رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس خبر داد

بررسی طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه در دستورکار هفته آینده کمیسیون قضایی مجلس

سیاسی /
شناسه خبر: 509965

طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه هفته آینده در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایران آنلاین، این خبر را شب گذشته عبدالکریم حسین زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس و نماینده طراح این طرح در حساب شخصی توئیتر خود اعلام کرده است. 

 مطالبات عمومی درباره وضعیت زندانیان و لزوم نظارت پذیر کردن سازمان زندان‌ها

او در حساب توئیتری خود با اشاره به مطالبات عمومی درباره وضعیت زندانیان و لزوم نظارت پذیر کردن سازمان زندان‌ها نوشته است: «از آنجا که طرح انتزاع سازمان ‌زندان‌ها هفته آینده در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار دارد باید امیدوار بود که در روزهای آینده با نظر مساعد همکارانم در مجلس خبرهای خوبی در این باره بشنویم.» 
این نماینده مجلس درباره دلایل تهیه این طرح نیز توضیح داده است: «در طول سال‌های نمایندگی‌ام بارها خانواده زندانیان به دفترم مراجعه کرده‌اند و از مشکلات گفته‌اند و تا امروز هر کاری برای حل این مشکلات صورت گرفته، از راه رایزنی دوستانه با عزیزان قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها بوده زیرا به لحاظ قانونی مجلس و نمایندگانش امکان هیچ دخالتی در این حوزه ندارند.» 
وی توضیح داده است: «با تفکیک این بخش پرهزینه از قوه قضائیه و سپردن مسئولیت آن به قوه مجریه علاوه بر مسائل مالی امکان نظارت مستمر نمایندگان مجلس به زندان‌های سراسر کشور نیز مهیا می‌شود. همچنین ساختاری با عنوان شورای‌عالی نظارت بر زندان‌ها نیز در این طرح پیشبینی شد تا علاوه بر نظارت عام مجلس، یک نهاد مرکب از نمایندگان سه قوه نیز به طور خاص و مستمر بر شرایط زندان‌های کشور نظارت کنند.» 

در صورت تصویب نهایی طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه، این سازمان با حفظ ساختار اداری به وزارت کشور ملحق خواهد شد.

این در حالی است که پیشتر هم در مجلس تلاش‌هایی برای انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به دولت صورت گرفته بود اما از آنجا که قرار بود این الحاق به وزارت دادگستری انجام شود، شورای نگهبان مصوبه مجلس را خلاف قانون اساسی تشخیص داد. چرا که وزارت دادگستری تنها وزارتخانه‌ای است که شرح وظایف و اختیارات آن در قانون اساسی آمده و مجلس امکان دخل و تصرف در آن را ندارد. 
عبدالکریم حسین‌زاده گفته است که از همین رو در طرح جدید ارائه شده برای انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه، این سازمان به وزارت کشور الحاق خواهد شد. 
همچنین در این طرح سازوکاری با عنوان شورای عالی نظارت بر زندان‌ها نیز پیش بینی شده تا علاوه بر نظارت عام مجلس، نمایندگانی از سه قوه نیز به طور اختصاصی در این شورا بر امور زندان‌ها نظارت داشته باشند.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.