در چند روز گذشته معاون اول رئیس جمهوری به‌دلیل اظهاراتش در نشست هم اندیشی با علما مورد انتقاد شدید رسانه‌ها و شخصیت‌های منتقد دولت قرار گرفته است. در این میان یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور که از بودجه عمومی ارتزاق می‌کند،

فضای انتقادی را به سمت تخریب سازمان یافته هدایت می‌کند. آنچه البته باعث این موضع‌گیری خصمانه شده فرازی از سخنان دکتر جهانگیری در این نشست بود که بدون اشاره به‌نام این خبرگزاری گفته بود؛ «سال گذشته در جریان تصمیمات غیر خبری دولت برای اصلاح بودجه و چند و چون افزایش قیمت حامل‌های انرژی این رسانه در مصاحبه با یکی از مسئولان رده میانی که عضو کمیته بررسی این موضوع در دولت نبوده اما در جریان مذاکرات قرار داشته خبر از احتمال افزایش قیمت بنزین ظرف یکی – دو روز آینده می‌دهد. این خبر باعث می‌شود تا تقاضای دریافت بنزین در جامعه از 90 میلیون بشکه در روز به 160 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و اگر تلاش و مدیریت همکاران ما در وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی نبود امکان داشت کمبود بنزین در جایگاه‌های سراسر کشور موجب شعله ور شدن آشوب در کشور می‌شد.»
تأکید اصلی دکتر جهانگیری در این سخنان بر مسئولیت شناسی همه شخصیت‌ها و نخبگان و جریان‌های سیاسی بویژه رسانه‌ها در موضع گیری‌ها و         اطلاع‌رسانی‌های هوشیارانه بود تا در شرایط پیچیده‌ای که امریکا با جنگ تمام عیار روانی، رسانه‌ای و اقتصادی به‌دنبال ایجاد آشوب و هرج ومرج و فروپاشی اقتصادی و سپس فروریختن نظام سیاسی کشور است، بهانه به دشمنان داده نشود. بویژه اینکه تنها چند ماه پیش از بحث سهمیه‌بندی بنزین، در دی ماه 1396 شاهد نارضایتی‌ها و شلوغی‌هایی در برخی شهرها بودیم و سیاستمداران جدید امریکا براساس این شواهد و گزارش‌های نادرست سازمان منافقین تصمیم به خروج از برجام و ادامه آن گرفته بودند.
سؤال اصلی و مهم در آن شرایط این بود که آیا این خبرگزاری اهمیت انتشار افزایش قیمت بنزین و پیامدهای آن را درک نکرده بود؟ شواهد نشان می‌دهد که مسئولان خبرگزاری از عواقب کار خود مطلع بودند و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌دانستند که این خبر پتانسیل لازم را برای کنار زدن دولت به‌عنوان رقیب دارد تا در پی ناتوانی دولت در تأمین بنزین شهروندان و نارضایتی مردم و تکرار تجربه به آتش کشیده شدن چند پمپ بنزین شرایط برای  تکمیل پروژه اتمام دولت تدبیر و امید پیش از رسیدن به چهار سال دوم فراهم شود. دکتر جهانگیری در جملاتی ملایم گفت؛ می‌خواستند دولت را ناکارآمد نشان دهند و بعد گام‌های بعدی نقشه خود را اجرا کنند. در 10 روز گذشته این خبرگزاری و اقمار آن در مواضعی متناقض حملات شدیدی علیه یک کارشناس اقتصادی عضو حزب کارگزاران سازندگی به‌خاطر توصیه‌هایش به رئیس جمهوری برای جراحی اقتصادی و افزایش قیمت بنزین و گازوییل انجام داده‌اند که بیانگر سیاست یک بام و دوهوای آنهاست. مبنای هجمه آنها این است که نظریه پردازان اصلاح‌طلب می‌خواهند پوست خربزه زیر پای دولت بگذارند تا با ایجاد نارضایتی در میان مردم شرایط به وجود آمده در کشورهای عراق و لبنان را به ایران تسری داده و در برابر نظام جمهوری اسلامی چالش به وجود آورند. آنها خواستار برخورد تند با کسانی هستند که می‌خواهند برای نظام هزینه تراشی کنند و مردم را به خیابان‌ها بکشانند. حکمی که هیچگاه شامل حال آنها نمی‌شود!!
