اتهام‌زنی‌های کریمی قدوسی از سوی دفتر رئیس‌جمهوری تکذیب شد

نماینده ای با مصونیت آهنین

سیاسی /
شناسه خبر: 511186

گروه سیاسی/ ادعاها و اتهام‌زنی‌های جواد کریمی قدوسی شاید دیگر چندان جذابیتی برای مخاطبان نداشته باشد و آنچه بیشتر همچون سؤالی بی‌پاسخ به ذهن متبادر می‌شود، این است که آیا این نماینده مجلس «مصونیت آهنی» دارد؟ چگونه است که یک نماینده مجلس در طول سال‌ها این همه دروغ و اتهام‌زنی و ادعاهای تکذیب شده در کارنامه خود داشته باشد و هیچ‌گاه مورد احضار یا توضیح مدعی‌العموم قرار نگیرد.

همین سؤال بی‌پاسخ این گمانه را تقویت می‌کند که کریمی قدوسی چه بسا زبان برخی جریان‌های  ذینفوذی شده که از طریق سخنگویانی همچون نماینده مشهد با اتهام‌زنی‌ها، افکار عمومی را علیه دولت تحریک می‌کنند.
آنها با میدان دادن به چنین شخصیت‌هایی و ایجاد حاشیه امن برای آنها، از مسئولیت‌پذیری در برابر اقدامات مخرب خود فرار می‌کنند. دستگیری سرشبکه کانال «آمدنیوز» ظاهراً بهانه جدیدی است برای آنکه موتور اتهام‌زنی این نماینده مشهد در مجلس دوباره به کار افتد.
او در اولین روزهای بعد از بازداشت روح‌الله زم ابتدا نهاد ریاست‌جمهوری، سپس حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری را در تیررس اتهام‌زنی‌های خود قرار داد و حالا محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری را متهم به ارتباط با شبکه آمدنیوز کرده است. به گزارش ایرنا، وی گفته «دو نفر از خبرنگاران و ادمین‌های تلگرامی آمدنیوز و رسانه‌های زنجیره‌ای که در سال ۹۵ و ۹۶ دستگیر شدند، ‌اعتراف کردند با یکی از وزرای وقت ارتباط مستقیم داشته و از آقای واعظی وزیر ارتباطات وقت، کمک مالی دریافت می‌کرده‌اند.»
دستگاه قضایی برخورد کند
در پی این ادعای جدید یک منبع آگاه در دفتر رئیس‌جمهوری با تکذیب اتهامات مطرح شده از سوی کریمی قدوسی، خواستار برخورد قوه قضائیه با این اتهام‌افکنی آشکار شد. این منبع آگاه با اشاره به سوابق طولانی و مکرر این نماینده مجلس در دروغگویی و اتهام‌افکنی به مسئولان کشور گفت: اگرچه حنای این فرد پیش افکار عمومی رنگی ندارد و مشخص است که گروه‌هایی این فرد را بازیچه مقاصد و نیات سیاسی خود کرده‌اند اما لازم است قوه قضائیه نسبت به این اتهام‌افکنی آشکار واکنش نشان دهد.
وی تأکید کرد: دکتر واعظی در زمان وزارت ارتباطات خدمات شایانی در جهت گسترش و توسعه فضای مجازی داشته‌اند ولی حوزه کاری و فعالیت‌های ایشان به هیچ وجه رابطه با فعالان شبکه‌های اجتماعی را ایجاب نمی‌کرده و اساساً دلیلی هم نداشته که با فعالان این حوزه ارتباط داشته باشند تا چه برسد کمک به سرحلقه‌های شبکه‌های خبری مشکوک مثل آمدنیوز، از این نظر  مطالب مطرح شده از سوی کریمی قدوسی کذب محض و قابل پیگیرد قضایی است. این منبع آگاه با بیان اینکه یکی از اهداف و کار ویژه و اصلی کانال ضدانقلابی آمدنیوز، جعل خبر، دروغگویی و اتهام زدن به مسئولان کشور و ایجاد شکاف میان دولت و ملت و مسئولان کشور بوده است، گفت: هرکس در هر لباس و هر سمتی این روش را به کار گیرد، در همان مسیر آمدنیوز حرکت کرده است.
