بررسی ‌سومین رپرتوار عصر تجربه در تئاتر مستقل در گفت و گو با مصطفی کوشکی

فرصتی برای دیده شدن تئاتر تجربه‌گرا

فرهنگی /
شناسه خبر: 510885

‌«عصر تجربه» این نامی است که تئاتر مستقل تهران برای رپرتوار حمایت از گروه‌های تئاتری مستقل و تجربه‌گرا انتخاب کرده است. رویدادی که امسال برای سومین بار برگزار شد و 7 نمایش توانستند در آن حضور داشته باشند. تئاتر مستقل تهران به عنوان یکی از تئاترهای خصوصی کشور چند سالی است که حمایت از تئاترهای دانشجویی و تجربه‌گرا را در دستور کار خودش قرار داده و اجرای هر ساله برنامه «عصر تجربه» مهمترین نماد بیرونی این تصمیم است.

 مصطفی کوشکی مدیر تئاتر مستقل تهران درباره این رپرتوار می‌گوید: «ما از سه سال پیش به این فکر افتادیم شکافی را که بین تئاتر دانشگاهی و تجربه‌گرا و تئاترهای حرفه‌ای افتاده پر کنیم. این شکاف با ظهور تئاترهای خصوصی که باعث ورود سلبریتی‌ها به تئاتر شد ایجاد شد و تئاترهای اندیشه‌محور زیر سایه تئاترهایی که بیشتر جنبه سرگرم‌کنندگی دارند قرار گرفت.»
به گفته او اینکه خودش و گروهش از تئاترهای دانشگاهی کارشان را آغاز کرده‌اند باعث شد تلاش کنند راهی برای پر کردن این شکاف پیدا کنند: «سه سال پیش حدود 7، 8 ماه بین تئاترهای دانشگاهی و گروه‌های تئاتری در شهرستان‌ها گشتم و نمایش‌ها را دیدم و تعدادی از آنها را برای اولین رپرتوار «عصر تجربه» انتخاب کردم که سال 96 برگزار شد.»
هدف رپرتوار این است که برای این گروه‌های تجربه‌گرا شرایطی ایجاد کند تا بدون دغدغه مالی و بدون واسطه بتوانند نمایش‌هایشان را روی صحنه ببرند. در واقع تئاتر مستقل تهران روال معمول اجرای تئاترها را بر هم زده و در مدت اجرای این رپرتوار سالنش را به صورت رایگان در اختیار این گروه‌های دانشگاهی و تجربه‌گرا قرار می‌دهد. در عین حال درآمد حاصل از بلیت‌فروشی به‌طور کامل به گروه نمایش تعلق می‌گیرد و تئاتر مستقل سهمی از آن را برای خودش در نظر نمی‌گیرد. در اولین دوره 2 ماه سالن تئاتر مستقل در اختیار این گروه‌ها بود و امسال 45 روز. کوشکی می‌گوید: «این رپرتوار جریانی را بین تئاترهای دانشگاهی ایجاد کرد و دومین و سومین دوره به شکل بزرگتر و با رفع نواقصی که در دوره اول وجود داشت برگزار شد و اکنون شکل حرفه‌ای‌تری گرفته است.»
امسال و برای سومین دوره رپرتوار «عصر تجربه» شاهد یک اتفاق جدیدتر هم بودیم؛ یک بخش بین‌الملل که در آن نمایشی مشترک از یک گروه تئاتری ایرانی و یک گروه تئاتری آلمانی روی صحنه رفت. «به زبان خواب»، «به هوای پاک پرید»، «فرانکشتاین»، «داستان خانواده»، «لورم ایپسوم»، «ماریون» و «N=A1+A2 یک جرم نگاری» نمایش‌هایی هستند که از شروع «عصر تجربه» امسال یعنی 24 شهریور روی صحنه رفته‌اند. استقبال از این نمایش‌ها هم خوب بوده و به گفته مدیر تئاتر مستقل تهران با اینکه این تئاترها معمولاً تماشاگر محدودتری دارند به نظر می‌رسد این اجراها جایشان را بین تماشاگران پیدا کرده‌اند. البته اجرای نمایش تنها برنامه «عصر تجربه» نبوده و چندین نشست و جلسات نقد و گفت‌وگو برای تئاترهای تجربه‌گرا برگزار شده است. کوشکی عزمش را جزم کرده که این رپرتوار را ادامه دهد. او می‌گوید: «بلافاصله پس از پایان رپرتوار کارم را برای جست‌و‌جوی هنرمندان جوان تئاتری آغاز می‌کنم و بین تئاترهای دانشگاهی، پایان‌نامه‌ها و کارگاه‌ها این جست‌وجو را انجام می‌دهم. تئاتر تجربه‌گرا شکل تازه‌ای از مواجهه با تئاتر را نشان می‌دهد که از تئاتر متعارفی که می‌شناسیم فاصله دارد. در جست‌و‌جو بین گروه‌های تئاتری به این ویژگی دقت می‌کنیم.» سومین «عصر تجربه» جمعه سوم آبان به پایان می‌رسد. رپرتواری که به گفته کوشکی زکات کار تئاتری‌اش است و دوست دارد هر سال و در جریان این رپرتوار دور سود مالی و قواعد آن را خط بکشد و به گروه‌های تئاتری تجربه‌گرا و دانشگاهی فرصتی برای دیده شدن بدهد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.