اجرای برنامه حفاظت از پلنگ ایرانی در استان قزوین

استانها /
شناسه خبر: 510736

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین خبر داد: برنامه عمل حفاظت از پلنگ ایرانی در استان قزوین با جدیت بیشتری پیگیری و اجرا می‌شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین، حسن‌عباس نژاد - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین - با اعلام اجرای برنامه عمل حفاظت از پلنگ ایرانی در استان قزوین گفت: پلنگ ایرانی ازجمله گونه‌هایی است که به دلیل اهمیت اکولوژیکی و جمعیت اندک آن در کشور، برنامه عمل حفاظت از آن چند سالی است که توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست تدوین و جهت اجرا ابلاغ‌شده است.

وی افزود: حفاظت از زیستگاه‌های پلنگ ایرانی، جبران خسارات ناشی از پلنگ به دامداران، آموزش جوامع محلی در ۵۰ روستای هدف، مطالعات زیستگاهی و رفتاری این‌ گونه در نقاط پر تعارض (Hot spot) ازجمله اقداماتی است که اجرای آن‌ها در دستور کار اداره کل حفاظت محیط‌زیست قزوین قرارگرفته و با جدیت بیشتری پیگیری و انجام خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین خاطرنشان کرد: استان قزوین یکی از زیستگاه‌های مهم پلنگ ایرانی در کشور محسوب می‌شود و از جمعیت قابل‌توجهی برخوردار است و تخریب زیستگاه‌ها، کمبود غذا و کاهش طعمه پلنگ، موجبات تعارض بین انسان و پلنگ را فراهم کرده است و از طرفی حضور دامداران در زیستگاه‌های پلنگ و عدم مراقبت‌های اولیه و اصولی از دام‌ها توسط چوپانان، موجب تشدید این موضوع و افزایش خسارت به دامداران شده است.

وی تصریح کرد: خشک‌سالی، گسترش سکونتگاه‌های انسانی، گسترش اراضی کشاورزی، احداث جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها، معدنکاری، کاهش جمعیت طعمه، قطع کریدورها و مسمومیت و شکار پلنگ از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده این‌ گونه باارزش در کشور محسوب می‌شوند.

عباس نژاد عنوان کرد: حفاظت از زیستگاه‌ها و پیشگیری از تخریب گسترده آن‌ها در کنار مدیریت تعارضات این‌ گونه با همکاری روستائیان از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند به بقا نسل این حیوان کمک کند و رعایت مقررات چرای دام و عدم ورود دام به زیستگاه‌های حساس همچنین حفاظت صحیح از دام‌ها، از جمله مواردی هستند که روستائیان می‌توانند نقش بسزایی در کمک به حفاظت از این‌ گونه ایفا کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: پلنگ (Panthera pardus) مهم‌ترین نقش را در کنترل جمعیت حیوانات آسیب‌رسان به مزارع و باغات نظیر گراز و خرگوش را دارد، پلنگ بزرگ جثه‌ترین گربه‌سان موجود از راسته گوشت‌خواران و خانواده گربه‌سانان در ایران است و در لیست سرخ IUCN به‌عنوان گونه در معرض خطر انقراض و ضمیمه یک کنوانسیون CITES قرار دارد./ ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.