واعظی: اگرچه با شکایت اتفاق خاصی نمی‌افتد، اما شکایت می‌کنیم
محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری هم این قبیل اتهام‌زنی‌ها را نوعی جنگ روانی مخالفان علیه دولت دانست و خواستار برخورد جدی قوه قضائیه با عاملان این شایعه‌پراکنی شد.
او در گفت‌وگویی با خبرآنلاین گفت: اگر این حرف‌ها را به جای این آقایان که مارک فکری مشخصی داشته و در امنیت و مصونیت کامل به سر می‌برند شخص دیگری زده بود، چه بلایی سرش می‌آوردند؟ واعظی تأکید کرد: قوه قضائیه باید به عنوان مدعی‌العموم افرادی را که افکار عمومی را به هم ریخته و به ارگان رسمی کشور حمله می‌کنند، احضار کرده و با آنها برخورد کند.
اگر با چهار نفر از این افراد برخورد شود نفر پنجم دیگر این کار را نمی‌کند. رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری درباره اینکه آیا دولت قصد شکایت در این زمینه را خواهد داشت یا خیر گفت: ما در گذشته هم شکایت کردیم اما شکایت‌هایی که می‌شود، بستگی به فردی دارد که از او شکایت می‌شود، در برخی شکایت‌هایی که می‌کنیم خیلی اتفاق خاصی نمی‌افتد البته در یک مورد نمی‌دانیم چه شده که اتفاقاتی افتاده اما در بقیه موارد شکایت ما همچنان بی‌نتیجه مانده است، البته برای موارد اخیر هم شکایت می‌کنیم.

ذره بین
سریال تکراری ادعا و تکذیب

دو تابعیتی ها؛ کوهی که موش زائید
کریمی قدوسی از تابستان سال 97 ریاست کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را عهده‌دار شد و نتیجه کار او و همکارانش در این کمیته بعد از اتهام‌زنی‌های مختلف به شخصیت‌ها، مدیران دولتی و برخی کارشناسان و اساتید دانشگاه، بجز تکذیب چیز دیگری نبود. او در نهایت اوایل مردادماه سال جاری لیست 71 نفره‌ای را در خبرگزاری موج منتشر کرد که ۴۶ مورد از آن اساساً تنها بر اساس «شواهد و قرائن» متهم به داشتن تابعیت مضاعف شده بودند و ۲۵ نفر از آنها هم فقط «ظن» دوتابعیتی بودن، داشتند.
او طی ماه‌های اخیر حتی در آمار دوتابعیتی‌ها هم روایت‌های بسیار متناقضی مطرح کرده است. لیستی که او منتشر کرده حاوی ۷۱ اسم است اما او اردیبهشت ماه سال قبل در گفت‌وگو با تسنیم از کشف ۳۰۰ مدیر دوتابعیتی خبر داده بود و معلوم نیست اختلاف ۲۲۹ تایی این لیست با آن ادعا چطور قابل توجیه است. اما روایت آماری متناقض کریمی قدوسی محدود به همین نیست؛ فروردین ماه ۹۷ در گفت‌وگوی او با سایت «الف»، تعداد مدیران دوتابعیتی ۲۱۰ نفر عنوان شده بود.
