جزئیات دیدار روحانی با رئیس جمهوری آذربایجان

روحانی: ایران آماده ساخت نیروگاه در جمهوری آذربایجان است/ علی اف: همکاریهای دو کشور در دولت شما جهش یافته

سیاسی /
شناسه خبر: 511063

توسعه روابط و همکاری های مشترک تهران – باکو به نفع دو کشور و منطقه است/ تاکید بر تسریع در اجرای پروژه های مشترک/ علی اف به روحانی: همکاریهای دو کشور در دولت شما به نحو چشمگیری جهش یافته / در حوزه خزر نیز آذربایجان همواره آماده توسعه همکاری ها با ایران از جمله در زمینه اکتشاف نفت است

رئیس جمهوری اسلامی ایران از گسترش بیش از پیش روابط تهران – باکو در همه عرصه های مورد علاقه ، استقبال و تاکید کرد که توسعه روابط و همکاری های مشترک نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه در دیدار "الهام علی اف" رئیس جمهور آذربایجان، ضمن قدردانی از تمهیدات خوب باکو برای برگزاری هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد ، گفت: با تلاش مقامهای ارشد ایران و جمهوری آذربایجان ، سطح روابط دو کشور به مرحله رضایت بخشی ارتقاء یافته است.

دکتر روحانی با ابراز رضایت از نقش ارزنده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در توسعه بیش از پیش همکاری های تهران – باکو ، اظهارداشت: در بخش همکاری های صنعتی و خودروسازی زمینه همکاری خوبی بین دو کشور فراهم شده و ایران همچنین آماده ساخت نیروگاه در جمهوری آذربایجان است.
رئیس جمهور با اینکه تکمیل مسیر ترانزیتی شمال – جنوب نه تنها برای دو کشور بلکه برای منطقه نیز قطعا مفید خواهد بود،گفت: ایران و جمهوری آذربایجان همکاری های بسیار مطلوبی در مسیر ترانزیت شمال – جنوب داشته اند که امیدواریم مراحل پایانی آن با سرعت بیشتری دنبال شود.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت ایجاد تعرفه ترجیحی در گسترش حجم تجارت دو کشور ، تسهیل در سرمایه گذاری های مشترک ، ایجاد ضمانت هایی برای سرمایه گذاری بخش های خصوصی و دولتی را گامی ارزنده در مسیر توسعه بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان برشمرد.
رئیس جمهور تقویت همکاری های دو کشور در دریای خزر به عنوان دریای توسعه ، صلح و دوستی
را نیز ضروری خواند و گفت: ایران همواره آماده توسعه و گسترش همکاری های دریایی با آذربایجان در حوزه خرز و در عرصه های اکتشاف و همچنین محیط زیست است و امیدوارم هر چه سریعتر توافقات مشترک در راستای رفاه و توسعه دو ملت اجرایی شوند.
رئیس جمهور با بیان اهمیت تقویت همکاریهای علمی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: باید همکاری در حوزه های علمی و فرهنگی و فناوریهای نوین ، در قالب توسعه همکاری ها میان دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی دو کشور گسترش یابد.
دکتر روحانی به دیدگاههای مشترک دو کشور پیرامون مسایل منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و اظهارداشت:
دولت و ملت ایران همواره در مجامع بین المللی در کنار دولت و ملت آذربایجان بوده است و دو کشور در کنار یکدیگر می توانند به صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان کمک کنند.
رئیس جمهور تقویت همکاری های سه جانبه در منطقه از جمله همکاری ایران ، آذربایجان و روسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تهران ، باکو و مسکو باید همکاری های سه جانبه و مشترک خود را گسترش دهند.

دعوت رسمی روحانی از علی اف برای سفر به تهران

دکتر روحانی همچنین در این دیدار از همتای آذربایجان خود برای سفر رسمی به تهران دعوت کرد.

علی اف به روحانی:  همکاریهای دو کشور در دولت شما به نحو چشمگیری جهش یافته 

رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار سفر دکتر روحانی به باکو را فرصتی مناسب برای گسترش و توسعه روابط دو کشور خواند و اظهارداشت: اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی ایران و جمهوری آذربایجان بستر مناسبی را برای توسعه بیش از پیش همکاری ها ایجاد کرده است و البته این همکاریها در دولت شما به نحو چشمگیری جهش یافته است.
الهام علی اف رشد 70 درصدی مبادلات تجاری دو کشور را طی یکسال رکوردی در خور تحسین عنوان کرد و گفت: همکاری های دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ، در حوزه های انرژی ، بانکی ، صنعتی و حمل و نقل به خوبی پیش می رود و پیشرفت در پروژه کریدور شمال – جنوب نیز کاملا مشهود است.
وی همچنین خواهان مشارکت ایران در ساخت نیروگاه ها در آذربایجان و توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل شد.
علی اف گفت: در بخش همکاری های دریایی در حوزه خزر نیز آذربایجان همواره آماده توسعه همکاری ها با ایران از جمله در زمینه اکتشاف نفت است.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت اجلاس سه جانبه ایران ، آذربایجان و روسیه ، این همکاری ها را به نفع سه کشور و منطقه دانست.
رئیس جمهوری آذربایجان همچنین با استقبال از سفر به ایران گفت که با مسرت این سفر انجام خواهد شد.
علی اف همچنین با اشاره به اهمیت اجلاس غیرمتعهدها اظهارداشت: ما می خواهیم در قالب این جنبش از منافع همه کشورهای عضو به نحو مناسب دفاع کنیم.

جزئیات دیدار روحانی با رئیس اداره مسلمانان قفقاز

---

روحانی: مبارزه با ظلم، افراط گرایی و تروریسم وظیفه همه ادیان الهی و از جمله مسلمانان است/ باید چهره رحمانی اسلام را به جهانیان نشان دهیم/تاکید بر گسترش همکاریهای ایران و جمهوری آذربایجان

رئیس جمهور در دیدار رئیس اداره مسلمانان قفقاز،  پیوندهای مذهبی و دیرینه دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان را عامل مهمی در تقویت همکاری های مشترک دو کشور دانست و تاکید کرد که باید پایه های وحدت میان جوامع اسلامی بیش از پیش تقویت شود و به  دشمنان اجازه داده نشود با تفرقه افکنی ، بین مسلمانان جدایی بیندازند.

شناسه خبر: 111942 -پنحشنبه 2 آبان 1398 - 21:15
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه در دیدار شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده با ابراز خرسندی از گزارش وی درباره تقویت پایه های دینی ، تصریح کرد: مبارزه با ظلم، افراط گرایی و تروریسم وظیفه همه ادیان الهی و از جمله مسلمانان است و باید بیش از پیش چهره رحمانی دین مبین اسلام برای جهانیان ترسیم شود.

رئیس جمهوری همچنین افزایش رفت و آمد مردم دو کشور را گامی ارزنده در مسیر گسترش روابط و نزدیکی بیش از پیش دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان دانست.

رئیس اداره مسلمانان قفقاز نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منطقه و آذربایجان ،  گسترش روزافزون روابط تهران – باکو را به نفع دو کشور و منطقه دانست .

شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده  با اشاره به علاقه مندی روزافزون مردم نسبت به دین در منطقه اظهارداشت: دین اکنون محور وحدت مردم در منطقه و آذربایجان است و ما روز به روز شاهد رونق و رجوع بیشتر مردم به مساجد هستیم و امسال مردم آذربایجان به طور گسترده از پیاده روی اربعین استقبال کردند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.