«آلبرتو فرناندز» نامزد چپ میانه در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین پیروز و رئیس جمهوری این کشور شد. «مائوریسیو مکری» رئیس جمهوری راست گرای کنونی ۴۰ درصد آرا را از آن خود کرد و رقابت را به رقیب خود واگذار کرد.

«آلبرتو فرناندز» نامزد چپ میانه در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین پیروز و رئیس جمهوری این کشور شد.

به گزارش امروز(دوشنبه) تارنمای بوئنوس‌آیرس تایمز، با شمارش بیش از ۹۵ درصد آرا، آلبرتو فرناندز چپ گرا توانست حدود ۴۸ درصد آرا را کسب کند و در همان دور اول به عنوان رئیس جمهوری جدید آرژانتین معرفی شود.

«مائوریسیو مکری» رئیس جمهوری راست گرای کنونی ۴۰ درصد آرا را از آن خود کرد و رقابت را به رقیب خود واگذار کرد.

در همین حال مکری در پیامی پیروزی فرناندز در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.

فرناندز نیز پس از پیروزی در انتخابات در جمع هواداران خود گفت: خوشبختانه آنهایی که به عنوان رقیب ما در انتخابات شرکت کردند، می دانند چه اقداماتی انجام داده اند و این درک را دارند که به ما در بازسازی کشور کمک کنند.

آلبرتو فرناندز قرار است امروز با مکری در مورد روند انتقال قدرت دیدار و گفت وگو کند.

مکری در حالی در این انتخابات شکست خورد که عملکرد وی در حوزه اقتصادی در چند ماه اخیر نارضایتی گسترده ای را در جامعه آرژانتین به دنبال داشت.

آلبرتو فرناندز در حالی سمت ریاست جمهوری را بدست می گیرد که چالش اصلی وی سروسامان دادن به وضعیت متزلزل اقتصادی آرژانتین است.

در زمان فعالیت مکری، تورم آرژانتین روند افزایشی داشت و ارزش واحد پولی این کشور به شدت کاهش یافت.

شرایط نامساعد اقتصادی در آرژانتین باعث شده تا مردم این کشور همچنان با تردید به آینده این اقتصاد بزرگ منطقه آمریکای لاتین نگاه کنند.

سیاست های مائوریسیو مکری رئیس ‌جمهوری این کشور با حمایت ها از سوی بازارهای مالی و دولت آمریکا همراه بود اما مردم آرژانتین از عملکرد وی به دلیل اعمال یکسری سیاست‌های ریاضت اقتصادی رضایت ندارند.

اقتصاد آرژانتین اکنون در رکود قرار دارد و تورم سال گذشته این کشور فراتر از ۵۰ درصد گزارش شد. همچنین پزو واحد پولی این کشور نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد.

به همین دلیل بود که مائوریسیو مکری طرح دریافت وام از صندوق بین المللی پول را تصویب کرد و در ازای آن به مقامات این صندوق قول داد برنامه های جدیدی را در راستای کاهش هزینه های دولتی در پیش بگیرد.

آلبرتو فرناندز و «کریستینا فرناندز» رئیس جمهوری سابق این کشور که هیچ نسبت فامیلی ندارند، مائوریسیو مکری را عامل افزایش فقر و نرخ بیکاری معرفی کرده اند.

حزب چپ میانه اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات، خدمات درمانی برای بازنشسته ها رایگان خواهد بود و دستمزدهای کارگران نیز افزایش می یابد.

آلبرتو فرناندز پیشتر از این فرصت استفاده کرده و ضمن ارائه وعده های اقتصادی جدید به دنبال خارج کردن آرژانتین از شرایط اقتصادی بی‌ثبات است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.