رافائل گروسی امروز، سه‌شنبه توانست آرای کافی را برای جانشینی یوکیا آمانو به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آورد.

رافائل گروسی آرژانتینی که ۵۸ سال سن دارد، هم اکنون سفیر آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یک مقام باسابقه در زمینه دیپلماسی هسته‌ای است. او در رقابتی نزدیک با کورنل فروتای رومانیایی، معاون سابق یوکیا آمانو، مدیرکل درگذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل موقت این آژانس توانست پیروزی را از آن خود کند.

یوکیا آمانو در حالی که تصدی مدیریت کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در دست داشت، از دنیا رفت.

رای‌گیری‌های پیشین توسط ۳۵ کشور عضو شورای حکام نتوانستند پیروز قطعی این رقابت را مشخص کنند اما دو نامزد را از چرخه این رقابت حذف کردند.

گروسی امروز، سه‌شنبه توانست دو سوم آرای مورد نیاز را از آن خود کند و حمایت ۲۴ کشور عضو شورای حکام را به دست آورد.

۱۰ کشور دیگر از فروتا حمایت کردند و یک کشور رای ممتنع داد./ ایسنا

 

رییس جدید آژانس انرژی اتمی کیست؟

خبرگزاری رویترز گزارش داد، رافائل گروسی که به عنوان رییس جدید سازمان بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد، نگاه‌ها را به سوی سیاست‌های کلی آژانس و اقدامات برای تغییر در ساختار آن متمرکز خواهد کرد.

 

 

رویترز امروز (سه شنبه) در گزارشی در مورد رییس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: گروسی ۵۸ ساله یک فرد کارکشته در زمینه دیپلماسی هسته‌ای است. وی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۳ در پست‌های مهمی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پس از آن به عنوان نماینده آرژانتین در این آژانس فعالیت داشته است.

گروسی ریاست کنفرانس بررسی "معاهده عدم اشاعه هسته ای" در سال آینده در نیویورک را بر عهده خواهد داشت. این کنفرانس هر پنج سال یکبار برگزار می‌شود. 

وی مدت زیادی را برای تصدی ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی در سر داشته است و پیشتر نیز قصد رقابت با یوکیا آمانو رییس متوفی این آژانس را داشت.

دیپلمات‌ها در زمان ریاست گروسی انتظار تغییرات بزرگ در مسائلی از قبیل نظارت بر توافق هسته‌ای ایران یا بازگرداندن بازرسان آژانس به کره شمالی را ندارند. کره شمالی در سال ۲۰۰۹ بازرسان آژانس را از کشور اخراج کرد.

وی تغییر رهبری آژانس را یک "فرصت برای ساماندهی دوباره" عنوان کرد و اظهار داشت که به جای تغییرات ریشه‌ای قصد اصلاحات معتدل را دارد.

نه گروسی و نه کورنل فروتا رقیب رومانیایی وی در دور نهایی رای گیری برای ریاست آژانس، در اظهارات خود در سخنرانی‌های انتخاباتی به ایران اشاره ای نکردند.

فروتا و گروسی از اقدام حراستی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه استفاده صلح آمیز از فناوری هسته‌ای تقدیر کردند؛ آژانس استفاده از فناوری هسته‌ای توسط کشورها را فقط به منظور اهداف صلح آمیز تایید می‌کند. گروسی درخواست کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش خود را سختگیرانه و عادلانه ادامه دهد.

گروسی در میان چهار نامزد دیگر ریاست آژانس، کمپین علنی‌تری داشت در حالی که رقبای او بیشتر در پشت صحنه فعالیت داشتند. گروسی می‌گوید صدای آژانس باید در مناظرات بین‌المللی بیشتر شنیده شود.

گروسی نماینده آرژانتین امروز با رای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مدیرکل جدید این آژانس انتخاب شد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.