کم‌آبی سمنان و خطری که پایتخت را تهدید می‌کند

استانها /
شناسه خبر: 510971

مدیر کل پدافند غیر عامل استان سمنان از منابع آبی به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌ها و نیازهای بشری یاد کرد و گفت: استان سمنان یک استان معین برای تهران و مراکز مهم جمعیتی پیرامونی آن است و هرگونه تهدید در این استان ، در مواقع بحرانی دیگر استان‌ها را نیز تحت‌شعاع قرار می‌دهد.

ایرج کارخایی به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار کرد: از آنجا که سمنان یک استان معین برای پایتخت و چند استان بزرگ است اگر چنانچه این استان در شرایط خطر و بحران، خود با مشکل و بحران روبرو باشد نمی‌تواند در مواقع بحرانی پذیرای سرریزجمعیتی تهران و هشت استان مجاور خود باشد و بدیهی است چنانچه خود با بحران روبرو باشد نمی‌تواند در مواقع ضروری به یاری و کمک دیگر استان‌ها بشتابد.

وی حفاظت از منابع آبی در دسترس را امری حیاتی خواند و افزود: حفاظت از تجهیزات و تاسیسات آبی موجود به عنوان یک ضرورت در راستای مقابله با تهدیدات زیستی در دستور کار پدافندغیرعامل استان است.

مدیر کل پدافند غیر عامل استان سمنان به اهمیت روزافزون پدافندغیرعامل اشاره و تصریح کرد: براساس قانون از این پس برای اجرایی شدن همه طرح‌ها و پروژه‌های شهری، روستایی و عشایری، زیرساختی، زیربنایی و...باید از این اداره کل استعلام صورت گیرد تا پیوست پدافندغیرعاملی آن مدنظر قرار گیرد.

اجرای 350 عنوان برنامه در هفته پدافند غیر عامل

وی با اشاره به در پیش بودن هفته پدافندغیرعامل از پیش‌بینی بیش از 350 عنوان برنامه برای این هفته در استان خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ها در سه سطح استانی، شهرستانی و در سطح دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود.

کارخایی از برگزاری بیش از 50 رزمایش و مانور در سطح استان به همین مناسبت خبر داد و گفت: این رزمایش‌ها در حوزه‌های سایبری، شیمیایی، زیستی و....در شهرستان‌های مختلف استان برگزار خواهد شد.

وی از آغاز برنامه‌های این هفته با ویژه برنامه‌ای در هنرستان فامیلی سمنان با حضور سردار مهدی‌پور معاون سازمان پدافند غیر عامل کشور خبر داد و افزود: برگزاری صبحگاه مشترک، برپایی نمایشگاهی از تجهیزات خدماتی شهرداری و آتش‌نشانی، مانور سایبری و...از دیگر برنامه‌های این ویژه برنامه است که در اولین روز از هفته پدافند غیر عامل برگزار خواهد شد. ضمن اینکه برنامه‌های مشابهی نیز با حضور فرمانداران در یکی از مدارس شهرستان‌های هشت‌گانه استان برگزار خواهد شد.

مدیر کل پدافند غیر عامل استان سمنان ادامه داد: بهره‌برداری از پروژه‌ها، مانور تخلیه اضطراری در شاهرود، نمایشگاه عکس و پوستر، رزمایش‌های سایبری، زیستی، شیمایی، کالبدی، مردم‌محور، بیوتروریسم و تروریستی ، تشکیل شورای پدافندغیرعامل استان و کارگروه‌های دوازده‌گانه، دیدار با ائمه جمعه، پیاده‌روی خانوادگی، مسابقات ورزشی، رزمایش سطح a شرکت گاز که با حضور هشت استان در سمنان برگزار خواهد شد،نمایشگاه کاریکاتور، مسابقات فرهنگی و هنری، مانور اطفای حریق در مراتع و جنگل‌ها و..از دیگر برنامه‌های استان در این هفته است.

تاب‌آوری 85درصدی زیرساخت‌های سایبری استان در مقابل حملات احتمالی

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاب‌آوری زیرساخت‌های سایبری استان در مقابل حملات احتمالی گفت: از آنجا که استان سمنان از زیرساخت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های سایبری برخوردار است تاب‌آوری استان در این بخش بیش از 85 درصد و فراتر از میانگین کشوری است.

این مدیر مسوول با بیان اینکه استان سمنان تقریبا مشکل چندانی در بحث حملات سایبری ندارد ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌هایی که صورت گرفته الزامات پدافندغیرعامل در این حوزه به خوبی رعایت شده است ضمن اینکه استان سمنان از استان‌های پیشرو در این بخش است و از زیرساخت‌های بسیار خوبی بهره می‌برد.

وی در خصوص آخرین وضعیت طرح جامع پدافندغیرعامل استان اظهار کرد: این طرح خوشبختانه بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تدوین و تصویب آن استان سمنان از مزایای یک سند معتبر که چشم‌اندازهای این حوزه را فراروی مسوولان ترسیم می‌کند برخوردار خواهد شد.

مدیر کل پدافند غیر عامل استان سمنان ادامه داد: در این سند علاوه بر شناسایی و معرفی مشکلات، موانع و تهیدیدات پیش روی استان در حوزه‌های مختلف، راهکارهای رویارویی با این تهدیدات نیز تدوین و ارائه شده است.

وی در ارتباط با مهمترین تهدیدات فراروی استان در حوزه‌های چندگانه پدافندغیرعامل گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های ما در این بخش تهدیدات زیستی است چرا که استان سمنان به عنوان یکی از پهناورترین استان‌های کشور دارای مبادی ورودی‌ و خروجی‌ متعددی است و به واسطه همجواری با هشت استان بزرگ و پرجمعیت ورود و خروج و نقل و انتقال کالاها در آن به سهولت انجام و همین در کنار قرار گرفتن استان بر سر راه عبور پرندگان مهاجر و...می‌تواند استان را در حوزه زیستی با خطراتی روبرو کند بنابراین بستن و انسداد راه‌ها و بسترهای این تهدیدات امر مهم و ضروری است که البته از سوی استان پیگیری و رصد می‌شود.

دبیر شورای پدافندغیرعامل استان از تهدیدات شیمیایی و تهدیدات سایبری به عنوان دو تهدید بالقوه دیگر در این بخش نام برد و گفت: پدافندغیرعامل استان در همین راستا کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی متعددی برگزار کرده است ضمن اینکه مخاطرات و تهدیدات احتمالی این حوزه از سوی استان شناسایی و به مسوولان ذی‌ربط گوشزد شده است.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این حوزه تاکید و تصریح کرد: هیچ کاری بدون همراهی و مشارکت مردم به سرانجام نخواهد رسید و از این رو پدافند غیرعامل استان همواره به دنبال زمینه‌سازی برای جلب مشارکت حداکثری مردم در این حوزه بوده است./ ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.