البته در صورتی است که باور داشته باشیم هواداران بیشتر ترامپ در مجلس سنا طرح استیضاح و برکناری وی را که توسط دموکرات‌ها کلید خورده و پنجشنبه به آزمون مجلس نمایندگان می‌رود، سرکوب و ترامپ را تا پاییز سال آینده و انتخابات بعدی ابقا کنند.
حالا که ترامپ سرکرده داعش را براساس ادعاهای نیروهای مسلح امریکا شکار کرده، مدعی است صید او بسیار پر ارزش‌تر از ساقط شدن فرمانده القاعده بوده است. رئیس‌جمهوری جنجالی امریکا که طی سه سال زمامداری‌اش دائماً از لزوم صید البغدادی سخن گفته بود، در همان سال 2012 در یکی از توئیت‌های معروفش کوشیده بود دستاورد اوباما را کوچک نمایی و آن را پیروزی آدم‌های حقیر توصیف کند. وی آورده بود: «دست از تبریک گفتن به اوباما بردارید زیرا بن‌لادن را او نکشت، او اصلاً خبر نداشت و وظیفه اضمحلال این تروریست را کماندوهای نیروی دریایی امریکا انجام دادند.»
ترامپ هم‌اینک نیز می‌گوید: «حذف البغدادی بسیار مهم‌تر و بزرگ‌تر از نابود کردن بن‌لادن است. زیرا البغدادی یک حکومت فراگیر را ایجاد کرده و کشور گشایی کرده بود حال آنکه بن‌لادن مردی بزدل بود که از سایه خود نیز می‌گریخت. خوشحالم که پس‌از سه سال اصرار‌ها و کوشش‌های بی‌وقفه من سرانجام تروریستی را معدوم کردیم که واقعاً جهان را به اسارت خویش درآورده بود.»
حرف‌های فوق را می‌توان در عین تلاش مذبوحانه ترامپ برای بالاتر جلوه دادن خود از اوباما محصول رشک و حسدی دانست که او در آشکار و نهان نسبت به سلف خود در کاخ سفید داشته است. البته ترامپ از اوباما نفرت هم داشته زیرا اولین رئیس‌جمهوری سیاهپوست امریکا طی کمپین انتخاباتی سال 2011 خود از هر فرصتی برای به‌تمسخر گرفتن ایده‌های سیاسی یک غول تجاری کم تعقل (ترامپ) بهره جسته بود. خیلی‌ها می‌گویند جوک‌های تند اوباما درباره وی در آن سال‌ها بود که ترامپ را واداشت برای ساقط کردن اوباما در انتخابات سال 2016 وارد عمل شود و گرنه او به سیاست هیچ علاقه‌ای نداشت و هنوز هم ندارد. با اینکه سیاست‌های انتخابی ترامپ و اوباما در قبال مسائل روز و کشورهای بحران ساز بسیار با یکدیگر فرق داشته اما مشخص است که ترامپ طی سال‌های اخیر پیوسته کوشیده دستخط و روش‌های کاری اوباما در مورد این مسائل را بی‌ارزش و محو و رویکردهای خود را بالاتر و بهتر توصیف کند.
اوج تفاوت‌های این دو مرد در زمینه نوع برخورد آنها با مسائل فراگیر جهانی مثل مهاجرت‌های وسیع پناهجویان، نا آرامی‌های خاورمیانه و خودنمایی‌های کره‌شمالی بوده که اوباما معتقد بود امریکا باید نقش پیشرو خود را در تمامی این زمینه‌ها حفظ کند و ترامپ در راستای سیاست «امریکا در اولویت» خود اعتقاد دارد این قبیل تنش‌ها هیچ ربطی به امریکا ندارد. حتی در نطق‌های دو رئیس‌جمهوری پس از مرگ دو تروریست مشهور تفاوت‌های اساسی مشاهده می‌شود. اوباما با جملاتی شیوا گفت: «خوشحالم به اطلاع مردم جهان برسانم ما به جنایات مردی پایان دادیم که هزاران انسان بی‌گناه را به خاک و خون کشیده بود.» و ترامپ در پیام روزهای اخیرش پس از حذف البغدادی متذکر شده است: «ما البغدادی را در شرایطی کشتیم که به یک تونل منتهی به بن‌بست ورود کرده و با گریه و شیون برای حفظ جانش التماس می‌کرد. او مثل یک سگ کشته شد.»
این در حالی است که مقام‌های نظامی و امنیتی امریکا از ترامپ به‌خاطر لو دادن بخشی از مسیر تعقیب و به هلاکت رساندن البغدادی گلایه کرده و اظهارات او را «غیر دقیق» نامیده‌اند. با این حال در انتظار پایان گزافه‌گویی‌های ترامپ نباشید. وی طی دیدار اخیرش با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان گفته بود:«درسال2013 که جایزه صلح‌نوبل را به اوباما دادند خودش هم نمی‌دانست این جایزه بی‌ربط را چرا به او داده‌اند. این تنها موردی است که من و او برسر آن تفاهم داشته‌ایم. اگر قرار است کسی را برای تقویت پایه‌های امنیت بین‌الملل تحسین و برنده جایزه کنند، آن فرد من هستم که خواستار خروج نیروهای امریکا از خاک هرکشور بی‌ربط با ما شده‌ام. با این حال متأسفم که این جور جوایز را همیشه به بی‌صلاحیت‌هایی مثل اوباما می‌دهند.»
منبع: India Today

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.