رئیس اداره کنترل سل وزارت بهداشت:

درمان سل در ایران رایگان است

اجتماعی /
شناسه خبر: 510681

به گفته رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت، در ۵۰ سال گذشته آمار بروز سل از ۱۴۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر به ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

 مهشید ناصحی گفت: درمان سل در ایران کاملا رایگان است و استان های سیستان و بلوچستان و گلستان به ترتیب بیشترین میزان بروز سل را در کشور دارند.

وی گفت: تعداد مبتلایان به سل در سال ۹۷ در کشور بالغ بر هشت هزار و ۷۱۳ نفر هستند که ۵۴ درصد از این افراد مرد و ۴۶ درصد زن هستند. ۱۶ درصد از موارد مبتلا به بیماری نیز غیرایرانی هستند.


ناصحی افزود: موارد مسلول غیرایرانی در کشور از کل موارد را در سال ۹۱ بالغ بر ۱۲ درصد بود که این میزان در سال گذشته به ۱۶.۳ درصد رسیده است.

به گفته وی در ۵۰ سال گذشته آمار بروز سل از ۱۴۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر به ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.


رئیس اداره کنترل سل و جذام افزود: مهمترین و شایعترین علامت بیماری سل عبارت است سرفه طول کشیده بیش از دو هفته. سایر علایم نیز تب، تعریق شبانه، بی اشتهایی و کاهش وزن است. همچنین در برخی موارد به خصوص بیماری طول کشیده، پیشرفته و شدید، علائمی همچون خلط خونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز می تواند وجود داشته باشد.

ناصحی بیان داشت: در ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد، هنگامی که میکروب سل به بدن منتقل می شود به شکل نهفته باقی می ماند و علاوه بر آنکه قابل انتقال به دیگران نیست، خود فرد را هم بیمار نمی کند.

وی بیماری سل را کاملاً درمان پذیر دانست، به شرط آنکه فرد داروها را به موقع آغاز و دوره درمان را به طور کامل مصرف کند. بیشترین میزان بروز سل در ایران مربوط به گروه سنی ۶۵ سال به بالا است.


وی هزینه درمان عادی بیماری برای هر فرد را ۵۰۰ هزار تومان و هزینه هر بیمار دارای سل مقاوم به درمان را ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان اعلام کرد./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.