یک مقام آگاه در گفت‌وگو با «ایران آنلاین»:

ارتقای معاونت اطلاعات به سازمان اطلاعات سپاه نیازمند مصوبه مجلس نبود

سیاسی /
شناسه خبر: 511796

می‌توان ارتقای معاونت اطلاعات سپاه به سازمان اطلاعات سپاه را نیز به منزله پاسخی به نیازهای امنیتی، بویژه در زمینه داخلی دانست. زیرا در حوزه امنیت خارجی و منطقه‌ای، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نقش برجسته‌ای برعهده دارد و بعید به نظر می‌رسد ساختار ارتقا یافته اطلاعات سپاه، قرار باشد در حوزه خارجی نقش ایفا کند

 ارتقای «معاونت اطلاعات سپاه» به «سازمان اطلاعات سپاه» بار دیگر با اظهارات پنجشنبه گذشته (2 آبان ماه) سردار محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح شد.
به گزارش «راه دانا»، او در جمع بسیجیان اصفهان گفت: «حدود سه سالی است که اطلاعات سپاه از حالت نظامی درآمده و می‌بینیم که در همین مدت کوتاه انسان‌هایی که دستاویز دشمن و معاندان شدند را از کام افرادی که مانند رئیس جمهوری خودشان از آنها حراست می‌کنند بیرون می‌کشد؛ در واقع به محض اینکه دستگاه اطلاعاتی سپاه برقرار شد و فعالیت خود را توسعه داد، مفسدان را رگباری درو کرد.»
 
زمان «سه ساله» مورد اشاره نقدی را می‌توان با ایجاد تشکیلات جدید در وزارت اطلاعات متناظر دانست. 21 بهمن ماه 1395 بود که در مراسمی با حضور حجت‌الاسلام محمود علوی، وزیر اطلاعات و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، ارتقای «معاونت اطلاعات خارجی و نهضت‌های» این وزارتخانه به «سازمان اطلاعات خارجی و نهضت‌ها» رسماً اعلام شد. ایجاد این سازمان جدید در وزارت اطلاعات که به معنای بودجه بیشتر، نیرو و اختیارات بیشتر است، به منزله پاسخ به یک نیاز جدید جمهوری اسلامی، بویژه در حوزه امنیت منطقه‌ای است. کما اینکه علیرضا خرم روز، پژوهشگر حوزه امنیت هم در همان زمان در «فرارو» نوشت که «نگاهی به درگیری‌های امنیتی و استراتژیک ایران با سازمان‌های مختلف اطلاعاتی دنیا الزام‌آور بودن تشکیل سازمان اطلاعات خارجی را بیش از پیش نشان می‌دهد.»
 
از این رو می‌توان ارتقای معاونت اطلاعات سپاه به سازمان اطلاعات سپاه را نیز به منزله پاسخی به نیازهای امنیتی، بویژه در زمینه داخلی دانست. زیرا در حوزه امنیت خارجی و منطقه‌ای، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نقش برجسته‌ای برعهده دارد و بعید به نظر می‌رسد ساختار ارتقا یافته اطلاعات سپاه، قرار باشد در حوزه خارجی نقش ایفا کند.
اظهارات سردار نقدی هم‌آفرینی جدید اطلاعات سپاه، یعنی فعالیت گسترده‌تر امنیتی و اطلاعاتی در داخل را تقویت می‌کند، بویژه اینکه او گفت «به محض اینکه دستگاه اطلاعاتی سپاه برقرار شد و فعالیت خود را توسعه داد، مفسدان را رگباری درو کرد.»
 
7 مهرماه، محمدعلی پورمختار، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، اعلام کرد که «نیروهای سازمان اطلاعات سپاه با حضور در جلسه فراکسیون، اطلاعات و اخبار مربوط به مفاسد اقتصادی را در اختیار نمایندگان قرار دادند.»
 
هرچند شواهد نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر بسیاری از پرونده‌های مفاسد اقتصادی با فعالیت اطلاعات سپاه تشکیل شد، اما این نهاد در پرونده‌های متعدد امنیتی هم نقش‌آفرینی کرده است. دستگیری فعالان حوزه محیط زیست به اتهام جاسوسی، دستگیری نازنین زاغری و تشکیل پرونده برای دری اصفهانی، عضو دست‌چندم تیم مذاکره کننده هسته‌ای به اتهام جاسوسی، از پرونده‌های امنیتی است که از سوی اطلاعات سپاه دنبال شده است.
 
 خبر ارتقای معاونت اطلاعات به سازمان اطلاعات سپاه، اردیبهشت امسال و در مراسم معارفه حجت‌الاسلام حسین طائب به عنوان رئیس سازمان اطلاعات سپاه رسمی شد. 
 
یک مقام آگاه با تأیید این ارتقا، به «ایران» گفت ارتقای معاونت اطلاعات به سازمان اطلاعات، نیازمند مصوبه جدیدی از سوی مجلس نبوده است و این ارتقا، مطابق با قانون سپاه پاسداران بوده است. باوجود این، نکته اینجاست که سازمان اطلاعات سپاه نیز همچون معاونت اطلاعات، زیر نظر فرماندهی کل سپاه پاسداران فعالیت می‌کند، همچنان که حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران، ناظر بر حفاظت از سازمان سپاه است، اطلاعات ناظر بر فرآیندهای داخلی است؛ فرآیندهایی که به نظر می‌رسد تحولات جدید داخلی، وجود این سازمان را ضروری کرده است./ ایران آنلاین

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.