10 کشته در درگیری های شیلی

بین الملل /
شناسه خبر: 509966

10 تن در درگیری های خشونت بار شیلی کشته شدند.

دولت شیلی قصد دارد تا وضعیت فوق‌العاده را در شمال و جنوب این کشور و پس از کشته شدن ۱۰ تن در جریان درگیری‌های خشونت بار گسترش دهد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: ما با یک دشمن قدرتمند که می‌خواهد از خشونت بدون محدودیت استفاده کند، در نبرد هستیم.

وی تایید کرد، وضعیت فوق‌العاده که شنبه شب برای سانتیاگو، پایتخت اعمال کرده و ارتش را به خیابان‌ها کشانده، تا شمال و جنوب پایتخت گسترش می‌یابد.

اعتراضات در شیلی که دو هفته قبل با حضور دانشجویان در این کشور آغاز شده در اعتراض به افزایش قیمت حمل و نقل عمومی صورت گرفته است.

رئیس جمهوری شیلی همچنین گفت، مترو و سیستم اتوبوس‌رانی سانتیاگو از امروز (دوشنبه) فعالیت خود را آغاز می‌کند. دوشنبه روز سختی است. ما می‌دانیم که عاملان این آشوب‌ها نوعی سازمان مجرم و تبهکار است.

در همین حال، آندرس چادویک، وزیر کشور شیلی در یک نشست خبری گفت، تصمیم برای گسترش وضعیت فوق‌العاده به شمال و جنوب پایتخت در بحبوحه افزایش خشونت‌ها و تخریب‌ها گرفته شده است. روز یکشنبه ۴۰ سوپرمارکت و سایر مغازه‌ها غارت شدند. تعداد نیروهای ارتش و پلیس در پایتخت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن هستند و در صورت لزوم افزایش می‌یابند. در جریان ناآرامی‌های اخیر ۱۰ تن کشته شدند.

دادستان‌ها می‌گویند، ۱۴۶۲ تن تا اواسط بعدازظهر یکشنبه در ارتباط با راهپیمایی‌های اعتراضی این روز بازداشت شده‌اند که ۶۱۴ تن از آنها از سانتیاگو هستند.

ژنرال مسئول برقراری امنیت در سانتیاگو نیز اعلام کرد، منع آمد و شد دوم از ساعت ۱۹ به وقت محلی روز یکشنبه آغاز شده و در ساعت ۶ صبح به وقت محلی امروز پایان می‌یابد. نخستین منع آمد و شد روز شنبه از ساعت ۲۲ به وقت محلی آغاز و در ساعت ۷ صبح روز بعد تمام شد.

در همین حال به آتش کشیده شدن یک کارخانه نساجی در نزدیکی سانتیاگو مرگ دست کم پنج نفر را به همراه داشته است.

این کارخانه همزمان با ناآرامی در سانتیاگو و تظاهرات ضددولتی به وسیله عده‌ای که قصد تخریب و دزدی از آن را داشتند، به آتش کشیده شد.

پیش از این نیز سه نفر در آتش سوزی یک سوپرمارکت در سانتیاگو جانشان را از دست دادند./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.