دو سال از مرگ علی‌اشرف درویشیان خالق «سال‌های ابری» گذشت

مرگ مرد افسانه

فرهنگی /
شناسه خبر: 511200

علی‌اشرف درویشیان داستان‌نویس ۳ شهریور ۱۳۲۰ به‌دنیا آمد و برخی از نوشته‌هایش را پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نام مستعار «لطیف تلخستانی» می‌نوشت.

آدم نباید به مرگ کسی فکر کند. باید فکر کند او که مرده هنوز هم هست، دارد نفس می‌کشد و بین‌مان راه می‌رود. اگر علی‌اشرف درویشیان باشد باید بگوییم دارد برای‌مان قصه می‌گوید. برای‌مان داستان می‌نویسد. برای‌مان تاریخی از داستان ایرانی را مرور می‌کند. برای‌مان از صمد بهرنگی می‌نویسد و برای بقای نویسندگان و حق و حقوق‌شان تلاش می‌‌کند. امروز که فهمیدم دو سالی هست که درویشیان دیگر نیست یک‌جوری غم آمد به سراغم. مرگ او، مرگ مرد افسانه بود. در کنار داستان و فعالیت‌های داستانی و سیاسی باید این‌قدر وقت بگذاری تا افسانه‌های ایران را جمع‌آوری کنی و از فراموش شدن‌شان جلوگیری کنی.
آن‌وقت‌ها کتابی از درویشیان منتشر شد به‌ نام «از ندارد تا دارا» مجموعه داستان‌های او که در این کتاب جمع شده بود. داستان اول «ندارد» بود و داستان آخر هم «دارا» کتابی که آغاز آشنایی‌ام با این نویسنده بود. داستان‌هایی که مردم محروم در آنها حضور دارند و خودشان را به ما نشان می‌دهند. اگر او را نویسنده مردم محروم بدانیم اغراق نیست. آن‌قدر این وجه در نوشته‌های او روشن است که گاهی تا بیانیه سیاسی شدن داستان پیش می‌رویم. او یک مدرن کلاسیک است. او کسی است که از ابزار مدرنی مثل داستان استفاده می‌کند اما کلاسیک می‌ماند. در راه آرمان‌هایش این ابزار را خرج می‌کند. اصول کلاسیک داستان را فراموش نمی‌کند و همان‌طور که به آرمان‌هایش متعهد است به سبک رئالیسم هم متعهد است. تعهد کلمه مناسبی است که درویشیان نماینده آن است. دعوا و جدل ادبیات متعهد یا غیرمتعهد یک کفه‌اش علی‌اشرف است. اما این یک وجه ماجراست وقتی او را در قامت کسی که داستان‌های ایرانی را جمع‌آوری می‌کند و کتاب «داستان‌های محبوب من» را منتشر می‌کند می‌بینیم او کسی است که داستان از هر سبک و سلیقه‌ای می‌خواند. دوست دارد و‌ تحلیل می‌کند؛ این است که او برای من چهره‌ای متناقض است. تناقض بین سنت‌ها و امروزی‌ها.
اما بعضی وقت‌ها که به داستان‌نویس‌های مختلف فکر می‌کنم و سبک و سیاق‌شان را بررسی می‌کنم می‌بینم چطور باید به کسی مثل درویشیان، دولت‌آبادی، میرصادقی و دیگران خرده گرفت که چرا با زمانه پیش نمی‌آیند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.