اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس سازمان غذا و دارو:

شیوع مسمومیت‌های سهوی و تعمدی افزایش یافت

شیوع مسمومیت‌های سهوی و تعمدی افزایش یافت

پیام رئیس سازمان غذا و دارو از این قرار است: زندگی صنعتی جوامع کنونی و دسترسی آسان به انواع مواد شیمیایی، داروها و سموم، بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوط به آن، شیوع مسمومیت‌های سهوی و تعمدی را به میزان زیادی افزایش داده است.

به گزارش سازمان غذا و دارو، محمد رضا شانه ساز روز چهارشنبه در پیامی به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها افزود: بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت‌ها به‌ سادگی قابل‌ پیشگیری است و با نگاهی نو به روند آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت‌ها و توجه به این نکته که شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیت من یا خانواده من باشد، هیچ‌گاه خطر را از خود دور نخواهیم دید.

متاسفانه سهل‌انگاری در نگهداری صحیح داروها و مواد شیمیایی در منزل، منجر به عوارض دائمی و آزاردهنده ناشی از مسمومیت‌ها خصوصاً در کودکان شده است.

وی ادامه داد: وقوع مسمومیت‌های حاد و مزمن در کارگران شاغل در کارخانه‌های صنایع شیمیایی از یک‌سو و استفاده از وسایل گازسوز، مواد شیمیایی و شوینده در منازل و فقدان آگاهی‌های کافی در اغلب خانواده‌ها از سوی دیگر، خطرات جدی را متوجه آنان می‌کند. همچنین سوءمصرف مواد مخدر و محرک، خود می‌تواند عامل بروز مسمومیت با این مواد باشد.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: آمار بالای مصرف داروها در جامعه از یک‌سو احتمال بروز تداخلات دارویی را بالا خواهد برد و از سوی دیگر اشتباهاتی که ضمن تجویز و مصرف دارو به‌صورت ناخواسته صورت می‌گیرد ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر از دوز درمانی و متأسفانه عوارض ناشی از مسمومیت با داروها سوق دهد.

این امر خصوصاً در مصرف دارو توسط سالمندان حائز اهمیت است. نکته حائز اهمیت دیگر ناآگاهی خانواده‌ها نسبت به نحوه نگهداری داروها در منزل است که می‌تواند منجر به بروز مسمومیت دارویی خصوصا در کودکان شود.

شانه ساز در این پیام نوشت: اجرای فعالیت‌های مرتبط با پیشگیری از مسمومیت‌ها در یک هفته به‌صورت سالانه می‌تواند در امر آموزش و اطلاع‌رسانی کلیه اقشار جامعه و کاهش موارد مسمومیت‌های اتفاقی و تعمدی مفید واقع شود و با توجه به محدودیت تخت‌های بیمارستانی و هزینه‌های بالای دارو و درمان، می‌تواند به کاهش هزینه‌های درمانی کمک شایانی کند.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها، اهداف اطلاع‌رسانی نحوه پیشگیری از مسمومیت‌ها از طریق انتشار مطالب، انجام تبلیغات شهری، اجرای آموزش‌ها در مدارس، دانشگاه‌ها، مراکزبهداشتی درمانی، کارخانه‌ها، مؤسسات، مساجد و عملیات وسیع اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های عمومی شامل خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، رادیو و تلویزیون، ارسال پیامک، برپایی نمایشگاه و مسابقه نقاشی، درج پیام‌های مربوط به هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها در سربرگ‌های اداری، قبوض آب و برق و فیش حقوقی کارمندان و موارد مشابه حاصل می‌شود.

وی بیان کرد: برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها برنامه‌ای است که در بسیاری از کشورهای جهان اجرا می‌شود و در کشور ما نیز چهارده سال است که هفته نخست آبان ماه به‌عنوان هفته «پیشگیری از مسمومیت‌ها» نام‌گذاری شده است و در این هفته در خصوص راه‌های پیشگیری از بروز انواع مسمومیت‌ها و چگونگی کنترل آن و نحوه انجام اقدامات اولیه در مواجهه با فرد مسموم، اطلاع‌رسانی و آموزش عمومی به‌صورت وسیع و گسترده‌ای انجام می‌پذیرد.

شانه ساز نوشت: امید است تا با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سراسر کشور و سازمان‌ها و نهادهای همکار، این هفته به بهترین و پرمحتواترین شکل برگزار شود و دستیابی به اهدافی مانند ارتقای دانش جامعه در خصوص داروها، مواد شیمیایی و سموم، کاهش مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌ها، کاهش مراجعات مسمومیت به اورژانس بیمارستان‌ها و نحوه برخورد با حوادث شیمیایی میسر شود./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.