رییس جمهور شیلی به دنبال برکناری هشت تن از اعضای کابینه خود از جمله وزرای کشور و دارایی با اعتراضات تازه‌ای روبه‌رو شد؛ اقدامی که با هدف تسکین بزرگ‌ترین بحران سیاسی شیلی از زمان بازگشت به دموکراسی در سال ۱۹۹۰ میلادی صورت گرفت.

اعتراضات روزهای گذشته که از کنترل خارج شد، هم‌اکنون موجب شده که سباستین پینه‌را، رییس جمهور شیلی متعهد شود که اصلاحاتی را در راستای منافع کارگران اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پینه‌را روز دوشنبه آندرس چادویک، وزیر کشور خود را اخراج کرد. چادویک از خویشاوندان پینه‌را و از افراد مورد اعتماد او است که طی روزهای گذشته با "مجرم" خواندن معترضان هدف انتقادات قرار گرفت. رییس جمهور شیلی حالا گونزالو بلومل ۴۱ ساله، دبیر کابینه را جانشین او کرده است.

پینه‌را همچنین ایگناسیو بریونس، استاد اقتصاد را جانشین وزیر دارایی خود کرده است.

او در یک سخنرانی در کاخ ریاست جمهوری که از تلویزیون پخش شد، اظهار کرد: شیلی تغییر کرده است و دولت باید همراه با آن تغییر کند تا با این چالش‌های جدید مقابله کند.

پینه‌را ادامه داد: ما می‌دانیم که این اقدامات تمامی مشکلات را حل نمی‌کنند اما گام نخست مهمی در این راستا هستند.

این تحولات در دولت شیلی پس از اعتراضات گسترده بر سر نابرابری صوت گرفته که دست‌کم ۱۷ کشته بر جای گذاشته است. هزاران نفر در جریان این اعتراضات دستگیر شده و کسب و کارهای این کشور متحمل ۱.۴ میلیارد دلار خسارت شده‌اند.

در حالی که محبوبیت پینه‌را در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد، مردم شیلی خواستار اعتراضات تازه شده‌اند و سازمان ملل گروهی را برای انجام تحقیقات درباره احتمال سوء استفاده از حقوق بشر به این کشور اعزام کرده است.

همزمان با سخنرانی پینه‌را، معترضان در مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار برکناری او شدند اما از سوی نیروهای امنیتی و توسط گاز اشک‌آور پراکنده شدند.

چندی بعد، صدها تن در یکی از میدان‌های مرکزی شهر سانتیاگو تجمع کردند./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.