چاووش‌اوغلو: مانع تشکیل یک دولت "تروریستی" شدیم

بین الملل /
شناسه خبر: 510695

مولود چاووش‌اوغلو طی سخنانی در خبرگزاری آناتولی اعلام کرد ترکیه نقشه پلیدی را خنثی کرد و مانع تشکیل یک دولت "تروریستی" شد.

وی افزود: تاریخ توافق ترکیه با آمریکا و نیز با روسیه درباره سوریه را به عنوان موفقیت سیاسی ثبت خواهد کرد.

 مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه طی سخنانی در سردبیری خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: مشروعیت عملیات چشمه صلح توسط جامعه جهانی پذیرفته شده است. دو کشور بزرگ جهان یعنی آمریکا و روسیه مشروعیت عملیات ما را قبول کردند.

وی همچنین با بیان اینکه ترکیه طی پنج روز با دو کشور بزرگ به توافق رسید، ادعا کرد: ترکیه نقشه پلیدی را خنثی کرد و مانع تشکیل یک دولت "تروریستی" شد. براساس توافق سوچی، امتداد منطقه امن تا مرز عراق خواهد بود. "تروریست‌ها" (کردها) از محدوده ۳۰ کیلومتری خارج خواهند شد. ابتدا منطقه را از "تروریست‌ها" پاکسازی و سپس از تمامیت ارضی سوریه محافظت خواهیم کرد.

وی در باره عملیات "چشمه صلح" تصریح کرد: (در منطقه عملیات چشمه صلح) عنصر هر گروه تروریستی که پیش روی‌مان دیده شود از پای درمی‌آوریم. عملیات چشمه صلح، نقطه عطفی در سرنوشت سوریه به شمار می‌رود. اغلب جمعیت این منطقه (شمال سوریه) را عرب‌ها تشکیل می‌دهند. لذا در اداره این منطقه آنان حضور خواهند داشت. اگر کردها باشند آنان نیز دخیل خواهند بود.

 وزیر خارجه ترکیه افزود: یگان‌های مدافع خلق کرد (ی.پ.گ) با هر کسی همکاری کند، ما اقدامات خود را انجام خواهیم داد. پوتین اعلام کرد که روسیه به ی.پ.گ اولتیماتوم خواهد داد و اگر عقب‌نشینی‌نکردند، شما اقدام لازم را انجام دهید.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه اشاره کرد: ما شهر قامشلی را خارج از محدوده عملیات قرار دادیم تا از هرگونه درگیری با نظام سوریه اجتناب کنیم. مناطقی که کردها از آنجا خارج خواهند شد توسط اداره‌های محلی ساکنان آن مناطق اداره خواهند شد./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.