کریمی قدوسی مردادماه سال ۹۶ هم در گفت‌وگو با «افکار‌نیوز»، از وجود ۸۰ مدیر و مسئول دوتابعیتی سخن گفته بود در حالی که چند روز قبل از آن در یک سخنرانی در مشهد این تعداد را ۶۵ نفر اعلام کرده بود. در نهایت او در گزارش کمیته تحقیق و تفحص به ۱۰۰ دوتابعیتی اشاره می‌کند. این ادعا واکنش‌های تندی را در خود بهارستان به دنبال داشت و در نهایت بعد از تکذیب این ادعاها از سوی وزارت اطلاعات، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضایی هم آب پاکی را روی توهمات نماینده مشهد ریخت. 7 مرداد او در نشست خبری و در پاسخ به سؤال «ایران» در این باره گفت: «خروجی این کمیته، دقیق و جامع نبود. معتقدیم که شأن مجلس چه در تحقیق و تفحص‏‌هایی که انجام می‌دهند و چه در رسیدگی‏‌هایی که در کمیسیون اصل ۹۰ انجام می‌‏شود، این است که در بررسی‌ها به یک جمع‌بندی دقیق و قاطع برسند و بعد نتیجه این جمع‌بندی را به منظور اقدامات قضایی به قوه قضائیه منعکس کنند.» اسماعیلی افزود: «این لیست دوتابعیتی‎ها جمع‌بندی نهایی نیست؛ از این جهت که در آن آمده؛ «احتمال داده می‎شود»، «محتمل است»، «قرائنی وجود دارد.» ما انتظارمان بر این بود که مجلس تحقیقات خود را در این مورد تکمیل کند و به صورت جزم نتیجه خود را اعلام کنند و بگویند که از میان این لیست به کدام موارد رسیده‌ایم که جزو دوتابعیتی‎ها هستند و چه کسانی دوتابعیتی نیستند.»
سپاه هم اتهام زنی قدوسی را مسبوق به سابقه دانست
کریمی قدوسی در اتهام‌زنی تا آنجا پیش رفت که مدعی شد رئیس‌جمهوری با مأمور سرویس اطلاعات انگلیس  MI6  مکالمه داشته و سازمان اطلاعات سپاه شنود مکالمات روحانی با این مامور را به او نشان داده است. 6 اسفندماه 97 اما سردار رمضان‌ شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه با تکذیب این ادعا گفت: «از آنجا که اظهاراتی از این نوع مسبوق به سابقه است، سازمان اطلاعات سپاه طی مکاتبه‌ای با کمیسیون امنیت ملی مجلس درخواست تذکر لازم به اعضای کمیسیون و دیگر نمایندگان مجلس در پرهیز از طرح این‌گونه ادعاها و اظهارات را داشته و تأکید کرده است که هرگونه نقل قول از این سازمان منوط به اطلاعات و گزارش‌های رسمی است که به دستگاه‌های ذیربط منعکس می‌شود. بدیهی است حق پیگیری این ادعا و این گونه نقل قول‌ها برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محفوظ خواهد بود.»
عمان میزبان تخیلی گفت و گوها
آبان ماه 97 هم این نماینده نزدیک به جبهه پایداری مدعی شده بود: «اخیراً هم خبری مستند دریافت کردیم که بعضی کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان امریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.» 5 آبان ماه اما روابط عمومی وزارت امور خارجه ادعای کریمی قدوسی را رد و تأکید کرد: «به صراحت اعلام می‌شود تمام ادعاهای ایشان در خصوص تمایل وزارت امور خارجه به برقراری تماس و مذاکره با دولت امریکا و نیز انجام مذاکره با طرف‌های امریکایی در یکی از کشورهای همسایه غلط و بی‌اساس است و بشدت تکذیب می‌شود.»
