برکات بازگشایی دروازه تاریخی عتبات

سیاسی /
شناسه خبر: 510763

در میان دستاوردهای با برکت بازگشایی خسروی و عبور زوار حسینی ، اما امنیت افزایی و اقتدارآفرینی آن بسیار شیرین بود. از این نظر که با بازگشایی مرز خسروی، ابتدا راهپیمایی اربعین به عنوان قدرت نرم امت اسلامی، شکوهی مضاعف یافت و امسال میزان زوار خروج یافته از کشور بیشتر از پیش بینی ها رقم خورد.

بازگشایی مرز خسروی اقدامی با برکت، بزرگ و البته سخت فرآیند بود. بازگشایی دروازه تاریخی عتبات عالیات پس از سالها به روی زائران حسینی، ماموریتی انگیزشی، اعتقادی و توسعه نگرانه بود که البته دنبال شدن آن نیز می توانست ریسک هایی در خود داشته باشد. در تحقق این اقدام مبارک البته نگاه ویژه رهبری فرزانه انقلاب، پیگیری رئیس جمهور و تلاش ویژه وزیر کشور نقش ویژه ای داشت.

علیرغم وجود مخالفت های خارجی و موانع داخلی در گشایش خسروی، در یک نگاه منصفانه و واقع بینانه نمی توان از میزان پیگیری ها و رایزنی های استاندار پیگیر و کوشای استان به آسانی گذشت که با پرهیز از عافیت طلبی و پذیرش ریسک پای در این راه گذاشت.

بازگشایی مرز خسروی و رقم خوردن عملکردی تثبیت کننده در نخستین گام تردد زوار به طور حقیقی جایگاه تاریخی،فرهنگی و عقیدتی قصرشیرین و مرز خسروی را به عنوان دروازه عتبات عالیات در اذهان عمومی زنده کرد.


امکانات موجود و زیرساخت های کم نظیر پایانه مرزی خسروی به عنوان قدیمی ترین پایانه ایران، ظرفیت های ارزشمند حمل و نقلی در استان کرمانشاه و از همه مهمتر میهمان نوازی و استقبال گرم مردمی موجب شد تا خاک خسروی قدمگاه تردد بیش از صدها هزار زائر اربعین حسینی شود.


گر محدودیت ها در خاک عراق نبود بدون شک تردد زوار از خسروی به مراتب گسترده تر و پرتراکم تر انجام می گرفت. لیکن به علت محدودیت های کشور همسایه در زمان و فضا، مدیریت ستاد اربعین استان را  ناچار به اتخاذ تدابیری برای کنترل تردد و رفاه هر چه بیشتر زوار عزیز به منظور استمرار تردد از مرز تازه گشایش یافته خسروی نمود که این مهم بخوبی ساماندهی و مدیریت شد.

---

در میان دستاوردهای با برکت بازگشایی خسروی و عبور زوار حسینی ، اما امنیت افزایی و اقتدارآفرینی  آن بسیار شیرین بود. از این نظر که با بازگشایی مرز خسروی، ابتدا راهپیمایی اربعین به عنوان قدرت نرم امت اسلامی، شکوهی مضاعف یافت و امسال میزان زوار خروج یافته از کشور بیشتر از پیش بینی ها رقم خورد.

دوم آنکه بازگشایی مرز خسروی که در سالهای گذشته به دلیل مشکلات امنیتی مسدود شده بود در حالی رقم خورد که کوچک ترین مشکل یا تهدید امنیتی در طول مسیر زوار اربعین حسینی رخ نداد و این به همت اقتدار نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی نظام اسلامی و همراهان خط مقاومت در خاک عراق بود. نمی توان از تصویر افتخارآمیز بازگشایی مرز خسروی و تردد چندین هزار نفری زوار از این مرز به سوی کربلا سخن گفت و نقش نیروهای مخلص، اعتقادی و پای کار «حشدالشعبی» را نادیده گرفت.

مردم به عنوان رکن رکین پدیداری امنیت پایدار در کشور و استان کرمانشاه، نقش برجسته ای در تامین امنیت و رونق یابی مرز خسروی داشتند. شور و شعف استقبال از زوار اربعین حسینی با پذیرایی، اسکان و خدمت رسانی در حالی بودکه بنا بر گزارش های رسانه ای بیشترین سطح رضایتمندی را از سوی زوار حسینی به همراه داشته است.  بازگشایی مرز خسروی و رقم خوردن عملکرد مورد رضایت در گام نخست، به تثبیت و توسعه این دروازه دیرین مرزی در سالهای آینده می انجامد.

---

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.