بازخوانشی تازه از تاریخ صدر اسلام

فرهنگی /
شناسه خبر: 510228

.«هُوان کل‌» زاده 1952 استاد امریکایی رشته تاریخ در دانشگاه میشیگان و نویسنده کتاب ها و مقاله‏ های پُرشماری درباره جهان اسلام است. او همچنین نویسنده و خالق وب‏نوشتار معروف Informed Comment است که سالانه به‌صورت میانگین 5/4 میلیون بازدیدکننده دارد.

کل  در کتاب اخیرش «محمد: پیامبر صلح در گرماگرم ستیز امپراطور‌ها» (2018) به بازخوانی زندگی پیامبر اسلام(ص) از عنفوان جوانی تا پایان عمر پرداخته است. در این اثر با استناد به مأخذ و منابع تاریخی، شیوه صلح‌طلبانه‌ پیامبر(ص) را با رو‌ش‌های معمول مواجهه امپراطوری‌های روم و ایران، حتی با آرای متکلمان مسیحی آن روزگار سنجیده و جنگ‌های مهم صدر اسلام را یک‌ به‌ یک تحلیل کرده است. بجز رویکرد تاریخی تطبیقی- مقایسه‌ای کتاب به موضوع، آنچه شاید این اثر را از آثار مشابه متمایز سازد از سویی، نگرش نوآورانه‌ای است که به مأخذ روایی اسلامی دارد و از سوی دیگر استنادهای بجا و گاه یکسره تازه‌اش به آیات قرآن است. این کتاب بر آن است تا تفسیر دوباره‏ ای از اسلام نخستین در مقام نهضتی سخت متأثر از ارزش‏ های صلح‏‏ ورزانه در واکنش به کشتار حاصل از دهه‏ ها جنگ و کشمکش‏ دینی ملازم آن به دست دهد. از جنگ‏ های صلیبی تا دوران استعمار، نزاع ‏های مسیحیان و مسلمانان به این گرایش در میان نویسندگانِ بهره ‏مند از میراث اروپایی دامن زد که تنها بر مسأله اسلام و جنگ تمرکز کردند و از جنبه صلح و تعاون غفلت ورزیدند.
کتاب حاضر به جای‏ آن‏که بکوشد توضیح دهد که مسلمانان درباره کتاب مقدس‏ شان چه می‏ اندیشند، قرآن را در بستر تاریخی اش بررسی می‏ کند. قرآن بر آزادی عقیده و رواداری و گذشت نسبت به دشمنان پای می ‏فشارد و از جنگ ناموجه و یورش‌گرانه بازمی‏ دارد. قرآن به همه موحدان درستکار و نه فقط به پیروان پیامبر اسلام(ص)مژده رستگاری می‌دهد. بسیاری از بیگانگان و جمع نه‏ چندان کم‏ شماری از مسلمانان هیچ ‏یک از این اوصاف را به آن نسبت نداده ‏اند، بلکه غالباً آن را چنان تفسیر کرده ‏اند که گویی عکس آن را تأیید می‏ کند. این حقیقت نشانگر آن است که قرآن تا چه حدی مورد سوء فهم واقع شده است. دلایل فراوانی برای چنین سوء فهمی می‌توان برشمرد، از جمله مرام ‏های سلطه‏ گرانه امپراطوری ‏های متأخر بیزانسی مسیحی و عباسی اسلامی، وجود مشکلاتی در تفسیر نص قرآن و ناتوانی در قرائت نص در قیاس با متون رومی و ایرانی معاصرش که به این شیوه می‌توان ارزش‏ ها و دغدغه ‏های قرآن را در برابر ارزش‏ ها و دغدغه‏ های کسان دیگری که در آن دوره می‏ زیستند قیاس کرد و سنجید.

محمد: پیامبر صلح در گرماگرم ستیز امپراطوری ها
نویسنده: هوان کل
مترجم: صالح طباطبایی
ناشر: روزنه
تاریخ انتشار: 1398
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.