رئیس جمهوری لبنان امروز با مردم سخن می گوید

بین الملل /
شناسه خبر: 510919

همزمان با هشتمین روز از اعتراض های ضد دولتی در لبنان، «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور قرار است ساعت ۱۲ ظهر امروز (پنجشنبه) به وقت محلی، در پیامی تلویزیونی خطاب به مردم سخنرانی کند.

همزمان بسیاری از منابع لبنانی از جمله خبرگزاری رسمی این کشور و روزنامه الجمهوریه از تماس عون  با فرماندهان نظامی و امنیتی و تماس های متعدد خبر دادند که هدف از آن اطلاع از تحولات امنیتی کشور بوده است.

عون روز گذشته در چارچوب دیدارهای معمول با سرلشگر «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان  در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» دیدار و با وی درباره آخرین تحولات و پیشنهادات مربوط به برون رفت از بحران کنونی گفت و گو کرد.

رئیس جمهوری لبنان در ادامه این دیدارها با «سعد الحریری» نخست وزیر و  تعداد دیگری از مسئولان این کشور دیدار کرد.

تغییر اعضای کابینه مطرح نیست

در این میان منابع بعبدا به روزنامه الجمهوریه گفتند، اینکه موضوع این دیدارها و گفت و گوها اصلاح کابینه به گونه ای باشد که برخی وزیران از جمله «جبران باسیل» وزیر خارجه را شامل شود، صحت ندارد.

این منابع درعین حال اعلام کردند، اکنون بررسی سناریوهای متعدد به منظور حل و فصل بحران کنونی از جمله پر کردن جای چهار وزیر مستعفی از حزب «نیروهای لبنانی»  ادامه دارد.

روزنامه الجمهوریه نوشت: سعد الحریری  روز گذشته در مجموعه دیدارها و رایزنی هایی که داشته است در تلاش برای حل بحران کنونی است، اما یکی از مسئولانی که در این دیدارها حضور داشت از وضعیت موجود تحت عنوان «دور زدن در دایره خالی» یاد کرد.

به نوشته این روزنامه الحریری در سطوح مختلف مالی، سیاسی و دولتی و نیز از طریق تماس و رایزنی با رئیس جمهوری، مسئولان نظامی و امنیتی در تلاش برای حل بحران است.

جنبلاط همچنان از استعفا می گوید

در این میان هیئت حزب «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» در دیداری که روز گذشته با  الحریری داشتند، به صراحت اعلام کردند آماده استعفا از دولت هستند اما نمی پذیرند که این گام به تنهایی و یکطرفه باشد بلکه اقدام مشابهی را به منظور تشکیل دولتی که موجب جلب اعتماد مردم و خروج از خیابان ها شود، خواستار هستند تا به این ترتیب کسانی که مردم را تحریک می کنند، نیز از صحنه کنار روند.

این اظهارات در حالی است که جنبلاط از همان آغاز ناآرامی ها در لبنان ، سعد الحریری را به استعفا فراخوانده و برای استعفای با او اعلام آمادگی کرد.

موضوع استعفای نخست وزیر لبنان در حالی از سوی برخی شخصیت ها مطرح می شود که در مقابل برخی دیگر با قدرت آن را رد کرده و چنین گزینه ای را در شرایط کنونی پرهزینه دانسته اند.

در این میان «سیدحسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی که به مناسبت اربعین امام حسین (ع) داشت، مخالفت خود را با استعفای دولت اعلام کرد.

«ریا حسن» وزیر کشور لبنان نیز ضمن مخالفت با استعفای دولت گفت، این اقدام مشکلی را حل نخواهد کرد و دولتی که بتواند بیشتر و موثر تر از دولت کنونی کار کند، روی کار نمی آید./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.