البته این ویژگی برخی رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی است که نه تنها اشتباه خود را نمی‌پذیرند بلکه تلاش دارند تا به زعم خود با باز کردن زوایای بعضاً اخلاقی و خانوادگی برای مخالفان خود به اصطلاح کیسه‌ای به تن آنان بمالند که دیگر هوس ورود به خط قرمزها و مطرح کردن اشتباهات آنها را نکنند. رفتار این خبرگزاری در مطرح کردن مسائلی درباره سفر اربعین معاون اول رئیس جمهوری به عراق از این بازی‌های رسانه‌ای است. انگشت گذاشتن روی حضور خانواده دکتر جهانگیری در این سفر با نمایش خط پرواز هواپیمای ایرباس از روی سایت «رادار فلایت» به‌عنوان اطلاعات دسته اول وقتی با اخلاق رسانه‌ای و مسئولیت‌پذیری ملی همراه است که در شرایط مشابه هم این رسانه‌ها همین مچ‌گیری و موضع گیری‌ها را انجام می‌دادند.
معاون اول رئیس جمهوری در همان نشست با علما به خوبی مطرح کرد که منتقدان، دولت را به‌خاطر پرداخت 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی هر روز می‌کوبند اما هیچ سخنی هیچ وقت درباره گم شدن 22 میلیارد دلار که در دولت گذشته به استانبول و دوبی به بهانه تعدیل قیمت دلار رفت نمی‌گویند. هنوز افکار عمومی سفر دکتر احمدی‌نژاد به همراه خانواده به دیپلماتیک‌ترین و رسمی‌ترین اجلاس بین‌المللی و صحنه شیردادن به نوزاد چند ماهه توسط دختر رئیس جمهوری وقت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که اتفاقی استثنایی در جهان است را فراموش نکرده است، هنوز حافظه تاریخی ملت ما سفر دو بوئینگ 747 در آخرین سفر ایشان به ریاض و حضور معنوی صدها همراه را به مکه و مدینه و طواف لنگان لنگان وزیر راه و شهرسازی که پس از تصادفی شدید خود را به این سفر رسانده بود ، فراموش نکرده و هنوز هم این سؤال مطرح است که چرا این رسانه‌های به اصطلاح عدم وابسته هیچ خبری در این موارد منتشر نکرده و چرا موضعی در این موارد اتخاذ نکردند اما برای یک سفر غیررسمی و زیارتی معاون اول رئیس جمهوری پس از دو هفته با کینه از عنوان سیاحتی استفاده می‌کند.
مزید اطلاع است که هواپیمای ایرباس مورد اشاره این خبرگزاری هواپیمایی تشریفاتی است که همه مسئولان تراز اول کشور در سفرهای خود از آن استفاده می‌کنند. در این هواپیما کابینی برای مقام ارشد حاضر تدارک دیده شده تا در سفرهای طولانی شرایط استراحت کافی داشته باشد یا بتواند جلساتی با مسئولان برگزار کند. این کابین اختصاصی است و در سفر چند ساعته اربعین خانواده آقای جهانگیری درآن مستقر شدند.
درباره کمپین‌سازی این رسانه برای شکایت علیه معاون اول رئیس جمهوری درباره خبری که به اشتباه مخابره شد و بعد فیلم سخنان دکتر جهانگیری نشان داد که ایشان بر ضرورت تسریع در تصویب طرح لوایح مرتبط با fatf از سوی سران قوا و رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند، سخن بسیار است. اما باید به توصیه دکتر جهانگیری در نشست با علما وفا کرد که در شرایط پیچیده کنونی باید به‌دنبال حفظ آرامش در جامعه و حل مشکلات مردم بود و تلاش کرد تا از گردنه خطرناکی که امریکایی‌ها برای ما تدارک دیده‌اند به خوبی عبور کنیم.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.