مراجع تقلید هم مصون نماندند
مهرماه 97 کریمی قدوسی مدعی شد که «بعضی از اعضای کابینه دولت در سفر به قم و در دیدار با برخی مراجع محترم تقلید، از ایشان خواسته‌اند در تماس تلفنی با رهبر انقلاب، حضرت آقا را نسبت به صادر کردن فرمان مذاکره با امریکا ترغیب کنند.» نماینده مشهد این امر را از مصادیق بزرگ خیانت برشمرد. 29 مهرماه اما دبیر خانه شورای اطلاع‌رسانی دولت با تکذیب این ادعا تأکید کرد: «هیچ نماینده‌ای از سوی دولت به قم سفر نکرده و دیداری با مراجع عظام تقلید نداشته است. بر این باوریم که غیرعقلانی و بی‌مبنا بودن اظهارات و ادعاهای مطرح شده توسط آقای کریمی قدوسی، بر همگان عیان بوده و آن را ناشی از تخیلات کذب گوینده آن تلقی خواهند کرد.»
جوادجان!  آیسا بود نه برجام
دی ماه 95 کریمی قدوسی فایل صوتی سخنان محرمانه وزیر خارجه در جلسه با اعضای کمیسیون امنیت ملی را منتشر کرد و بر اساس آن مدعی شد که محمدجواد ظریف در این جلسه به اشتباه بودن امضای برجام اعتراف کرده است.
در جلسه 4 دی ماه وقتی یکی از نمایندگان در این باره تذکر داد علی لاریجانی، رئیس‌ مجلس برخلاف ادعای نماینده مشهد تأکید کرد که «صحبت آقای ظریف به یک موضوع خاص برمی‌گردد نه کلیت برجام.» این موضوع خاص هم درباره قانون تحریم‌های موسوم به «آیسا» بود نه کلیت برجام.
ادعای مضحک درباره تقلید صدای روحانی
از همه عجیب و مضحک‌تر این ادعاست که حسین فریدون بردار رئیس‌جمهوری صدای او را تقلید کرده است. کریمی‌قدوسی تیرماه 95 گفته بود: «یکی از پرونده‌های حسین فریدون تقلید صدای رئیس‌‌جمهوری است؛ در یک مورد وی با تقلید صدای روحانی طی تماس‌هایی با مراکز اقتصادی در راستای ترخیص کالاهای غیرمجاز اقدام کرده و از آنها خواسته تا جلوی واردات این کالاها را نگیرند. در مورد دیگر نیز فریدون با تقلید صدای رئیس‌جمهوری طی تماسی با مولاوردی معاون روحانی به وی اعلام می‌کند که از انجام یک سفر استانی خودداری کند.»
22 تیرماه همان سال مدیرکل روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری این ادعای مضحک را رد کرد. حسین فریدون هم  در واکنش به این ادعا گفته بود: من از آقای کریمی قدوسی می‌خواهم اگر چنین فایل صوتی در اختیار دارد یکبار برای همیشه منتشر کنند. وی با تکذیب ادعای تقلید صدای رئیس‌جمهوری گفت: این ادعای فردی است که به دروغگویی شهره شده و در چند سال گذشته تقریباً همه ادعاهای او تکذیب شده است، البته این فرد ظاهراً حصار آهنی دارد و شکایت از او هم به جایی نمی‌رسد به همین دلیل تنها راه اثبات دروغ‌هایش درخواست انتشار سند است تا مردم بدانند چقدر این فرد حرف‌های بی‌پایه و اساس می‌زند.
ماجرای هفت برجام
جواد کریمی‌قدوسی اواخر بهمن ماه 95 در سخنانی مدعی شده که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در جریان دستیابی به برجام، «هفت توافق با غرب و امریکایی‌ها» داشته است. به گفته او، تنها بخشی از این توافق‌ها در زمینه هسته‌ای، موشکی، مقاومت، حقوق بشر، به رسمیت شناختن اسرائیل و پذیرش عربستان به عنوان قدرت منطقه‌ای بوده است. 2 اسفند همان سال وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای این اظهارات را «کاملاً بی‌اساس و مضحک» خواند و نوشت که اظهارات کریمی‌قدوسی نمونه دیگری از افتراهای کذب همیشگی شخص ایشان نسبت به دستگاه دیپلماسی و وزیر امور خارجه است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.