اوو مورالس دوباره رئیس جمهور بولیوی شد

بین الملل /
شناسه خبر: 511124

کمیسیون ملی انتخابات بولیوی، اوو مورالس، نامزد چپ‌گرای حزب «جنبشی برای سوسیالیسم» را با کسب ۴۷.۰۷ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

بنا بر آمار کارلوس مسا، رقیب مورالس از حزب سوسیال دموکرات «جبهه انقلابی چپ» با ۳۶.۵۱ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفته است.

به گزارش یو.رونیوز، پیشتازی اوو مورالس با اختلاف ۱۰.۵۶ درصد آرا به این معنی است که دور دومی برای این انتخابات در کار نیست. براساس قانون اساسی بولیوی، در صورتی که یکی از نامزدها بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کند و از نزدیکترین رقیب خود نیز ۱۰ درصد بیشتر رای آورده باشد انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نمی‌شود.

یک سخنگوی کمیسیون انتخابات بولیوی گفته است نتیجه جاری با شمارش ۹۹.۹۹ درصد آرا به دست آمده است و ۰.۰۱ درصد باقیمانده تغییری در نتیجه نخواهد داد.

هزاران تن از مخالفان آقای مورالس در پی اعلام نتایج اولیه به خیابان‌ها آمدند.

مخالفان اوو مورالس به دنبال تغییر ناگهانی در نتیجه آرای شمارش شده انتخابات روز یکشنبه و تاخیر در روند شمارش آرا در شهرهای اصلی بولیوی تظاهرات کرده بودند. این اعتراضات چهارشنبه شب نیز در شهر لاپاز در مقابل ساختمان کمیسیون انتخابات ادامه داشت.

معترضان دولت بولیوی را به «تقلب» و «تخلف» در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده‌اند. در سوی مقابل آقای مورالس مخالفان را به تلاش هماهنگ برای کودتا متهم کرده بود.

اوو مورالس در سال ۲۰۱۶ با برگزاری یک همه پرسی پیشنهاد کرد که محدودیت زمانی برای ریاست جمهوری یک فرد لغو شود. دادگاه قانون اساسی بولیوی با وجود مخالفت ۵۱ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی این طرح را در نهایت تصویب کرد.

رئیس جمهوری بولیوی پیش از این در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده بود./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.